Megtartotta egyházmegyei közgyűlését az ungi egyházmegye is

2014. június 18., szerda

Az Ungi Református Egyházmegye 2014. május 16-án tartotta meg rendes tavaszi közgyűlését Vajánban, amelyen 28 alkotótag és 16 vendég vett részt. Határozat született arról, hogy a leányegyházközséggé vált mátyóci-vajkóci gyülekezet a kölcsönös megegyezés alapján Bajánházához fog tartozni. Többek között erről is szó volt az esperesi jelentésen kívül az egyházmegyei közgyűlésen.

A közgyűlése istentisztelettel kezdődött, melyen igét hirdetett Molnár Zsolt csicseri lelkipásztor a Mk 20. 25-27 alapján. Az istentisztelet után André János egyházmegyei gondnok köszöntötte a jelenlévőket, majd megnyitotta a közgyűlést. Ismertette a munkatervet, melyet a közgyűlés tagjai egyhangúlag elfogadtak.

A jelenlévők számbavétele és a hitelesítők kijelölése után Mártha Géza esperes jelentést tett az elmúlt év történéseiről és statisztikai adatairól.

Az esperes beszámolója elején Lk 10, 17-20 verseket olvasta fel, amelyben a Jézus által kiküldött hetven tanítvány visszatérése után elmondja megtapasztalásait. Ennek alapján hangzott el a kérdés a közgyűlés résztvevői felé: komolyan veszik-e, hogy Isten és Jézus Krisztis munkatársaiként vannak együtt? Tudatában vannak-e ennek? „Jézus megszólít, elhív, kiválaszt ma is, mert az aratni való sok. Így választ  tizenkettőt, majd elküld hetvenkettőt. Jézus missziói parancsa egy felszólítás: Menjetek. Nem várja, hogy a világ Őhozzá jöjjön. Mi sem várhatjuk, hogy valaki csak betéved a templom ajtaján. A hetvenkét tanítvány úgy ment el, hogy a legrosszabbal is számolnak, de amikor visszatérnek jelentést tesznek. A beszámolójuk örvendetes. Így hangzik el minden évben az esperesi jelentés is az egyházmegyénk életéről“.

Az esperes az egyházlátogatási jegyzőkönyvek alapján adott tájékoztatást arról, hogy a 2013-as esztendőben minden gyülekezetben megtartották vasárnaponként az istentiszteleteket, amelyeken a részvétel a gyülekezetek létszámának a 30 százalékát tette ki. A magasabb jelenlétet az esperes azzal magyarázta, hogy az év nagy részét a külföldön élő és dolgozó gyülekezetek tagjai ilyenkor otthon vannak, akikkel jobban megtelik a templom. Sajnálattal közölte, hogy a  legtöbb gyülekezetben nincsenek bibliaórák, de ahol van rá igény, ott a lelkipásztorok örömmel veszik ezt a szolgálatot is. Az úrvacsora sákrámentumának kiosztásával kapcsolatban pedig elhangzott, hogy azt többnyire évente hatszor kiszolgáltatják ki és legtöbben karácsonykor és húsvétkor élnek vele, legkevesebben a böjtkor. A konfirmációs előkészítéseket a lelkipásztorok végzik, a hitoktatás nagyobb részt az iskolákban történnek, de ahol nincs, ott gyülekezeti szinten tartják meg. Az esperes szomorúan konstatálta azt is, hogy gyermek-istentiszteleteket is kevés helyen tartanak, viszont az ungi egyházmegye területén a lelki életet olyan rendezvények frissítették fel, mint az evangelizációs hetek vagy a gyülekezetekben megtartott napközis táborok, a kórustalálkozók, Bibliaiskolák, adventi játszóházak. Példaként megemlítette Bajánházát és Csicsert, viszont hozzá tette azt is, hogy majdnem minden gyülekezetben voltak vallásos esték is.

Mártha Géza elmondta azt is, hogy az egyházmegye területén a gyülekezetekben diakóniai munka is folyt, melynek keretében a lelkipásztorok látogatták a gyülekezet tagjait a gondnokok és a presbiterek segítségével. A betegeknek, ha kérték az úrvacsorát kiszolgáltatták számukra. Így volt ez az egyházmegye területén lévő öregotthonokban is.

A 2013-as esztendőben lezajlott alsóbb szinten való választással kapcsolatban az esperes felhívta figyelmet a Magyar Presbiteri Szövetségre, amelybe az egyházmegye területéről csak tizenheten léptek be, főleg Nagykaposról.

Az egyházmegye életében történt változásokkal kapcsolatban tájékoztatta a jelenlévőket, hogy 2013 január 1-i hatállyal a Zsinati Elnökség és Tanács kihelyezte lelkészi szolgálatra az abarai gyülekezetbe Beňadik Adriant, akit az idén a presbitérium meg is hívott lelkipásztorául. Az Egyházmegyei Tanácsülés a meghívást ugyan jóváhagyta, de végleges döntést ezzel kapcsolatban Zsinati Tanács hoz.

2013. május 1- i hatállyal a Zsinati Tanács áthelyezte az iskei egyházközségből az abúj-tornai egyházmegyébe Porubáné Fülöp Angéla lelkipásztort. Helyére Nagykaposról Egri Gergő lelkipásztort helyezte ki Csoma László lelkipásztor felügyelete mellett. Elhangzott, hogy a presbitérium szeretné meghívni a lelkipásztorául, de ehhez még sikeresen teljesítenie kell a II. lelkészképesítő vizsgáját.

2013. október 1-e hatállyal pedig Nagykaposra helyezték segédlelkésznek Androvics Erzsébetet. Az elmúlt évben pedig betöltötte 65. életévét Fülöp Sándor kaposkelecsényi lelkipásztor, akinek életére Isten áldását kívánta.

Az esperes a statisztikai kimutatásból kiindulva elmondta, hogy a 2011-es népszámlálási adat szerint az egyházmegye területén 6 522 református él, az egyházközségek viszont 4 046 személyről vezetnek nyilvántartást, a választók  névjegyzékében pedig 2 204 név szerepel.

Az elmúlt évben 45 gyermek részesült keresztségben, házasságot tízen kötöttek, ebből négy pár református vallású volt. 2013-ban 70 személyt temettek el, 45-en pedig vallást tettek a hitükről.

Az esperes minden gyülekezetről mondott pár információt is. Többek között elhangzott, hogy Bajánházán kijavították a parókia tetőzetét és tervezik a megválasztott lelkipásztor beiktatását, amelyre az idén augusztusban kerül sor. Bésben ablakot cseréltek, Csicserben a templom belsejét javították ki, de felújításra szorul a parókia alagsora is. A Hegyit leányegyházi státuszból szórvánnyá kell nyilvánítani - mondta az esperes. Kaposkelecsényen villanyorgonát vettek, Kisráskán pedig az orgonáját kell megjavítani. Mokcsakerészen a templom tetőzetét, Ungmogyoróson az imaházat és a harangot is javítani kell. Nagyráskán a templom bejáratát újították meg, Nagyszelmencen pedig a parókia szorul modernizálásra. Mivel a mátyóc-vajkóci egyházközség nem rendelkezik parókiával, ezért így a legújabb törvény szerint elvesztette anyaegyházi státuszát, keresni kell a lehetőségét annak, hogy melyik anyagegyházközségnek válna a leányegyházközségévé - mondta az esperes. Felújításra vár a vajáni lelkészlak is. A gyülekezet megüresedett lelkészi állást megpályáztatta, sikertelenül.

Az esperes az egyházmegye gyülekezeteiről szóló beszámoló után az anyagi helyzetről csupán annyit mondott, hogy a vajáni egyházi alapiskola felújítására felvett kamatmentes kölcsönt sikerült visszafizetni az, a minisztérium pedig a visszatartott pénzt megküldte.

A jelentés után Csoma László deregnyői lelkipásztor kérte az esperest, hogy jelentését egészítse ki azzal, hogy a Református Tanulmányi Központ épületében is végeztek javitásokat, kicserélték az ablakokat, új kerítést kapott, valamint a templom orgonáját is megjavították.

Kondásné Béres Henriett bajánházai lelkipásztor beszámolt az egyházmegye 2013-as évi pénzügyi helyzetéről, majd Kraus Viktor mokcsamogyorósi lelkipásztor adott volna számot az elmúlt év missziói tevékenységéről. Javasolta azonban a közgyűlésnek, hogy tekintsenek el a jelentés felolvasásától, mivel az abban szerepeltek már elhangzottak az esperesi jelentésben. A közgyűlés tagjai elfogadták a javaslatot. Ezt követően a vajáni Magyar Tanítási Nyelvű Református Egyházi Alapiskola életéről Hudák Bálint igazgató számolt be a közgyűlés résztvevőinek. A jelentésben kitért az iskola anyagi helyzetére, gondjaira, a diákoknak a versenyeken való elért eredményeire és a pedagógusainak munkájára is. 

A közgyűlés résztvevői elfogadták a jelentéseket. A jelentések után lehetőség nyílt a hozzászólásokra is. Kondás Henrietta, a bajánházai gyülekezet lelkipásztora elmondta, hogy még csak tervezik a parókia tetőzetét megjavitani, ezért pontosítani kérte az esperesi jelentést. Majd terítékre került a Mátyóc-Vajkóci Református Egyházközség és a Bajánházai Református Egyházközség kérése is, - amely igény már az esperesi jelentésben is megfogalmazódott - hogy mivel 2014. január 1-vel a mátyóc-vajkóci anyaegyházközség elveszítette anyaegyházközségi státuszát, leányegyházközségként Bajánházához tartozzon. Erről a szándékról mindkét egyházközség közgyűlésileg is határozott, de amit az egyházmegyei közgyűlésnek is jóvá kell hagynia. Végül a két egyházközség kérését a közgyűlés alkotó tagjai támogatták, hogy az anyaegyházközségi státusú Bajánházai Református Egyházközséghez lesz csatolva a Mátyóc-Majkóci Református Egyházközség, mint leányegyház. 

Szó volt arról is, hogy a lányegyházközségi státuszú hegyi gyülekezetet szórvánnyá kellene nyilvánítani, határozatot azonban erről nem hozott a közgyűlés. Témaként szerepelt az is, hogy az egyházmegye miért nem nyújtott be pályázatot a Közalap egyházépitői keretéhez, de konkrét döntés nem született ezzel kapcsolatban sem.

Az Ungi Református Egyházmegye Közgyűlése Csatlós Péter kisráskai lelkipásztor imádságával zárult. 

 

események továbbiak →