Nem a világhoz kell igazodnunk - Egyházmegyei közgyűlés Csúzon

2013. május 02., csütörtök

Ötvennégy küldöttel zajlott a komáromi egyházmegye tavaszi rendes közgyűlése április 27-én Csúzon. A jelenlévők a beterjesztett jelentéseket egyhangúlag elfogadták. Kisebb vitát csak a csallóközaranyosi gyülekezet problémája váltott ki.

Teljesen megtelt április 27-én a komáromi egyházmegye egyházközségeinek a küldötteivel a csúzi református templom. A közgyűlés Nagy Zsolt negyedi lelkipásztor igehirdetésével kezdődött a MK 4, 35-41 alapján.
A tanácskozást Gál Sándor egyházmegyei gondnok nyitotta meg, majd a határozatképesség megállapítása és a tárgysorozati pontok jóváhagyása után indítványozta a jegyzőkönyv hitelesítőinek a megválasztását.
A beterjesztett pontok alapján először az egyházmegye esperese Dobai Sándor számolt be az elmúlt év történéseiről. Bevezetőjében az elmúlt évben nyilvánosságra hozott statisztikai adatokból először a magyarországiakat ismertetve mondta el, hogy míg 1949-ben kétmillió református volt az anyaországban, addig mára ez a szám 1,1 millióra csökkent, vagyis majdnem a felére. Elmondta azt is, hogy valamivel jobb a helyzet Szlovákiában. A komáromi egyházmegyében tíz év alatt 1709 magát reformátusnak valló személlyel lett kevesebb, ami 8,2%-os csökkenésnek felel meg, így mára 19 093-ra apadt a reformátusok száma az országos nyilvántartás szerint. A választók névjegyzéke 8001 személyt jegyzett az elmúlt év végén.

Dobai Sándor az egyházmegye lelki életét ismertetve elmondta, hogy az igen változatos képet mutat, mivel a gyülekezeti tagok döntő többsége népegyházi jellegű kegyességet él, de kiemelte, hogy szinte minden gyülekezetben van egy hitvalló mag is. Pozitívan értékelte azt is, hogy az ifjúságot sikerült aktívan bekapcsolni a gyülekezetek életébe, ami biztos hitvalló bázist jelenthet a jövő számára. A statisztikai adatok alapján az egyházmegyében az elmúlt esztendőben 3272 istentiszteletet tartottak átlagos 63 fős látogatottsággal. A beszámoló alapján a legtöbb gyülekezetben rendszeresen tartanak bibliaórát, 13-ban pedig külön alkalmat az ifjúság számára. Az egyházmegyében 15 énekkar működik.
Az eseményeket sorolva az esperes beszámolt arról, hogy Martoson ismét megszervezték a hagyományos jótékonysági bált, a családok támogatására pedig a házasság hetét, de kezd hagyománnyá válni a gyülekezetekben a jubiláns konfirmandusok ismételt eskütétele. Az elmúlt évben Nagykeszin a kórusok, Hetényen és Bátorkeszin a konfirmandusok, a pedagógusok pedig Martoson találkoztak. Bátorkeszi a nőszövetség, Dunamocs a presbiterek konferenciájának adott otthont. A 2012-es évben Szentpéteren beiktatták a megválasztott lelkipásztort, Perbetén lelkészt választott az egyházközség, Zsigárdon orgona- és harangszentelésre került sor, Érsekújvárott pedig templomot szenteltek.
Az esperes örömét fejezte ki, hogy hosszú évtizedek kihagyása után sikerült megszervezni az egyházmegyei pedagógus találkozót. Pozitívan értékelte, hogy az egyházközségek folyamatosan építkeznek, tizenkét gyülekezetben volt kisebb- nagyobb felújítás a templomon vagy a parókián. Rámutatott arra, hogy a nyílászárók cseréje és a különböző szigetelések nemcsak szebbé és komfortosabbá teszik az egyházi épületeket, hanem jelentősen csökkentik a rezsiköltségeket is. Az egyházmegye gyülekezetei a Martosi Református Alapiskolát az elmúlt esztendőben 1 284,67 euróval támogatták.

Beszámolt arról is, hogy a lelkészi állások folyamatosan töltődnek be eleget téve „Az egyházközségek jogállásáról és társulásáról" szóló 4/2011-es törvénynek. Problémát csupán Csallóközaranyos jelent, ahol a beosztott lelkipásztor, Dr. Tanító Péter meghívását a Zsinati Tanács elutasította. Elmondta, hogy komoly feszültség csupán Dunaradványon tapasztalható, ahol a békítés szolgálatában köszönettel fogadták Fazekas László püspök és Fekete Vince főgondnok segítségét.

Az esperesi jelentés megvitatása során a legtöbb felszólaló arra a kérdésre kereste a választ, hogy miként lehetne orvosolni a csallóközaranyosi gyülekezet problémáját, mivel nem tudja megválasztani a már több éve ott szolgáló lelkipásztort. Különféle megoldási javaslatok hangzottak el a lelkipásztorok és a világi küldöttek részéről. A közgyűlésen jelenlévő Fazekas László püspök is elmondta érvelését, illetve, hogy mi lenne a helyénvaló. Utalt arra is, hogy nem tehetnek kivételt ebben az esetben, mivel több hasonló jellegű kérést korábban elutasított a Zsinati Tanács. Olyan javaslat azonban nem fogalmazódott meg, amely mindkét fél számára elfogadható lenne.

A katechetikai bizottság részéről Czinke Zsolt számolt be az elmúlt év történéseiről, kiemelve, hogy még mindig gondot okoznak a hittankönyvek hiánya. Tatár István missziói jelentésben pedig arra utalt, hogy nagyobb aktivitást kellene folytatni a férfiak között, akik egyre kevesebben vannak a gyülekezeti közösségekben. A diakóniai bizottság tevékenységéről Kalocsai Alexandra számolt be. Az idei év terveit ismertetve elmondta, hogy egy jótékonysági bált szerveznek, amelynek bevételéből a gyermeküket egyedül nevelő szülőket támogatnák, de tervbe van véve egy információs hálózat kiépítése, valamint szakmai és csendes napok megvalósítása is.

Határozati javaslatban a küldöttek támogatták a deáki egyházközség telekcseréjét, az egyetemes választásokra készülve az egyházmegye részéről a választási bizottsági tag és póttag választására is sor került Molnár Árpád és Kocsis Mihály személyében.

Az egyházmegyei közgyűlés Nagy Zsolt negyedi lelkipásztor imádságával és áldásával fejeződött be.

események továbbiak →