Munkát és imádságot kérek

2025. március 19., címkék:

Megragadva az alkalmat, most nem a lelkészkollégákat kérem, hogy akiben látják az elhívást, azt  irányítsák ide, hanem a gyülekezetek felé fordulok. Imádságot kérek és odafigyelést. Ha 10, 20 vagy 30 év múlva is szeretnének lelkészt, akkor azért imádkozni és tenni is kell. Az nem csak úgy adatik – nyilatkozta Somogyi Alfréd, aki a komáromi Selye János Egyetem rektora Tóth János március elsejei hatállyal nevezett ki a ReformátusTeológiai Kar dékánjává.

„Egységben az erő, hitben a jövő” – Komárom adott otthont a Kárpát-medencei Protestáns Teológus Találkozónak

2025. március 17., címkék:

A Selye János Egyetem Református Teológiai Kara és hallgatói önkormányzata látta vendégül március 7-9. között a Kárpát-medence különböző teológiai intézményeiből érkező protestáns teológushallgatókat. Az eseményt azzal a céllal szervezték meg, hogy a református, evangélikus és unitárius testvérek jobban megismerjék Komárom városát, történelmét, a felvidéki református egyház múltját, jelenlegi helyzetét és jövőbeli kilátásait.

Segítő beszélgetéseket kínál a Diakóniai Központ

2025. március 17., címkék:

Január végén adta közre a komáromi székhelyű Diakóniai Központ a honlapján és közösségi oldalán, illetve a bejárati ajtón kihelyezett molinó is hirdeti egy újabb szolgáltatásuk ajánlatát Segítő beszélgetés címmel azzal a szándékkal, hogy az személyközpontú és non-direktív lesz. Kik élhetnek ezzel a lehetőséggel, kiknek ajánlott, mire irányul ez a fajta beszélgetés, illetve miben tud majd segíteni, ki a célcsoport? Mire jó a segítő beszélgetés? Ezekre a kérdésekre keressük a választ Haris Szilárd református lelkipásztorral, képzésben lévő mentálhigiénés lelkigondozóval, a Diakóniai Központ lelkészével.

„Ne szabjátok magatokat e világhoz”

2025. március 16., címkék:

„A keresztyén böjt egy lelki gyakorlat. Hitünket mélyítő, Istennel való kapcsolatunkat erősítő dolog, amire érdemes rászánni magunkat! Része lehet az elfordulás a világtól, a hangosságtól, viszont odafordulás a csendben, a mi Urunkhoz.” A böjti időszak második vasárnapján hangzott el a Pátria rádió Világosság egyházi műsorában Kiss Tibor jókai lelkipásztor igehirdetése a Róma 12,2a alapján: „Ne szabjátok magatokat e világhoz.” 

Csombordon rendezték meg az idei Borumot

2025. március 14., címkék:

A felvidéki reformátusok egy év elteltével március 7-9. között (péntek–vasárnap) ismét részt vettek a Kárpát-medencei Református Szőlészek és Borászok Fórumán, a BÓRUMon, amelynek ezúttal az erdélyi település, a Nagyenyedtől alig néhány kilométerre fekvő település Csombord adott otthont. Két év múlva a Komáromi Református Egyházmegye szervezi a borászok találkozóját.

A Világosság református egyházi műsor 2025. március 16-ai ajánlata

2025. március 14., címkék:

A Pátria rádióban vasárnap a 7.05-kor kezdődő műsor témái: böjtölnek-e a reformátusok, s ha igen, milyen legyen a böjtölésünk? A következő négy évben ismét Somogyi Alfréd a Református Teológiai Kar dékánja. A missziológia, diakónia, szociális gondoskodás szak két hallgatójának konkrét elképzelése van, hogy mely területen szeretne majd érvényesülni.

Nehéz kezdet után áldásos folytatás

2025. március 12., címkék:

Több mint öt évvel ezelőtt, 2019 októberében adták át Kassán a református egyházközség új nevelési intézményét, a Fénysugár Református Óvodát. Mivel az illetékes minisztérium már az iskolaév megkezdése közben hagyta jóvá a működési engedélyét, így a kapunyitásra csak a következő év szeptemberében kerülhetett sor. Bár volt elég idő arra, hogy meghirdessék a jelentkezést a beiratkozásra, az induláskor mégsem telt meg teljesen a kétosztályos, 39 gyermek számára kialakított óvoda. Azóta viszont, köszönhetően az óvónők áldozatkész munkájának, egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik a szabad helyek iránt.

Turoû, Turoû ! Oro mai! - Jöjjetek! Jöjjön az egész világ!

2025. március 04., címkék:

2025 első márciusi péntekén a Cook-szigetek asszonyai hívnak közös imádságra. Az általuk készített liturgia még inkább Isten felé emeli szívünket. „Áldalak, mert csodálatosan megalkottál” – hangzik az idei mottó a 139. zsoltár sorát idézve.

A Világosság református egyházi műsor 2025. március 2-ai ajánlata

2025. február 28., címkék:

A Pátria rádióban vasárnap a 7.05-kor kezdődő műsor témái: szabad-e kalászt tépni szombaton?, a Selye Egyetem nyílt napján a Református Teológiai Kar hallgatói tanulmányi tapasztalataikat is megosztották az érdeklődőkkel, a református teológia nemcsak érdekes és szerteágazó ismerethalmazt ad, hanem szellemi-lelki fejlődést is – mondja Görözdi Zsolt egyetemi docens, a Rendszeres és Gyakorlati Teológiai Tanszék vezetője. 

Egymást erősíthetjük, bátoríthatjuk a református egységnapon Debrecenben

2025. február 27., címkék:

Úrvacsorás istentiszteleten fejezhetik ki összetartozásukat a világ számos pontjáról érkező magyar reformátusok Debrecenben 2025. május 24-én. Az egység napját 2009 óta évről-évre megünneplik a gyülekezetek, 2014 és 2019 után idén pedig ismét nagyszabású találkozót rendeznek a cívisvárosban, amelyre a Kárpát-medence országaiban élők mellett tengerentúli szórványközösségek is érkeznek – írja a református.hu.

Nem lehangoló a szolgálat a kis közösségekben sem

2025. február 21., címkék:

Ficzere Tamás kihelyezett lelkészként került Nyitrára. Előtte a Zsinati Tanács Kamocsára helyezte ki, de miután az egyházközség jelezte, élni kíván lelkészválasztói jogával, így 2008 júliusában a lelkész nélkül maradt Nyitrát jelölték ki a számára. Korábban a prágai egyetemi évek után, 2006 szeptemberétől Alistálon szolgált segédlelkészként Édes Árpád lelkipásztor mellett, majdnem két évig. A nyitrai gyülekezetben, valamint az alsószőlősi, kismányai és a valkházi leányegyházközségekben megélt tizenhét év tapasztalatáról beszélgetünk.

2025. március 22., szombat

2025. március 22., címkék:

Ez 24,1–14 és Lk 18,18–27 (ÚSZ) „Miért mondasz engem jónak? Senki sem jó az egy Istenen kívül" (19). Jézus ezzel az egy mondattal helyreteszi a gazdag ifjút, mert a fiatalember legnagyobb problémája, hogy meg volt elégedve önmagával, jónak tartotta magát, hiszen – elmondása szerint – megtartotta Isten törvényét. De hogyan tartotta meg? Megtartotta magának. Erre mutat rá Jézus. Isten törvénye ugyanis nem azért van, hogy megtartsuk, hanem hogy megcselekedjük és árasszuk magunkból embertársaink felé. Isten törvényét a világban a szeretet és könyörület által lehet megélni, soha meg nem elégedve. Nem is lehet eljutni az elégedettségre, mert nem könnyű másoknak adni a sajátunkból, önmagunkból. Minél több van nekünk, annál nehezebb. Nem is lehet eljutni az elégedettségre, mert sosem lesz elég, amit adhatunk. Istennel viszont minden lehetséges!
Fohász: Atyánk, köszönjük, hogy Te, aki a jóság, gazdagság és szeretet vagy, magadat adod nekünk Jézus Krisztusban! Általad vagyunk gazdagok, hogy gazdaggá tehessünk másokat. Egész hálás életünknek Te vagy a kiapadhatatlan forrása. Ámen.

2025. március 21., péntek

2025. március 21., címkék:

Ez 23,36–49 és Lk 18,15–17 (ÓSZ) „Tisztátalanná tették szentélyemet, és meggyalázták szombatjaimat" (38). Isten népe azt a tiszteletet, szívbéli odaszánást, bizalmat és reménységet, amelyre egyedül Isten méltó, idegen isteneknek adta. Kiknek? Akiket lakomákkal, részegeskedéssel és erkölcs nélküli testiségben lehetett tisztelni. Akik némák voltak. Hát nem ilyen bálványoknak hódolnak ma is sokan? Nem a szabad, öncélú, fogyasztó életmód dívik ma a világban? Érezzem jól magam, legyen meg mindenem, ne korlátozzon senki, semmiben – ez a szlogen. Mert kényelmes, egyszerű és nekem így jó. De mindez ijesztően üres. Mögötte a semmi tátong, mint egy fekete lyuk, amely végül magába nyel mindenkit, aki hódol neki. Aki nem szenteli meg a vasárnapot, az meggyalázza Istent, aki pedig eljár a templomba, de közben világi hiábavalóságoknak él, tisztátalanná teszi Isten szentélyét. És a saját testét: a Lélek templomát (1Kor 3,16).
Fohász: Istenem, tudom, elismerem: felelősség Hozzád tartozni. Segíts, hogy szentséges rendelkezéseiddel tisztelettel éljek, szentséges dolgaiddal tisztelettel bánjak! Mert ez méltó Hozzád, Atyám! Ámen.

2025. március 20., csütörtök

2025. március 20., címkék:

Ez 23,22–35 és Lk 18,9–14 (ÚSZ) „Mondom nektek, ez megigazulva ment haza, nem úgy, mint amaz" (14). A megigazulásnak egyetlen módja az őszinte bűnbánat. Az, ha tudatosítom bűnömet, és ez a felismerés szégyenkezve térdre kényszerít a hozzám lehajoló, értem Fiát feláldozó Isten előtt. Csak könyörögni tudok a bocsánatáért, mint egy gyermek, aki gazságával szomorúságot okozott drága szüleinek, és marja szívét a vád, hogy miként tudott ilyen keserűséget okozni azoknak, akik őt annyira szeretik, a legjobbat kívánják neki és várják tőle. Csak az, aki így tud megállni Isten előtt, az igazul és tisztul meg bevallott bűnétől. Amíg öntelten nem látjuk, mitől kellene megtisztulnunk, addig hordozzuk magunkban a sok ocsmányságot, addig hiába teszünk bármi jót, igazat és becsülendőt. Addig Jézus szabadítása sem a miénk. Csak attól tisztít meg Jézus, amitől magunk is meg akarunk tisztulni.
Fohász: Úr Jézus, Te látod, mennyi bűn van az életemben, segíts nekem is meglátnom azokat! Indíts őszinte bűnbánatra, hogy aztán megfürödhessem a Te kegyelmedben, és tiszta legyek a Te dicsőségedre! Ámen.

2025. március 19., szerda

2025. március 19., címkék:

Ez 23,1–21 és Lk 18,1–8 (ÓSZ) „Az idősebbik neve Oholá volt, a húgáé Oholíbá" (4). A két név Izráel két fővárosát szimbolizálja. Alapjuk az ohel szó, amely sátrat jelent, a Szent Sátort, az Istennel való közösség helyét. Samária Oholá, ami azt jelenti: saját sátra, Jeruzsálem pedig Oholibá, magyarul: benne van az én sátram. Az Úr mindkét asszonyt magához vette, kiterjesztette fölöttük sátrát, szövetséget kötött velük, szerette őket. Ők azonban hűtlenné váltak. Samária külön „sátorba" is tért: elvált Júdától és a jeruzsálemi templomtól. De az Úr helyett mindketten nagyhatalmak erejében bíztak, akik aztán felemész- tették őket. Azonos kezdet, különböző út, egyforma végkifejlet. Mit jelent ez? Azt, hogy Isten hűsége örök, mi azonban megbízhatatlanok vagyunk. A jóért gonoszsággal fizetünk, és elbukunk még a célegyenesben is. Állhatatosnak kell maradnunk, mert csak az nyeri el az életnek koronáját, aki mindvégig kitart (Jel 2,10).
Fohász: Urunk, tudjuk, hogy megtántorodnak a legkülönbek is, mi önmagunkban nem bízhatunk, egyedül Tebenned. Kérünk, tarts meg bennünket végig a Te igazságodban és hűségedben! Ámen.

2025. március 18., kedd

2025. március 18., címkék:

Ez 22,23–31 és Lk 17,20–37 (ÚSZ) „Azok pedig ezt kérdezték tőle: Hol, Uram? Ő pedig így felelt: Ahol a tetem, oda gyűlnek a saskeselyűk is" (37). Isten országa váratlanul jön el, amikor nem is számítunk rá. Ezért történik majd meg az, hogy kettőből az egyik felemeltetik, a másik viszont ugyanakkor elveszik. Vannak sokan, akik csak élik az életüket, és nem gondolnak arra, hogy bármikor eljöhet a pillanat, amikor meg kell állniuk Isten előtt. Az igazán hívő emberek viszont igaz élettel és cselekedetekkel, Jézusban való hittel mindig készen állnak erre a találkozásra. Őket magához ragadja az Úr. Kérdezik is a tanítványok: hol, Uram; hogyan lesz ez; hová menjünk akkor? Jézus felele- te: „ahol a tetem, oda gyűlnek a keselyűk", vagyis: én veszlek magamhoz titeket és mindenkit, aki az én nevemről neveztetik. Olyan bizonyosan talállak meg benneteket, amilyen bizonyos, hogy a keselyű nem veszíti szem elől a táplálékát.
Fohász: Köszönjük, Urunk, hogy Te megtalálsz bennünket a legnagyobb sötét- ben, elveszett állapotunkban, életünk alkonyán, még a világ végén is. Add, hogy készen álljunk a találkozásra! Ámen.

2025. március 17., hétfő

2025. március 17., címkék:

Ez 22,1–22 és Lk 17,11–19 (ÚSZ) „Nem akadt más, aki visszatért volna, hogy dicsőítse Istent, csak ez az idegen" (18)? A leprából meggyógyult ember visszatért Jézushoz, hogy hálát adjon. Ez a történet lényege. A visszatérő a csoda által, amit megélt, felismerte Jézusban a Megváltót. Visszatért, hogy megadja a tiszteletet Jézusnak, az Isten Fiának. Minden csodának az a célja, hogy Jézusra, a Megváltóra, és hatalmára mutasson. A csoda azt hirdeti, hogy itt van Neked az, akié minden hatalom mennyen és földön (Mt 28,18). Aki nem azért jött, hogy a bajaidból, betegségeidből, szomorúságodból mentsen meg, bár arra is képes, hanem azért, hogy a haláltól és a kárhozattól mentsen meg. Az életed legnagyobb problémáját jött megoldani. Tízből kilencnek csak a betegségéből való gyógyulás volt fontos, tízből kilenc csak földi életére gondolt. Egy tekintett túl a betegségén, egy ismerte fel a Jézussal való találkozás lényegét, őt a hite megtartotta...
Fohász: Urunk, mi találkozhatunk Veled mindennap. Add, hogy olyan tisztelettel, ámulattal, alázattal, Téged dicsőítve tudjunk lábad elé borulni, ahogyan ez a meggyógyult idegen tette! Ámen.

2025. március 16., vasárnap

2025. március 16., címkék:

Ez 21,23–37 és Lk 17,1–10 (ÓSZ) „Rommá, rommá, rommá teszem a várost, amilyen még nem volt – míg el nem jön az, akié az ítélet, mert végül majd neki adom"
(32)! Isten hosszútűrő. Addig, míg rommá lett Jeruzsálem, sok minden történt. Próféták által ébresztgette népe szívét. Ízelítőt adott kilátásba helyezett büntetéséből: önállóságuk elvesztése, deportálás, tehát próbák által. A nép azonban nem jutott bűnbánatra, így Isten véghezvitte rajtuk ítéletét. Lehetett volna másképp. Lehet a mi életünkben is. Sokféle módon figyelmeztet bennünket az Úr a napi igéken, istentiszteleteken, embereken, akár bajainkon keresztül, de mi sokszor a végsőkig kitartunk makacsságunkban. Isten igazságos. A bűnt végül megbünteti. Népe számára azonban nem az ítélet a végső állomás, mert jön Jézus, aki ítéletünket magára veszi, és a romokon új életet épít. A pogány népek viszont az ítéletben megsemmisülnek, még emlékezetük sem marad a földön.
Fohász: Köszönjük, Urunk, hogy mi megmásíthatatlanul a Tieid lehetünk! Add, hogy átérezzük ennek értékét, hogy kiválasztásod megszenteljen, ne pedig vádoljon bennünket előtted! Ámen.

2025. március 15., szombat

2025. március 15., címkék:

Ez 21,13–22 és Lk 16,19–31 (ÚSZ) „Van Mózesük, és vannak prófétáik, hallgassanak azokra" (29)! Érdekes dolgokat árul el Jézus ebben a példázatban a halál utáni életről. Először is, hogy van pokol és van mennyország. Másodszor, hogy halálunk pillanatában eldől, hová kerülünk, amin aztán már nem lehet változtatni. Harmadszor pedig, hogy azon múlik, ki hová kerül, hogy mennyire hallgat Mózesre és a prófétákra, vagyis a Szentírásra. Mennyire tartja magát Isten kijelentett törvényéhez. A példázatbeli gazdag esetében a szívtelenség az a bűn, amely miatt elkárhozott. Jézus számára nagyon fontos az őszinte, cselekedetekben megmutatkozó szeretet. Nem csoda, hiszen Isten maga a szeretet (1Jn 4,8). Az egész törvény ebben foglaltatik egybe: szeress (Mt 22,37–40)! Ágoston mondta: „Szeress és tégy, amit akarsz!" Mert aki szeret, az nem tud vétkezni. „Aki a szeretetben marad, az Istenben marad, és Isten is őbenne" (1Jn 4,16).
Fohász: Urunk, tölts el bennünket a Te Lelkeddel, a szeretet Lelkével, hogy ne vétkezzünk! Ma, nemzetünk szabadságának ünnepén helyezd a szívünkre, hogy szabaddá is csak a Te Lelked tehet bennünket. Ámen.

2025. március 14., péntek

2025. március 14., címkék:

Ez 21,1–12 és Lk 16,13–18 (ÓSZ) „És látni fogja minden ember, hogy én, az Úr, gyújtottam fel, nem is fog elaludni" (4)! Az igerészben szereplő Délvidék erdeje nem más, mint Jeruzsálem, amelyben egyszerre vannak igazak és hamisak, zöldellő és száradt fák. Amelyben sem társadalmilag, sem vallásilag nem volt rend. Mondhatni: nőttek, mint erdőben a fa. A maguk esze és nem Isten törvénye szerint éltek. Ezért az Úr tüzet bocsát rájuk, megítéli őket. Ez a tűz pedig nem más, mint az ellenséges Babilónia, majd a babiloni fogság. Az előzőekben az egyéni felelősségvállalásról szólt az Úr, most arra hívja fel a figyelmet, hogy a hamisak bűne miatt az igazak is szenvednek. A bűn mindig az ártatlanok szenvedésében látszik meg leginkább! Isten ítélete olyan, mint az erdőtűz, amelyben a száraz fákkal együtt a zöldek is megperzselődnek. A bűnös ezért nem mondhatja: én vétkeztem, én szenvedek. Bűneinek következményei környezetét is sújtják.
Fohász: Atyánk, szeretteinkért, családunkért, gyülekezetünkért, környezetünkért kérünk, tisztíts meg bennünket, és segíts elhagyni bűneinket! Szeretnénk, ha a Te jóságod látszódna meg rajtunk. Ámen.