Régi-új elnöksége van az Ökumenikus Tanácsnak
2013. március 21., csütörtökA Szlovákiai Egyházak Ökumenikus Tanácsa március 18-án tartotta tisztújító közgyűlését Pozsonyban. A Tanács elnökévé ismét Dr. Miloš Klátikot, az Ágostai Hitvallású Evangélikus egyház püspökét, alelnökévé Fazekas Lászlót, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspökét választotta meg a közgyűlés. Az elnökséggel együtt a tagegyházak küldöttei az ellenőrző bizottság tagjait is megválasztották.
Vendégként jelen voltak a többnyire felekezetközi, missziói-diakóniai munkát végző partnerszervezetek képviselői is (Gyermek Misszió, Evangélikus Diakónia, Főiskolai Bibliai Mozgalom, Bibliai Társaság, stb.), többségük köszöntötte az újraválasztott elnökséget és beszámolt tevékenységükről - tájékoztatta a Reformata honlapot Molnár Árpád püspöki titkár.
Az Ökumenikus Tanácsot hét tagegyház és öt megfigyelő státusszal bíró egyház alkotja. Tagegyházak közé tartozik a Szlovákiai Református Keresztyén Egyházon kívül az Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyház, az Ortodox Egyház, a Baptista Egyház, a Testvér Egyház, az Evangélikus Metodista Egyház, a Csehszlovák Huszita Egyház. Megfigyelő státuszi rangja van a Római Katolikus Egyháznak, a Görög Katolikus Egyháznak, az Apostoli Egyháznak, a Hetednapi Adventista Egyháznak és az Ókatolikus Egyháznak.
Szlovákiában Ökumenikus Tanács Csehszlovákia szétesése után 1993-ban jött létre. Azok az egyházak alkotják, akik az Úr Jézus Krisztust Megváltójuknak és az Egyház Urának vallják. Közös hitelvi alapul a Szentírást és az egyetemes hitvallásokat fogadják el ( Apostoli, Niceai és Athanáziuszi Hitvallás). Tevékenységükkel közösen és külön-külön is az Atya, Fiú, Szentlélek Istent igyekeznek megdicsőíteni a világban.
Két alapvető küldetése van. Belső küldetése a különbözőségek áthidalása és az egység erősítése az egyházak közötti és az egyes egyházakon belüli együttműködéssel (pl. az ökumenikus imahét alkalmain). Külső küldetése az egyházak működésének elmélyítése a polgári társadalomban a erkölcsi arculat megerősítése, a demokrácia támogatása céljából, valamint segítséget nyújtani a lelki tájékozódásban és krízishelyzetek megoldásában (ilyen pl. a Nyitott templomok éjszakája).