2026. június 17., szerda
2026. június 17., címkék:Zsolt 113 és Ef 4,1–16 (ÓSZ) „Dicsérjétek az Urat" (1)! Egy újabb zsoltár, és ne lepődj meg, ez is dicsérettel, hallelujával kezdődik. Bár így kezdődne minden napunk, és pillanatnyi helyzetünktől függetlenül így folyna egész életünk. Áradna a dicséretmondás friss folyama szívünkből. Hogyan lehetséges mindig dicsérni az Urat? Ha figyelünk a szövegre, akkor látható, hogy ez nem liturgikus elem, hanem Isten jelenvalóságának megtapasztalása. A zsoltáros szívét az Úr tölti be, csordultig van Isten szeretetével, és ez túlárad szívéből. Akivel, amivel tele a szívünk, arról tudunk áradozni. Amikor megszeretünk valakit, szívünk tele van az iránta való szeretettel, és ez még a fizikai állapotunkra is kihat. Így tudott Pál a filippi börtönben is énekelni. Szívét Jézus töltötte be, az iránta való szeretet erősebb volt az őt ért sérelmeknél és szenvedéseknél.
Fohász: Dicsérlek, Uram, az élet ajándékáért és drága kegyelmedért. Magasztallak, mert életed adtad értem, bűnösért. Ámen.
2026. június 16., kedd
2026. június 16., címkék:Zsolt 112 és Ef 3,14–21 (ÓSZ) „Boldog ember az, aki az Urat féli” (1). Mindenki boldog szeretne lenni, keressük ehhez a receptet, és a zsoltáros elmondja, mi a megoldás. Megtudjuk, ki a boldog ember: „az, aki az Urat féli”. De ezt nem úgy mond-ja, mint egy megmondóember, hogy ez van, és kész. Ez egy személyes bizonyságtétel. Elhangzik az előzmény, bizony, élt ő úgy, hogy nem félte az Urat. Össze tudja hasonlítani az Isten nélküli életet az Úrba vetett hittel. Maga tapasztalta, mi a különbség. Elmondja: a régi élet nem volt boldog. Rádöbbent, hogy Isten ismerete és a neki átadott élet nélkül lehet gazdag, világlátott, politikai és egyéb ismeretekkel rendelkező, elismert ember, de boldog nem tud lenni. Ez nagyon fontos felismerés: az Istennel való élő kapcsolat nélkül nem lesz igazán boldog az életed. Fohász: Uram, köszönöm az Ige világosságát, amely által elvezettél a boldogság forrásához. Sokfelé kerestem, de Benned találtam meg a boldogságot, Uram, Jézusom. Ámen.
2026. június 15., hétfő
2026. június 15., címkék:Zsolt 111 és Ef 3,1–13 (ÓSZ) „A bölcsesség kezdete az Úr félelme" (10). Nagy felismerést fogalmaz meg a zsoltáros. Minden az Úrral kezdődik, a bölcsesség is. Amíg valaki nem ismeri, és nem féli őt, addig nem igazán nevezhető bölcsnek. Természetesen lehet okos, nagy tudásra tehet szert, de ha nem hódol meg az Úr előtt, akkor a bölcsesség hiányzik. Aki Istent keresi, az rádöbben erre a hiányra. De arra is, hogy egyedül az Úr töltheti be ezt a hiányt. Jakab levelében erre bátorítást és ígéretet is kapunk (Jak 5,15-16). Kérjünk, és megkapjuk! Az istenfélelem nem azt jelenti, hogy félek Istentől, hanem azt, hogy mivel megismertem őt, igyekszem hálából az ő akaratát cselekedni. Igyekszem Istennek tetsző módon élni. Az istenfélő élet természete a növekedés, de ehhez táplálkozni kell Isten Igéjével. Minél jobban megismered az Úr Igéjét, annál inkább fogod tudni, miben szükséges változtatnod.
Fohász: Uram, köszönöm, hogy kegyelmedből megismerhettelek, mert Benned van a bölcsesség minden kincse elrejtve. Ezért kérlek, Lelked által ajándékozz meg igazi bölcsességgel. Ámen.
2026. június 14., vasárnap
2026. június 14., címkék:Zsolt 110 és Ef 2,11–22 (ÓSZ) „Így szól az Úr az én uramhoz..." (1). Dávid látja a láthatatlant, belelát Isten mennyei világába, és meglátja a Megváltót. Túllát a földi valóságon, és kegyelemből érzékeli Isten országát. Nemcsak a napi gondokig terjed a látása, hogy mit kell elvégezni, milyen problémákkal kell szembenézni, hanem túllát ezeken. És mivel látja, mi van a próbákon, nyomorúságokon túl, nem csügged. Mert aki látja a láthatatlan Urat, az reménységgel tekint a jelenre és a jövőre is. Látom-e az Urat minden reggel? Meghallom-e az Igéből őt, és eljut-e a szívemig szava? Dávid Izráel királya, nincs fölötte ember, de felismeri, hogy neki is van Ura. Igen, a királynak is van Ura, van Gazdája, és van, aki majd számonkéri. Nagy felismerés ez, mert ma mindenki a maga ura akar lenni. Kevesen borulnak le Isten előtt, és mondják neki: én Uram és én Istenem. Te eljutottál-e már ide? Leborultál-e már az Úr előtt?
Fohász: Uram, Te vagy a Gazdája életemnek, mert a kereszten megvásároltál a bűn és a gonosz hatalmából. Köszönöm, hogy mindent, ami fontos, Te tartod kezedben. Ezért magasztalom nevedet! Ámen.
2026. június 13., szombat
2026. június 13., címkék:Zsolt 109 és Ef 2,1–10 (ÓSZ) „De te, Uram, Uram, tégy jót velem nevedért" (21)! A mai zsoltárban őszintén feltárul, hogy a hívő helyzete sem könnyű. Nem mindig olyan közeg veszi körül, amilyet szeretne. Meg kell tapasztalnia a rosszindulatot, a gáncsoskodást, a különféle támadásokat. De a zsoltáros nem maga akarja oldani ezeket, hanem Istenhez fordul. A csüggedés, a kétségek, a magány mélységében az Urat szólítja meg. Mi is megszólíthatjuk őt, és gyermeki bizalommal kérhetjük: „de te, Uram, Uram, tégy jót velem nevedért!" Nem azért, mert jobbak vagy különbek volnánk másoknál, hanem az ő nevéért, a kegyelemért, amely Jézus Krisztusban megjelent.
Fohász: Mélységeimből Hozzád kiáltok, mert Te tudsz azokból kiemelni, Uram. A csüggedés, a kétségek, a magány verméből szólítalak: szabadíts meg engem. Tedd hálássá szívemet! Ámen.
2026. június 12., péntek
2026. június 12., címkék:Zsolt 108 és Ef 1,15–23 (ÓSZ) „Ébredj, lant és hárfa, hadd ébresszem a hajnalt" (3)! A zsoltáros Istent dicsérve ébreszti a hajnalt. Vagyis az Úrral való közösség, a reggeli elcsendesedés kedvéért kész korán kelni. Ő ébreszti a hajnalt. Mi fordítva vagyunk, a hajnal, de sokszor a nappal ébreszt minket. A zsoltáros azonban másképp tesz, ő korán kel az Úrért. Szeret vele lenni. És nem kér, hanem dicséri az Urat szeretetéért. Hálás az Úrnak mindazért, amit érte tett. Olyan jó, hogy az Úrral kezdhetjük a napot. De élünk-e ezzel a lehetőséggel? Vagy Isten vár, de hiába, mert el vagyunk foglalva, nincs időnk megállni, és időt tölteni vele? Most menjünk oda hozzá, ne hagyjuk, hogy hiába várjon, mert neki valóban fontosak vagyunk. Ő valóban ránk szánja az időt. Mi gyakran úgy töltünk időt egymással, hogy közben foglalkozunk valamivel. Az Úr nem, ő mindent félretesz, és csak azzal foglalkozik, aki megszólította őt.
Fohász: Hálát adok, Neked, Uram, mert mindig szánsz rám időt. Bocsásd meg, hogy nem mindig élek a találkozás, az elcsendesedés lehetőségével. Ámen.
2026. június 11., csütörtök
2026. június 11., címkék:Zsolt 107 és Ef 1,1–14 (ÓSZ) „De az Úrhoz kiáltottak" (13). A kiáltás imádság. Tömör, rövid, lényegre törő imádság. Segíts rajtam! Ezt kérte Bartimeus és a macedón férfi is, aki megjelent Pálnak látomásban. A zsoltárok könyve egy imádságoskönyv. Akik imakönyveket keresnek, hát itt van! Ezeket az imádságokat bármikor elővehetjük, tanulhatunk belőlük. Ezekben benne van az is, amit magunktól nem tudunk megfogalmazni. Ezek az imádságok az Istennel való mély kapcsolatban születtek. Mindez jelzi: az imádság nem más, mint az élő Istennel folytatott beszélgetés. Ima közben beléphetünk az ő szent jelenlétébe. Nagy lehetőség mindenki számára: kereshetjük, megszólíthatjuk Istent. Éljünk ezzel a lehetőséggel! Csendesedjünk el, és emeljük hozzá szívünket! Mondjuk el, ami bennünk van, majd figyeljünk arra, amit ő mond. Mert az imádkozás lényege a párbeszéd: ne csak mi mondjuk a magunkét, hanem várjuk meg, amíg az Úr is szól. Mert neki is van mondanivalója.
Fohász: Hálás a szívem, Uram, hogy kapcsolatban lehetek Veled. Ne haragudj, hogy türelmetlen vagyok! Segíts kivárni, amíg Te is szólsz! Ámen.
2026. június 10., szerda
2026. június 10., címkék:4Móz 36 és Júd 17–25 (ÚSZ) „Ti azonban, szeretteim, épüljetek szentséges hitetekben, imádkozzatok a Szentlélek által" (20). A szerző azt javasolja, hogy épüljünk, ez pedig rajtunk múlik. Feltétele az Igében való megmaradás, az Igével való élés. Az Úr megadja az építés anyagait, de nekem kell azokat egymásra illesztenem. Az építkezés másik eszköze az imádkozás. Általa is növekedhetek, különösen, ha nem megrendelésnek használom, hanem engedem, hogy a Szentlélek vezessen ebben is. Az imádkozás lehetőség arra, hogy harcoljunk a gonosz ellen. Mégpedig úgy, amint Dávid is tette Góliáttal szemben. Az Úr nevét hívta segítségül, mert tudta, hogy csakis általa győzhet. A világ nagy erőkkel támad, azt gondolja, elsöpörheti Isten népét. Azonban nem tudja, hogy mi az Úr ereje által harcolunk. Az imádkozás lehetőséget ad arra is, hogy kérjük: Isten változtassa meg az ellenséget, formálja át a gonosz erőket. Az Úrnak van hatalma a ma még nélküle élők szívét is megváltoztatni.
Fohász: Uram, segíts, hogy mindig Benned és Igédben maradjak, hogy így épülhessek, növekedhessek. Köszönöm, hogy mindent megadsz ehhez. Ámen.
2026. június 9., kedd
2026. június 09., címkék:4Móz 35 és Júd 8–16 (ÚSZ) „Olyanok, (...) mint az ősz végi gyümölcstelen fák" (12). A Krisz-tus nélküli, az újjá nem született és így a bűn útján járó ember gyümölcstelen. Olyan, mint a gyümölcsszedés idején csak levelet termő fák. Milyen az életed? Van gyümölcsöd? A gyümölcsfát azért ültetik, hogy gyümölcsöt teremjen, ha nem terem, kivágják. Így az övéit is gyümölcstermő faként állítja az Úr ebbe a világba. Mindent megtesz, hogy jó gyümölcsöt teremjünk. Nem türelmetlen velünk, hanem ad időt, sőt még ráadás esztendőt is, mert szeretné, ha megérne a gyümölcs az életünkben. Vizsgáljuk meg, hogy van-e gyümölcs az életünkben, mert díszfákra nincs szüksége az Úrnak, csak gyümölcstermő fákra. Ha nincs gyümölcs az életedben, bűnbánattal fordulj hozzá. Mert gyümölcsöt az terem, aki élő kapcsolatban van az Úrral. Milyen gyümölcsöt teremhet az életed? A Lélek gyümölcsét. Olvassuk el a Galata 5,22-23-mat, és megtudjuk, milyen is az a gyümölcs.
Fohász: Uram, tisztíts meg, hogy még több gyümölcsöt teremhessek! Kérlek, óvj meg attól, hogy díszfává váljak! Ámen.
2026. június 8., hétfő
2026. június 08., címkék:4Móz 34 és Júdás 1–7 (ÚSZ) „Irgalom, békesség és szeretet adassék nektek bőségesen" (2). Júdás ismeri az embert, tudja, mi az, ami hiányzik az életéből, és a hiány Krisztus általi betöltését kéri. Mi hiányzik, amikor manapság szinte mindenünk megvan? Megvan, de csak anyagiakban. Azonban ami a lényünknek szükséges, abból jelentős hiányunk van. Tapasztaljuk, mennyire hiányzik ma az életünkből az irgalom, a békesség és a szeretet. Látjuk, mennyire irgalmatlanná és kegyetlenné váltunk. Miért? Azért, mert Istent kihagytuk az életünkből, hamis istent választottunk, a pénzt és a hatalmat, és ezek irgalmatlanná tesznek. Csak az a lényeg, hogy minél többel rendelkezzünk, nem számít, hogyan érjük el. Sokan még a saját életüket is kockára teszik, csak nagyobb legyen a jólét vagy a luxus. Ennek következtében nincs békesség és nincs szeretet. Júdás rámutat, hogy mindezek adatnak, tehát nem mi szerezzük meg, hanem az Úr ajándékozza kegyelemből, azoknak, akik kérik tőle.
Fohász: Uram, köszönöm, hogy megszabadítasz a szerzéstől, és megtanítasz kérni. Kérlek, Te adj békességedből és szeretetedből. Te add mindazt, amire szerinted szükségem van. Ámen.
2026. június 7., vasárnap
2026. június 07., címkék:4Móz 33 és Róm 16,17–27 (ÚSZ) „A mi Urunk Jézus Krisztus kegyelme legyen mindnyájatokkal" (24)! Végére értünk ennek a nagy ívű, mély tartalmú levélnek. Mélyült-e a hitünk, előbbre jutottunk-e? Maradt-e bennünk valami a tizenhat fejezet elolvasása után? Mire emlékszünk, mi épült a szívünkbe? Van-e olyan vers, amely megszólított, és még most is tudjuk, most is hatással van ránk? Van-e olyan ige, amelyet cselekszünk is? A levél végén is megjelenik az Úr kegyelme. Fontos ez, mert kegyelemből van üdvösségünk, és kegyelemből élünk. A kegyelem foglalja keretbe a levelet és az életünket is. Azt jelzi, hogy mindenkor szükségünk van a kegyelemre, számunkra ez az élet forrása, csak ezáltal újulhatunk meg. Isten kegyelme az Igével táplálja lényünket. Amennyiben rendszeresen élünk vele, az Úr beépíti azt az életünkbe, és általa megerősödünk az életre, a szolgálatra.
Fohász: Urunk, kegyelmed forrásából szeretnénk mindenkor meríteni, mert általa újulhat meg az életünk. Maradj hozzánk közel, járj át Szentlelkeddel! Ámen.
2026. június 6., szombat
2026. június 06., címkék:4Móz 32 és Róm 16,1–16 (ÚSZ) „Nálam is előbb jutottak hitre Krisztusban" (7)! Pál le meri írni, hogy nem vele kezdődött Isten országa, nem ő az első megtért ember. Vannak olyan rokonai, akik előbb jutottak hitre Krisztusban, mint ő. Ez nagy dolog, de érdemes arra is figyelni, amit egy másik fordítás mond: „a Krisztuséi lettek". Nem egy vallás, egy felekezet tagjai, hanem Krisztuséi. Ez azt jelenti, hogy Jézusra bízták az életüket, mindenben őreá figyeltek. Ezt te is elmondhatod? Megismerték a názáreti Jézust, és világossá vált számukra, hogy ő a Krisztus, és ekkor neki adták az életüket. Annyira az övéi lettek, hogy még a börtönt is vállaltak érte. Neked is el kell jutnod oda, hogy Krisztusé legyen az életed. Azt kérdezed, ez hogyan történik? Ha átadod neki. Ő nem veszi el erővel, neked kell azt mondani: Uram, a Tiéd vagyok, rendelkezz velem, azt akarom tenni, amit mondasz.
Fohász: Köszönöm, Uram, hogy a Tiéd lehet az életem. Rendelkezz vele, munkálkodj általam! Hadd éljek a Te dicsőségedre! Ámen.
2026. június 5., péntek
2026. június 05., címkék:4Móz 31 és Róm 15,22–33 (ÚSZ) „Ha már előbb egy kissé felüdültem nálatok" (24). Az egyik, amit meg kell látni, hogy Pál apostolnak is szüksége van feltöltődésre. Nem rutinszerűen végzi szolgálatait, hanem időnként megáll, és a testvéri közösségben feltöltődik, a gyülekezet bizonyságtétele által megújul. Nekünk is szükségünk van rendszeres feltöltődésre. Akkor újul meg és lesz erős, kitartó az életünk, a szolgálatunk, ha rendszeresen ápoljuk a hitünket. Ennek a helye pedig a gyülekezetben van. Szükségünk van egymás bizonyságtételére, mert egymás hite által épülhetünk. Amit kapunk az Úrtól, azt adjuk tovább, mert azért kaptuk, hogy miután mi megerősödtünk, másokat is megerősítsünk, mások felé is szolgáljunk.
Fohász: Urunk, nekünk is szükségünk van feltöltődésre, mert le vagyunk merülve. Köszönjük, hogy lábaidnál, közösségben, Igédet hallgatva töltődhetünk. Ámen.
2026. június 4., csütörtök
2026. június 04., címkék:4Móz 30,2–17 és Róm 15,14–21 (ÚSZ) „Meg vagyok arról győződve, hogy ti is telve vagytok jósággal, telve minden ismerettel, és hogy egymást is tudjátok tanítani" (14). Pál apostol kifejezi abbeli meggyőződését, hogy a rómabeliek jól ismerik Krisztust és Isten kegyelmét. Annyira teljesek az Úr ismeretével, hogy képesek egymást tanítani. Ezt mutatja a hitben való növekedésük. A Szentlélek Isten minket is tovább akar vezetni. A megtérés, az élő hitre jutás a kezdet, a csecsemőkor, innen tovább kell növekedni. Az érett tanítvány viszont már maga is tanít másokat. Hogyan válhatunk érett tanítványokká, nagykorúakká a hitben? Úgy, ha rendszeresen táplálkozunk az Ige kenyerével. Az érett tanítvány képes különbséget tenni a különböző tanítások között. Meg tudja különböztetni a krisztusközpontú igehirdetést az emberközpontútól. Te tudsz különbséget tenni? Ma inkább az embert a középpontba helyező igehirdetést szeretik. Azonban az kevés. Mert egyedül az Úr Jézus Krisztus tud segíteni rajtunk.
Fohász: Uram, köszönöm kegyelmedet, ez elég nekem. Csakis kegyelmed által lehetek erős, és válhatok érett tanítvánnyá. Kérlek, vezess tovább, adj növekedést! Ámen.
2026. június 3., szerda
2026. június 03., címkék:4Móz 29,1–30,1 ás Róm 15,7–13 (ÚSZ) „Benne reménykednek a népek" (12). Csodálatos ige ez: van kiben reménykedni, van kitől segítséget várni. Jó ezt olvasni, mert gyakran úgy érezzük, nem számíthatunk senkire, nincs kiben bízni. Azonban Isten Igéje nem enged elcsüggedni, hanem Krisztusra mutat. Nézz Jézusra, benne reménykedhetsz, mert nem megy el melletted, és nem hagy cserben! Ő azért jött, hogy segítsen, megszabadítson. Ha mások elrohannak melletted, vagy lehurrognak, amint Bartimeussal tették, ő megáll, és megkérdezi: Mit akarsz, hogy tegyek veled? Bartimeus bízott az Úrban. Te kiben reménykedsz? Kitől várod helyzeted jobbra fordulását? Kitől várod a mindennapokban segítséget? Lássuk meg, hogy az Úr az egyedüli reménységünk, ezért kiáltsunk hozzá, hívjuk segítségül. Merjünk bízni Urunkban, mert nem a világ, a társadalom, a különböző tudományágak képviselői, hanem egyedül a Krisztusba vetett hit hoz gyógyulást, megújulást.
Fohász: Köszönöm, Uram, hogy ma is Téged hívhatlak segítségül. Add, hogy mindenben egyedül Tőled várjam a megoldást. Ámen.
2026. június 2., kedd
2026. június 02., címkék:4Móz 28 és Róm 15,1–6 (ÚSZ) „Mi erősek pedig tartozunk azzal, hogy az erőtlenek gyengeségeit hordozzuk" (1). Mi erősek, írja az apostol. Kik az erősek? Azok, akik a maguk gyengeségét tapasztalják, „mert amikor erőtlen vagyok, akkor vagyok erős" (2Kor 12,10). Az erőtlen ember Krisztus által erőssé válik. Mire? A teherhordásra, a szolgálatra. Ezt látjuk az Úr Jézus által meggyógyított béna életében. Négy emberre volt szüksége, hogy Jézushoz jusson, mert képtelen volt a maga erejéből odamenni hozzá. Amikor meggyógyult, már egyedül ment haza, és maga cipelte az ágyát. Így válhatunk az Úr Jézus által erősekké, olyan emberekké, akik képesek megtenni azt, amire korábban képtelenek voltak. És válhatunk képessé az Úrhoz vinni azokat, akik még képtelenek hozzámenni, akiknek még segítségre van szükségük.
Fohász: Uram, köszönöm, hogy mikor erőtlennek érzem magam, akkor lehetek általad erős. Hadd tudjak ezzel az erővel szolgálni mások felé. Segíts, hogy én is teherhordóvá válhassak. Ámen.
2026. június 1., hétfő
2026. június 01., címkék:4Móz 27 és Róm 14,13-23 (ÓSZ) „Mózes az Úr elé vitte ügyüket" (5). Celofhád leányai bátran Mózes elé állnak. Bátorságuk Isten ismeretéből fakad, hiszik, hogy az Úr nem személyválogató, hanem igazságos. Isten nem engedi, hogy gyermekei kárt szenvedjenek. Az Úrhoz mindig bátran mehetünk, mert odafigyel övéi életére. Nem engedi, hogy áldásából kimaradjunk. Mózes nem maga dönt, hanem az Úr elé viszi ügyüket. Tehát nem személyes szimpátia vagy a nőkkel kapcsolatos előítélet alapján dönt, hanem Istent kérdezi. Jó látni, hogy Mózes nem enged az előítéletnek, mert annak Isten népe között nincs helye. Ez a történet is azt igazolja, hogy az élet minden kérdését Isten elé lehet tárni. Szabad tőle kérdezni. Mózes magatartása példa a számunkra, vigyük ügyeinket az Úr elé.
Fohász: Úr Jézus Krisztus! Köszönöm, hogy mindig jöhetek Hozzád, mert Benned nincs előítélet. Ma is a Te tanácsodat, segítségedet várom minden-ben. Ámen.
2026. május 31., vasárnap
2026. május 31., címkék:4Móz 26 és Róm 14,5–12 (ÓSZ) „De közöttük már nem volt senki azokból, akiket még Mózes és Áron főpap vett számba" (64). A 26. fejezetben a második népszámlálásról olvasunk, majdnem negyven évvel az első után. A sivatagi időszak alatti lázadásért kiszabott összes büntetés ellenére az izraeliták száma alig változott. Azonban egyes törzseket jobban érintettek a súlyos büntetések, mint másokat. Kórah nevének említése például szinte figyelmeztetésként hangzik. Másrészt itt látjuk a magyarázatot arra, hogy miért vannak Kórah fiainak zsoltárai: azért, mert nem halt meg minden fia. Bár hasonló a létszám, a nagy különbség, hogy az öreg generáció teljesen kihalt, kivéve Kálébet és Józsuét, a két kémet, akik bíztak Istenben. Tehát a hitetlenségnek egyértelmű következményei voltak. Minden morgolódásnak, panaszkodásnak és minden hitetlenségnek figyelmeztetésként és tanulságként kell szolgálnia számunkra!
Fohász: Könyörgöm, Uram, a megmaradásért, a Beléd vetett bizalom megmaradásáért, egyházam fenntartatásáért. Kérlek, töröld el a múltbéli vétkeket, és segíts, hogy a Te kezedbe adjuk jövőnket. Hiszen Te vagy egyedül örök és szent az idők végezetéig. Ámen.
2026. május 30., szombat
2026. május 30., címkék:4Móz 25 és Róm 14,1–4 (ÓSZ) „Fineás, Áron főpap fiának, Eleázárnak a fia elfordította haragomat Izráel fiairól" (11). Talán érthetetlen és értelmezhetetlen a történet a sok áldás után... Isten számos nagy embere esett el a történelem során a vágy bűne miatt, némelyikük életre szóló következményekkel: Sámson, Dávid, Salamon – és a lista ma is folytatódik. Ahogy az ókori Izráel népével is történt, ők sem mindig értékelik teljesen bűnük súlyosságát, és hajlamosak mentegetni és lekicsinyelni azt. Egy pontosabb fordítás szerint a szövegrész azt is jelentheti, hogy Izráel Baal-Peór igájába került. A nép hagyta magát megkísérteni Moáb lányaitól, de ami gyönyörűségnek tűnt számukra, az teherré vált. „Aki bűnt cselekszik, az a bűn szolgája" (Jn 8,34). De Fineás közbelépett; ő Áron unokája volt, akinek a fejére került a kenet olaja. Közbelépett, és elfordította a népről az Úr haragját.
Fohász: Köszönöm, Uram, hogy nagy bűnök idején is van, aki közbelépjen. Segíts, hogy velem, velünk ne folytatódjon a vágyaik miatt bűnbeesők listája. Könyörülj rajtunk. Ámen.
2026. május 29., péntek
2026. május 29., címkék:4Móz 24 és Róm 13,11–14 (ÓSZ) „Csak azt mondhatom, amit megmond az Úr" (13). A Heidelbergi Kátéban ezt tanuljuk: Isten nem aranyon vagy ezüstön váltott meg minket, hanem az ő Fia drága vérén. A szép próféciák ellenére úgy látszik Bálámnak nemcsak Bálák királlyal, a küldetésével és az áldásmondással volt problémája, hanem az ezüsttel és arannyal, a palotával és a világi gazdagsággal is. De közben saját magát is figyelmezteti, hogy nem mondhat mást, csak azt, amit az Úr parancsol. Ezek után pedig elmondja a legszebb „karácsonyi beszédet" Jákób csillagáról. Mert Isten valóban erősebb a sötétség, az arany és az ezüst hatalmánál. Bálám ezért tudja kimondani ezt a csodálatos próféciát, előre látva a Békesség Fejedelmét: „Látom őt, de nem most, szemlélem, bár nincs közel. Csillag jön fel Jákóbból, jogar támad Izráelből" (17).
Fohász: Köszönöm, Úr Jézus, hogy nem volt szükséged drága, e világi kincsekre, hogy megváltsd ezt a világot. Te mindig azt adod, amire szükségünk van, mert ma is egyedül Te vagy a Békesség Fejedelme. Ámen.
