Megújult a 129 éves ipolypásztói parókia tetőzete

2017. április 05., szerda

14 560 eurós kiadással újult meg az ipolypásztói parókia épületének tetőzete, de épült egy új kémény is a régi helyett, amelyhez a fűtésrendszert is át kellett alakítani. Az egyházközség régi tervének megvalósítását az Emberi Erőforrások Minisztériuma hathatós támogatása gyorsította fel.

Ipolypásztó a világnak az a szeglete, amit nagy gonddal rendezett be a Teremtő. A gyönyörű, eredeti részeiben 12. századból való templom, mely mögött keretként a Börzsöny pompázik minden év- és időszakban más és más színnel, s szemben a parókia, 30 m hosszú, fehér falú parasztház. Nagy udvar, és kert veszi körül.

1888-ban döntötte el a presbitérium, majd a népgyűlés jóváhagyta, hogy új parókiát építenek Ipolypásztón. „Veres István nevű, szép magas férfi, minden tekintetben erős akaratú egyházias érzésű ember volt a gondnok. A népgyűlésen ő volt az elnök, én pedig az előadó voltam. A formai rész elvégzése után a jegyzőkönyv hitelesítők megválasztattak, felhívott engem, hogy olvasnám fel a presbiteri gyűlés jegyzőkönyvét. Ez megtörténvén, felállott egy szóvivő egyháztag és elmondta, hogy az építkezés már nem odázható, de tekintve a nép szűkes anyagi helyzetét, az építkezés csak javításból álljon. Ekkor Veres István vette át a szót, ezt mondta: megértette a közgyűlés a presbitérium határozatát. Ne reperáljunk, újat építünk, s punkt. Ezzel a gyűlést bezárom.  ...  Az alap le lett téve 1888. április 5-én és már június 12-én teljesen készen volt minden munka.“ – írja Kovács Sebestyén Kálmán lelkész a Sallay György prédikátor ideje alatt 1812-ben kezdett „Az Ipoly Pásztói Reformata Szent Ekklésiának magános történeteit Jegyző Könyv“-ben. Így kezdődött a jelenlegi ipolypásztói parókiaépület története.

Legutóbbi nagy javítást a parókiabelsőn végezték el Bugár András lelkipásztori szolgálata alatt, a 2008-2010-es években. Megújították a fürdőszobát, a legtöbb helyiségben kicserélték a padlózatot, a fűtés megoldására pedig gáztartályos-konvektoros fűtést biztosítottak. Ami - sajnos utólag kiderült -, nagyon drága, és a gyülekezet szűkös anyagi helyzetére való tekintettel nem tudták használni. Helyette később kandallós-meleglevegő-befúvásos rendszert építettek ki, ami azonban nem fűtötte ki a hatalmas épületet, így telente a lelkészcsalád összehúzta magát azokba a helyiségekbe, ahol meleg volt.

A parókiaépület külseje is igencsak viharvert állapotban volt. A tető sok helyen beázott, az ablakok résein befújt a szél, a falak málladoztak, több helyen repedeztek. 2015-ben a presbitérium úgy döntött, minden lehetőséget megragadva, imádkozva, gyűjtve, kérve, pályázva, nekifog parókiája külső felújításának.

Első lépésként a falu szülöttét, Veres Lászlót kérték fel, hogy készítse el a teljes külső felújítás tervezetét. Munkatársai segítségével eleget tett a kérésnek, munkáját Isten dicsőségére végezte.

A gyülekezet 2016 elején kezdte el a gyűjtést a tervezett munkálatokra, amikor a magyar kormány az Emberi Erőforrások Minisztériumán keresztül jelentős anyagiakban részesítette a Szlovákiai Református Keresztyén Egyházat. Ennek az összegnek egy részére lehetett pályázni felújításokra és beruházásokra az egyházközségeknek. Az illetékesek a barsi egyházmegyében lévő ipolypásztói parókia tetőzetének a felújítására 9 ezer eurós támogatást ítéltek meg. A meghirdetett gyűjtést azonban nem hagyták abba. Az önkormányzattól is kértek és kaptak is 1 000 eurós hozzájárulást. 

A kért és beérkezett árajánlatok közül a presbitérium a 12 500 eurós ajánlatot választott  ki, amely magába foglalta a régi cserép lebontását – itt nagy segítségre volt a falu, mert a törmeléket saját teherautóján elhordatta -, majd a gerendák, horgok javítása, ahol fontos volt, ott a cseréje is. De szükséges volt a 30 m hosszú és 9 m széles épület tetőzetének lefóliázására, majd lecezésére is, amelyre végül fölkerült az új födémpléh. Elsősorban azért választották ezt a megoldást, mert a szakemberek szerint a tetőre 16 tonnányi cserepet kellett volna felrakni, a pléh pedig csupán 4 és fél tonna volt. Másodsorban a cserepek súlyát pedig sem a tetőszerkezet, sem megerősítés nélkül a falak nem bírták volna el.

A tetőcsere előtt azonban lebontották a régi kéményeket, és szakember segítségével újat építettek 760 eurós kiadással. Az új kéményhez viszont a fűtésrendszert is át kellett alakíttatni egy kandallós szakemberrel, a munkálatok 1 300 euróba kerültek. Tervezték a fűtés átalakítását is központifűtéses-rendszerre, ami minden helyiséget kifűtene, de erre azonban már nem volt elegendő anyagi forrás.

A munkálatok  végösszege 14 560 eurót tett ki. Ebből kilenc ezer euró volt az Emberi Erőforrások Minisztériumán keresztül érkezett támogatás. A helyi önkormányzat ezer euróval járult hozzá a kiadások fedezéséhez. A fennmaradó összeget az erre a célra gyűjtött adakozásból fedezték.

A gyülekezet tagjai a szűkös anyagi helyzetük ellenére  szépen adakoztak. Az egyházközség 98 választót tart nyilván. A gyülekezetben sok az idős, nyugdíjas és a munkanélküli. Az adón, adakozáson, perselyen kívül pedig a földek után kapott bérleti díj igen is kevés, ami évi 750 eurót tesz ki. A parókia rezsiköltségeinek térítéséhez másik három gyülekezet – Garamsalló, Zalaba, Ipolybél – is hozzájárul a társulási szerződésben foglaltak szerint.

„A gyűjtést és az imádkozást nem hagytuk abba, hiszen a fűtés, az ablakok cseréje, a külső falak megújítása még előttünk vannak“ – tájékoztatta a Reformata honlapot a felújításról és a jövőbeli tervekkel kapcsolatban Ambrus Erika lelkipásztor.

 Ambrus Erika 2011-től szolgál Ipolypásztón. Először helyettes lelkészként, majd a gyülekezet megválasztott lelkipásztoraként. Amikor Ipolypásztó Garamsallóval társult, a társegyházközség is megválasztotta. 2014-től az  Ipolypásztói-Garamsallói Társegyházközség beiktatott lelkipásztora.

Reformata, II

események továbbiak →