„Szeretetbe kapaszkodva!“

2023. február 13., hétfő

Február 12-én, vasárnap kezdődött és 20-ig tart a Házasság hete, melynek célja felhívni a figyelmet a család és a házasság fontosságára. Az idei év magyarországi mottója: „Szeretetbe kapaszkodva!" A rendezvénysorozatba egyházunk jónéhány gyülekezete is bekapcsolódik egy-egy délutáni programmal.

A házasság hete kezdeményezést 1997-ben az Egyesült Királyságban Richard és Maria Kane indította útjára különböző alkalmakat szervezve a házasság népszerűsítésére.

A házasság hetét – amelyhez hazai és nemzetközi szinten is számos ismert közéleti személyiség csatlakozott, kifejezve elköteleződését a házasság, a család ügye iránt – mára 4 kontinens 21 országában ünneplik.

Magyarországon 2008 óta rendezik meg a keresztény egyházak és civil szervezetek széles körű összefogásával, számtalan nagyváros, település, közösség részvételével. A kezdményezéshez Szlovákiai is csatlakozott. Különböző rendezvényeken a házasság, a család értékeire és fontosságára hívják fel a figyelmet, segítséget nyújtva a házasságra készülőknek vagy a párkapcsolati problémákkal szembesülőknek.

A Szlovákiai Református Keresztyén Egyház keretében is számos helyen tartanak egynapos programot a Házasság hete kapcsán. A Barsi Református Egyházmegye is 2008-ban csatlakozott a kezdményezéshez.

Azóta minden évben – kivételt képez a két kovidos év – február második vagy harmadik hetében egynapos alkalmat szerveznek, amelynek a házigazda szerepét a kezdetektől a felsőpéli gyülekezet vállalta magára. Így lesz ez az idén is.

A Házasság hetéhez kapcsolódó programról, amelyet az egyházmegye lelkigondozói bizottsága készített elő, Szathmáry Zsuzsanna és Tóth Zoltán lelkészházaspárral beszélgetek.

Mi a céljuk ezzel a rendezvénnyel?

Sz. Zs: A házasság egy nagyon fontos intézmény, Isten ajándéka az ember számára. Hangsúlyozottan szeretnénk kifejezni, hogy jó a férfinak és a nőnek házasságban élni. Azok a különböző témák, amelyeket egy-egy ilyen alkalommal szakemberek segítségével körüljárunk, rámutatnak egyrészt nemcsak a házasság örömteli dolgaira, hanem a nehézségeire is.

A február 18-án, szombat délután sorra kerülő rendezvényünkön a két meghívott vendégelőadó Szőke Attila Szilárd és Szőke Etelka lelkigondozó és párterapeuta házaspár ezúttal „A bennünk élő gyermek a párkapcsolatban" címmel tart előadás. Tartalmasnak igérkező délután folyamán három kérdéskört feszegetnek: Nem vagyok elég jó? Nem vagyok fontos? Még neked sem?

A házasságban időnként a másik felé szegező, szemrehányásnak is beillő kérdésekre adott válaszokkal igyekeznek az előadók rámutatni arra, hogy ezzel a problémával a házasságban meg kell küzdenie úgy a férfinek, mint a nőnek. Az otthonról a magunkkal hozott anyaggal, vagyis amilyenekké váltunk, illetve a családunkban látott és átvett mintákkal dolgozunk a házasságunkban is. Ez pedig nem mindig kivitelezhető. Mindkét félnek óriási türelemre, elfogadásra és szeretetre van szüksége ahhoz, hogy a házasság, az egyébként csodálatos intézmény, jól működjön.

Mennyire tudja megmozgatni a környező gyülekezetek tagjait a házassággal kapcsolatos előadás? 

Sz. Zs. Ez évről évre változó. Előfordul, hogy van olyan év, amikor nagyon sok érdeklődő eljön, és van, amikor kevesebben térnek be az előadásra. A korbeli jelenlét is változó. Elvétve fiatal házasok is megjelennek, de inkább az a tapasztalat, hogy 40 évestől idősebbek ülnek be az előadásra.

Az viszont nagyon érdekes a számunkra, hogy érdeklődőknek látjuk a résztvevőket és minden előadás után vagy  olykor közben is szabad az előadóktól kérdezni és bátran meg is teszik. Nagyon sok kérdés merül fel ilyenkor. Ez pedig pontosan azt jelzi, hogy olyan témáról beszélünk, amibe mindenki érdekelt és érintett, s kíváncsiak a válaszra, az előadók meglátására. 

T. Z. Az alkalomnak van még egy nagyon fontos hozadéka és lehetősége. A nagyon sokáig talán egyféle tabutémának számító kérdéskörök, vagy magának a házasságnak belső és nagyon gyakran rejtőzködő dimenziói kerülnek egészen nyíltan tárgyalásra. Nagy öröm látni ezt. S talán annak még nagyobb a többlet hozadéka, amikor kortól függetlenül fiatal és már jó ideje gyakorló, idősebb házaspárok is eljönnek.

Közös jelenlétükkel lehetőség nyílik arra, hogy az előadás után már a házasságban meglévő problémákról is sokkal nyíltabban és őszintébben tudjanak egymással beszélgetni. Érdekes jelensége a rendezvényünknek, hogy azok az özvegyasszonyok is, akik akár több évtizede egyedül élnek, mégis nagy élvezettel hallgatják ezeket a nagyon gyakran szellemes, képekben is kifejezett s találóan megfogalmazott alapvető tudományos tételeket. Sok mindent utólag értenek meg mindabból, amit maguk gyakorló házastársakként évtizedekig megélhettek

Jobb lesz valakinek a házassága attól, ha eljön erre az előadásra vagy meghallgat másokat is a házasság témájában?

T. Z. Jobb lehet. Ennek az alkalomnak van még egy csodálatos többlet lehetősége is, mégpedig az, hogy a Szőke Etelka és Szőke Attila lelkészházaspárral, mint pártterapeutákkal is beszélgethetnek. De a rövid kérdésfeltevések mellett lehetőség van – időpontegyeztetés és kapcsolatfelvétel után – szükség szerint később akár egy szakszerű párterápiás konzultáción is szét venni.

Sz. Zs. Jelen lenni az előadáson, a szívben megforgatni az elhangzottakat, ennek lehet egy gyógyító hatása. Valamit kinyithat, valamire ráláttathat, valamit megéreztet, illetve megtudunk ezáltal a kíváncsiság által. Ennek hatására erős akaraterővel nap mint nap, újra és újra megelőlegezett bizalommal tudunk dolgozni azért, hogy jobb legyen a házasságunk. Ez az alkalom pedig jó arra is, hogy valami olyat megnyisson, amiért  otthon akarjunk dolgozni.

Visszatérnék a 2016-os témára, amit ugyancsak a mostani előadók tartottak meg, s tőlük hangzott el, hogy a szerelem a házasság oxigénje. Az előadáson résztvevők meghallhatták ezt a sokunk számára is meglepő állítást, hogy a szerelem az nemcsak a friss házasokra, illetve az ismerkedés időszakára szorítkozik, hanem az egy egész életen át tartó része lehet a házasságnak. Még annak ellenére is, ha már idősödünk és sok mindent tudunk egymásról, de meglepő módon újra megjelenhet, újra föllángolhat a szerelem, de abban mind a két félnek nagyon sok munkáját is bele kell fektetnie. 

Elképzelhető, hogy a házasság hetének van egy olyan nem titkolt vagy akár rejtett célja is, hogy azok, akik együtt élnek, de nem házasságban, a jó példák vagy minták megalapozzák azt, hogy ők is házasságot kössenek?

T. Z. A rendezvénynek nem az a célja, hogy bármiféle ráerőltetésével a házasság intézményét forszírozza. A másik meggyőződésem viszont igaz lehet, hogy a kapcsolatok gyógyulásában az elköteleződés is valósággá válhat. Az olyanfajta elköteleződés, ami bármiféle formájú vállalásban is megvalósul.

Érkezett-e Önökhöz valamilyen pozítív visszajelzés a résztvevőktől, hogy az előadásokon hallottak után megváltozott a házasságuk, illetve jobban odafigyelnek egymásra, minőségibb lett a közös életük?

Sz. Zs. Sajnos erre nem kapunk visszacsatolást, tehát valószínű ez egy olyan kényes téma, hogy az érintettek nem nagyon mernek erről beszélni, hogy honnan indultak el és hová jutottak. A legutóbbi előadás után – amikor arról volt szó, hogy a szerelem a házasság oxigénje – az egyik fiatal gyülekezeti tag elmondta, hogy nagyon pozitívan tudott jelen lenni és máris a házasság tükrében érezte és látta meg a házasság örömeit és nehézségeit, illetve nagyon sajnálta, hogy a férje mindezeket nem hallotta.

T. Z. Mi a lelkészházaspárral, vagyis az előadókkal már egész közeli barátságba kerültünk és már túl vagyunk egy Balaton környékén megrendezett több napos tréningen, ami minden bizonnyal hatott a mi házasságunkra, kapcsolatunkra.

SZ. Zs. Nagyon jó, hogy én is részese lehetek ezeknek az egyébként nagyon színvonalas és jó előadásoknak. Mindig hallok olyan információkat, amelyek gazdagítják az életemet, beleértve a házasságunkat is. Olyat tudunk meg, amit a következő napon már el is lehet kezdeni a gyakorlatban megvalósítani, és ez nagyon jó. Azt gondolom, hogy nem csak mi, hanem mindazok, akik ezekre az alkalmakra eljönnek, illetve megtisztelik jelenlétükkel, reménységünk van arra, hogy a hallottakat kamatoztaták majd a párkapcsolatuk terén.

Iski Ibolya

Fotó: családi fotóalbum

HÁZASSÁG HETE – SZEPSI

"Ha én eztet tudtam vóna?!" - erre és egyéb kérdésekre is keresik a választ közösen a Bocskorás lelkészházaspárral a házasság, és a családi élet örömei és karamboljai kapcsán az idei házasság hetében. Bertalan földink, Szepsi szülöttje, hitvese Enikő anyaországi. Közös, mintegy negyedszázadnyi életútjuk és szolgálatuk a Balaton mellől indult, és Kanadán át vezetett vissza Magyarországra. Négy gyermek szülei. A szervezők szeretettel várják mindazokat, akiknek fontos a családjuk, házastársuk, vagy csak egyszerűen kíváncsiak egy tartalmas, érdekes, tanulságos életútra.

HÁZASSÁG HETE – APÁCASZAKÁLLAS 

események továbbiak →