Megtartották a rendes tavaszi egyházmegyei közgyűlést a Komáromi Református Egyházmegyében

2016. április 11., hétfő

A Komáromi Református Egyházmegye rendes tavaszi közgyűlésre 2016. április 3-án került sor a deáki református templomban. Az egyházmegye esperese és a bizottságok elnökei jelentést tettek a 2015-ös évi tevékenységükről és az idei évi tervükről.

Igét hirdetett Nátek Sándor érsekújvári egyházmegyei rangidős lelkipásztor az Ap.Csel. 28,30-31 alapján: „Ő pedig ott maradt két teljes esztendeig saját bérelt szállásán, és fogadta mindazokat, akik felkeresték. Hirdette az Isten országát, és tanított az Úr Jézus Krisztusról, teljes bátorsággal, minden akadályoztatás nélkül.“ Az idős lelkipásztor a szívében még mindig égő tűzzel szólt az igeverseken keresztül a keresztyén életről és annak céljáról. Igehirdetésében tükröt tartott a mindenkori keresztyén ember elé, hogy vajon mennyire tudunk tanúi lenni az Úr Jézus Krisztusnak, mint volt a római fogságban rabláncot hordó Pál apostol. Ő példa a számunkra, hogy szolgálnunk kell! Mert a küldetés, amit Pál, vagy Péter, vagy a többi tanítvány megkezdett, az velünk mai „Pálokkal, ill. Péterekkel“ kell, hogy folytatódjék, hogy mi is teljes bátorsággal beszéljünk, tanúskodjunk Isten országáról és az Úr Jézus Krisztusról“ – mondta többek között Nátek Sándor lelkipásztor.

Méltó válasz volt erre a 395. dicséret mind a három verse, amelyek az egységről, szeretetről és tanítványságról szóltak.

A közgyűlés a tárgysorozati pontok szerint a határozatképesség megállapításával vette kezdetét. Az egyházmegyei gondnok Gál Sándor köszöntötte a megjelent lelkészeket, gondnokokat, valamint a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspökét Fazekas Lászlót és főgondnokát Fekete Vincét. Ezután megválasztásra kerültek a jegyzőkönyv hitelesítői.

A Komáromi Református Egyházmegye esperese, Szénási Szilárd a 2015-ös évről szóló jelentése az igei alappal kezdődött. Az özvegyasszony két fillérjéről szóló, egyszerű bibliai történetben rámutatott a másként lehetőségére, arra, hogy ne csak szavainkkal akarjunk nagylelkűek, ill. adakozók lenni, hanem tetteinkkel mutassuk meg azt az Istenbe vetett hitet, ami – minden más helyett – kapaszkodónk tud lenni. Így egyéni vagy gyülekezeti terveink megvalósítását ne mások döntésétől tegyük függővé, hanem Istentől, aki minden szükségeset megad minékünk. Az esperesi jelentés színes képet adott a komáromi egyházmegye lelki életéről.

A bizottságok elnökeinek jelentése a kateketikai beszámolóval kezdődött, amelyet Czinke Zsolt bátorkeszi lelkipásztor állított össze. A tavalyi évhez hasonlóan a 2015-ös évi tevékenység is sokrétű, tartalmas és igen bőséges volt. Öröm volt hallani, hogy milyen sokszínű munka folyik úgy a gyermekek, mint a fiatalok, de ugyanakkor a felnőttek felé is, pl.: presbiterek és pedagógusok bibliaismereti versenye. A 2016-os évre vonatkozó tervek is a tenni akarásról és a magvetés folytatásáról tanúskodtak.

A Diakóniai Bizottság nevében Kalocsai Lami Alexandra madari segédlelkész számolt be, aki ismertette a Komáromi Református Egyházmegye gyülekezeteiben és az egyházmegyei szinten végzett szolgálatokat, valamint beszámolt a 2016-os év terveiről is. A célok között nemcsak a pályázati lehetőségek, támogatók felkutatása említette meg, hanem felvetette egy elektronikus lelkigondozói hálózat kiépítését is a komáromi egyházmegye területén belül.

A Missziói Bizottság tevékenységéről Dr. Süll Tamás ifjúsági lelkész számolt be. A tavaly évi rövidtávú tervük a lelkészcsaládok találkozója volt, amely tavasszal és ősszel került megrendezésre. Az alkalmak lehetőséget teremtettek a pihenésre, a kötetlen, egymást még jobban megismerő beszélgetésekre, sportolásra, interaktív játékokra. Távlati tervek között szerepel az egyházmegyei bibliaóra beindítása, a „szószékcsere“ fellendítése, az egyházmegyei családi nap is.

A Média- és Sajtóügyi bizottság beszámolóját Sasák Attila kamocsai lelkipásztor állította össze. Elsőként összefoglalta azokat az eseményeket, amelyek egyházmegyei szinten történtek és amelyekről tudósítás is történt. Ezt a gyülekezetek egyéni sajtótevékenységének bemutatása követte, hiszen vannak gyülekezetek, akik saját újságot terjesztenek, van ahol cd vagy kazettamisszió folyik az igehirdetést hallani akaró, de templomba járni nem tudó gyülekezeti tagok felé és vannak egyházközségek, akik saját honlappal rendelkeznek. A tervek között a munka folytatása, a bizottsági tagok képzése is szerepelt.

A Lelkigondozói Bizottság jelentését Dr. Szénási Szilárd esperes állította össze. Ebben a választási ciklusban alakult bizottság szervezett egyházmegyei alkalomról még nem tudott beszámolni, de kiemelte, hogy gyülekezeti szinten, lelkészek által több helyen szerveződnek lelkigondozói alkalmak házasoknak, családoknak, nőknek, fiataloknak. Sőt, van gyülekezet ahol gyermek-lelkigondozói szolgálat működik. Beszámolójában kitért arra, hogy az egyházmegyének több lelkésze is rész vesz a felvidéki mentálhigiénés szakemberképzésen.

Az Egyházzenei Bizottság működéséről Écsi Gyöngyi hetényi lelkipásztornő számolt be röviden. Kiemelte, hogy az egyházmegye szinte minden gyülekezetében történt valami kiemelkedő. Megemlítette azt is, hogy szép hagyománya lett az egyházmegyei kórustalálkozónak. Beszámolója végén megköszönte az eddig neki szavazott bizalmat, de egészségügyi okok miatt lemondott előadói tisztéről.

A számvevőszéki bizottság jelentését Dr. Erdélyi Zoltán perbetei lelkipásztor állította össze. Az egyházmegye anyagi gazdálkodásáról szóló jelentés tartalmazta a bevételeket, kiadásokat és az átfutó gazdálkodást is.

A beterjesztett indítványok és határozati javaslatok megvitatása után került sor az Egyházzenei Bizottság új előadójának megválasztására. Javaslatként elhangzott Žiaček Adrienn, a zsigárdi alapiskola igazgatónőjének, az egyházzenei bizottság tagjának a neve, aki a jelölést elfogadta. A közgyűlés is egyhangúlag megszavazta az új előadót.

A közgyűlés Szabóné Híres Erzsébet sókszelőcei lelkipásztor imájával zárult, majd a helyi lelkipásztor Édes Ákos invitálta a közgyűlésen résztvevőket a szeretetvendégségre, ahol kötetlenül folyhatott tovább a beszélgetés és az együttlét.

Édes Réka


események továbbiak →