Tematikus napok a hóról

2014. február 12., szerda

Február első hetében tematikus napokat tartottak a martosi Református Egyházi Alapiskolában. A téma a hó volt, amelyből az idei télen elég kevés jutott. Letöltötték a Mindent a hóról című mini lapbook-ot. Naponta 2-3 sablont készítettek, kísérleteztek, kézműveskedtek, közben tanultak angolul és szlovákul is.

Első lépésként letöltöttük a Mindent a hóról című mini lapbook-ot a www.gyereketeto.hu oldalról.

Az első nap megtanultuk, hogy hogyan is alakul ki a hópehely. El is játszottuk a víz körforgását egy kék lufi és egy kis kukoricakeményítő segítségével. Ezután megnéztünk egy videót a hópelyhek kialakulásáról. Hihetetlen, hogy Isten minden hópelyhet egyedivé alkot, úgy, ahogy bennünket is egyedivé teremtett. Kinyírtuk az első sablont, majd beleírtuk a legfontosabb tudnivalókat.

Mikroszkóppal megfigyeltük a jégkristályokat, mert sajnos hópelyheket nem tudtunk gyűjteni. Mindenki megtervezte és lerajzolta a saját hópelyhét egy papírlapra. Megismertük mit jelent a térfogat kifejezés, megtanultuk a mértékegységeket és átváltásukat is. Az aznapi kísérletünk a hó térfogatváltozásának megfigyelése volt. Egy műanyag kannában a jeget összetörtem és a gyerekeknek pedig meg kellett tippelniük, hogy a jégnek vagy a víznek nagyobb-e a térfogata. Míg elolvadt a jég, addig az anyagok halmazállapotáról beszélgettünk. Jó volt látni a sok csillogó szempárt, amikor már látszódott a kísérlet végeredménye. A kísérlet fázisait egy következő sablonba rajzoltuk bele. Délután korcsolyapályát készítettek a gyerekek papírból, miközben a téli sportokról beszélgettünk.

Másnap a csillag alakú sablont használtuk, melyre felírtuk mi is a zúzmara és a jégvirág. Beszélgettünk a dérről, az ónos esőről. Elolvastam nekik egy olvasmányt a télről, a hóról. Mikor a tél szót hallották, akkor csendben fel kellett állniuk, majd visszaülniük a helyükre. Rokon értelmű szavakat gyűjtöttünk a havazással kapcsolatosan, ezeket a következő sablonba írtuk. Gyakoroltuk a szótagolást is az összegyűjtött szavakkal.

Kísérleteztünk is, só segítségével kristályt készítettünk. Kis tégelyekbe raktuk a tengeri sót, konyhasót és az ipari sót. Összekevertük vízzel, majd hagytuk elpárologni a vizet. Így meg tudtuk figyelni és össze tudtuk hasonlítani a kialakult kristályokat (ez persze másnap történt). Összekevertünk még cukrot és krétaport is a vízzel, így megfigyeltük melyik anyag oldódik és melyik nem a vízben.

Ezután megérkeztek az óvodások, hogy közösen töltsük el a délelőttöt. Interaktív táblán oldottak meg feladatokat, majd az iskolások egy népmese dramatizálásával kedveskedtek nekik. Ezután közösen táncoltunk, majd kézműveskedtünk. Egy kesztyűt készítettünk színes kartonpapírból, amit vattával, fonallal díszítettünk. Délután a gyerekek műhavat készítettek borotvahabból és kukoricakeményítőből.

Harmadnap megtudtuk, hogy miért lehet piros a hó. Képeket kerestünk az interneten erről a jelenségről. Ezután a hóágyúkról tanultunk. Megtudtuk, mikor készítették az első ilyen szerkezetet, hányféle van belőle. Az információkat egy sablonba írtuk bele. Ugyanígy tettünk a következő sablonnal is, ahová beírtuk, hogy miért fehér a hó. Beszélgettünk a színekről, elmondtuk angolul és szlovákul is.

Téli képeket készítettünk miközben hóval kapcsolatos szöveges feladatokat oldottunk meg.  Beírtuk a következő sablonba, hogy a hó fajtája többnyire a hőmérséklettől függ.

Társasjáték is készült a témához, melynek segítségével átismételhettük a tanultakat. Délután a gyerekek anilin festékkel megfestették a lapbook mappáját, majd beragasztották az elkészült sablonokat.

Tartalmas, vidám napok voltak ezek. Miközben hópelyhekről beszéltünk előfordult, hogy elkezdett havazni, mi pedig tudtuk, Isten figyel ránk – számolt be a tematikus napról Lipták Mónika, az iskola megbízott igazgatója.

események továbbiak →