Valósággá válik a református óvoda és bölcsőde Királyhelmecen

2020. április 14., kedd

Idén márciusban kezdődött meg a református óvoda és bölcsőde építése Királyhelmecen, a templomkertben. A magyar kormány Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében támogatott épület egy év alatt készülne el. Tervek szerint a bölcsődés gyermekeket már a következő év szeptemberében fogadni tudják.

A Királyhelmeci Református Egyházközség – a presbitérium döntése alapján – 2017 elején kapcsolódott be a Bethlen Gábor Alapon keresztül támogatott Óvodafejlesztési Programba. Azóta  három év telt el. A terv megvalósítását, az építkezés megkezdését különféle akadályok gátolták, illetve az engedélyeztetési folyamat is több időt vett igénybe.„A királyhelmeci gyülekezet egyházunk óvodafejlesztési programjának első körében benne volt, azonban a tényleges munkálatokat csak most tudtuk elkezdeni. A legnagyobb problémát a megfelelő építkezési terület hiánya jelentette. Több telektulajdonossal is egyeztettünk, a városvezetéssel is történtek tárgyalások, de megfelelő megoldást nem találtunk. A keresésnek ez a folyamata önmagában is hónapokig eltartott. Végül a gyülekezet tulajdonában lévő templomkert lett erre a célra kiválasztva, amihez 2018 végén sikerült még egy szomszédos portát megvásárolni. Jogos lenne a kérdés, hogy miért nem kezdtünk mindjárt az elején e telekben gondolkodni. Azonban a telek elhelyezkedése, valamint bonyolult és költséges beépíthetősége miatt nem gondoltunk kezdetben ezzel” – ecseteli az építkezés megkezdésének nehézségeit Molnár István a gyülekezet lelkipásztora.

A telek kiválasztása és terültvásárlással történt növelése után kezdődött el a tervezési fázis, ami ugyancsak hosszabb lett a vártnál. Ehhez hozzájárult az is, hogy olyan építészeti megoldásokban kellett gondolkodni, amelyek egy egyszintes épület tervezésénél nem fordulnak elő. Csak a tervek elkészülése után kezdődhetett meg az építkezés hivatalok általi engedélyeztetése, ami ugyancsak hosszú hónapokat vett igénybe.

„A hosszan elhúzódó folyamat miatt olykor már mi is azt gondoltuk, hogy az egyházközség 2017-ben megfogalmazott óvodaépítési szándéka csak szándék marad. Istennek hála, ez nem így lett. A tervezés hosszú fázisát a kivitelezés szakasza követte. Idén márciusban elkezdődhetett az építkezés” – mondja a lelkipásztor.

Az óvoda és a bölcsőde a templomkertben épül fel, a lakóházak közé beékelődve. Ráadásul a telek több méteres szintkülönbségével is gondolnia kellett a tervezőnek. A geológiai felmérések indokolttá tették a mélyebb alapozást, de ugyancsak a talajösszetétel miatt hatalmas támfalakkal kell megerősíteni, illetve körülvenni a telket. Sok tényező játszott közre abban, hogy a tervek menet közben is módosultak. Az épület kisebb lett az eredeti tervhez képest, bár az alapkoncepció fő irányvonalai nem nagyon változtak.„Az elkészült tervekkel kivitelező cégeket szólítottunk meg. Az ajánlatokat a presbitériumon belül összevetettük és a legmegfelelőbbnek tartottat, illetve költségvetésűt választottuk ki. A kiválasztott céggel egyházunk építészeti bizottsága is több körben egyeztetett. Legelőször az építkezési területen álló régi épületek kerültek bontásra, amik mellett egy régi támfal is le lett bontva. Mindemellett hatalmas mennyiségű földet távolítottak el. Ezidáig elkészült két vasbeton támfal és az épület alsó szintjének vasbeton alapja. Már készen van az óvoda földbe mélyedő szintjének déli vasbeton fala is, ami részben támfalként is szolgál ” – tájékoztatott az eddig elvégzett munkákkal kapcsolatban a lelkipásztor.Az épület alsó szintjén, az utcaszinten lesz a főbejárat. Itt kap helyet a konyha az előírt kiszolgáló helyiségekkel, valamint a tanári szoba is. A felső szinten lesz a bölcsőde, a kétosztályos óvoda és az étkező is. Erről a szintről jutnak el a gyermekek a templomkertben kialakított játszótérre. A helyiségek falainak díszítésére, az Egyetemes Egyház által készített tervekből, a kerekerdő tapéta összeállítást választotta az egyházközség.

Az építkezés a koronavírus-járvány idején is gőzerővel folyik. Amíg a munkavégzés nincs hatóságilag korlátozva és a szükséges építkezési anyagokat is be tudják szerezni, addig a kivitelező tud haladni és tudja teljesíteni a tervet. Hogy ez miként alakul a későbbiek során, azt jelen pillanatban nem lehet megmondani. Molnár István tájékoztat arról is, hogy a tervek szerint egy év alatt kell elkészülnie az épületnek, vagyis ha minden optimálisan alakul, akkor 2021 márciusában tudják azt használatba venni.

„Szándékunk az, hogy az épület műszaki átadását követően minél hamarabb megkezdődhessen az oktatói-nevelői munka az épületben. A legjobb forgatókönyv szerint ez akár már a jövő év szeptemberében megtörténhet. Ehhez azonban az kell, hogy az épület valóban időre elkészüljön, hogy minden engedélyt, hatósági dokumentumot be tudjunk szerezni és március végéig a minisztériumba el tudjuk azokat juttatni. Mindezek után még kivételes elbíráslásban is részesülnünk kellene a minisztérium részéről. Ezen felsorolásból is látható, hogy rengeteg tényező van, ami miatt az említett időpont szinte elképzelhetetlen, de mi igyekszünk e korai indulási időpontban gondolkodni” – mondja a lelkipásztor, aki szerint a bölcsődébe jövő év őszén már tudnák fogadni a gyermekeket, hozzátéve, hogy annak fenntartása az óvoda mellett sokkalta költséghatékonyabb, illetve vállalhatóbb, ezért is örülnének, ha együtt tudnák elindítani az óvodát és a bölcsődét.

Iski Ibolya

események továbbiak →