Őszi Egyházmegyei Közgyűlés Barsban

2023. november 21., kedd

2023. november 12-én tartotta őszi közgyűlését a Barsi Református Egyházmegye, melynek a fegyverneki református templom adott otthont.

A közgyűlés Somogyi Máté esperesi segédlelkész szolgálatával vette kezdetét. A Prédikátor 5,9-19 alapján hirdette Isten Igéjét. Feltette a kérdést, ha egy nagy pénzösszeget nyernénk, mit tennénk vele. Nyilván egy részét elköltenénk, egy részét adakoznánk, egy részét befektetnénk… Mindig többet és többet akarunk, pedig a pénz nem okoz tartós örömöt. Örök a halálunk utáni lét, örök kárhozat vagy örök üdvösség. Ugyan kuporgathatunk, de semmit nem viszünk magunkkal, halmozunk, de minek!

„Ne gyűjtsetek magatoknak kincseket a földön, ahol a moly és a rozsda megemészti, és ahol a tolvajok kiássák és ellopják, hanem gyűjtsetek magatoknak kincseket a mennyben, ahol sem a moly, sem a rozsda nem emészti meg, és ahol a tolvajok sem ássák ki, és nem lopják el.”

Hangsúlyozta, hogy az Istenbe vetett hitünket nem tudja elvenni senki és semmi!  Az tesz gazdaggá, hogy Istenbe vetett hitünk van! Vigyük hírül, hogy Krisztus meghalt értünk, vérét adta, hogy ne az örök kárhozatba menjünk! Befogadni szívünkbe Krisztust! Istenfélelem és Isten törvényeinek megtartása – ezek gyakorlásával lesz részünk örök örömben részt vennünk! - mondta többek között.

Révész Tibor esperes megköszönve az igei szolgálatot egyben bemutatta az október 1-jei hatállyal kihelyezett esperesi segédlelkészt, Somogyi Mátét, akit Apácaszakállasról vezérelt ide Isten az Ő akarata szerint.

Oros Zoltán egyházmegyei gondnok számbavétel után kijelentette, hogy 38 alkotói tag jelen van, vagyis a közgyűlés határozatképes. Első pontként az egyházközségek levéltárának feldolgozásáról tájékoztatott Mente Róbert egyházmegyei világi főjegyző. Elmondta, hogy a lévai levéltárban levő egyházmegyei iratok rendezésre kerültek, majd egy savmentes, nagy teherbírású kartonból készült dobozba lettek helyezve. Ezen iratok digitalizálása még várat magára. Szkennelésre került a zselízi és a garamvezekényi iratok több mint 550 oldalon.

Megemlítésre került, hogy a garammikolai egyház úrasztalát egy 1661-es Váradi Biblia hű másolata díszíti. Nagy érték ez a mai világban, még ha másolat is, hiszen e biblia nyomtatása alatt a török már ágyúzta Várad városát...

Elhangzott, hogy a nagysallói levéltár anyaga sajnos nagyon hiányos. Az 50-es évek egyházellenes pártkatonái itt mérhetetlen és helyrehozhatatlan károkat okoztak. Mindezek ellenére 629 oldal lett digitalizálva.

Egyházmegyénk „történésze” a tavasz és a nyár folyamán sok ezernyi lemásolt irathalmazból többet átnézett, elemzett, csoportosított. Sok munkája van ebben benne, s hangsúlyozta, szeretettel fogadja a segítséget!

A közgyűlés résztvevői meghallgatták a garamdamásdi gyülekezet történetét is. A második világháborúban a legnagyobb károkat ez a gyülekezet szenvedte el. Sokan életüket vesztették, a templom a harangokkal együtt valamint a parókia is teljesen elpusztult. A háború után, 1946 januárjában a farnadi gyülekezet felajánlja a középső harangját a damásdi híveknek. Ám a kitelepítés még a háborútól is nagyobb károkat hozott a gyülekezet életében. A gyülekezet annyira meggyengült és olyan bizonytalannak látta a jövőt, hogy 1947 novemberében visszaszállítatta a harangot Farnadra...

Nyáron szkennelésre került a reformáció 400. évfordulójára, vagyis az 1917-ben a barsi egyházmegyénk által kiadott emlékalbum, melyben megtalálhatók az akkori egyházmegye vezérfiainak életrajzai, arcképei és rövid cikkei.

Végül a gyülekezetek első meglévő viasszpecsétjeiről esett szó! Az egyházközségek pecsétjeinek használata a 18. század II. felében kezdett elterjedni, vagyis II. József türelmi rendelete idejében. Mente Róbert az egyházmegyéből 75 különböző pecsétet talált! Felterjesztette, hogy kinyomtatva képkeretbe téve a 75 pecsétlenyomat kiállításként szolgálhatna, ezáltal is reprezentálhatná magát az egyházmegye. Ugyanakkor minden egyházközségnek külön-külön ékes dísze lehetne az iroda, parókia, vagy akár a templom épületében. A legrégebbi pecsétlenyomat Nemesorosziból származik 1696-ból.

Második pontként a közalapi kérelmek felterjesztésének sorrendje lett meghatározva. Első helyre a sárói templomtetőzet javítása, második helyre a kisóvári egyházközség imatermének felújítása került. Ami az ingatlant érinti, a nagykálnai egyházközség adott be kérvényt területrendezés céljából. Az érsekkétyi egyházközség kérvénye jött sorra, melyben segítséget kér kölcsöne törlesztésére.

Ezt követően megalakult a rendkívüli egyházmegyei jelölő közgyűlés. Mivel a zsinati rendes lelkészi képviselő és a zsinati lelkészi pótképviselő is beadta lemondását, jelöltek lettek állítva ezen tisztségek betöltésére. A zsinati lelkészi képviselő jelöltje Dukon András pozbai lelkipásztor lett, póttagnak Csernyík Magdolna hontfüzesgyarmati lelkésznő lett jelölve. A választás a tavaszi közgyűléskor lesz megtartva.

Miután Oros Zoltán egyházmegyei gondnok berekesztette a közgyűlést, az imádsággal, énekszóval és áldáskívánással ért véget.

Végezetül a résztvevőket szeretetvendégség fogadta, amiért ezúton is köszönet jár a közgyűlésnek helyt adó gyülekezetnek!

Mente Sándor Veronika

Fotó: Mente Róbert, Mente Sándor Veronika

események továbbiak →