Már csak hetven éves korukig szolgálhatnak a lelkipásztorok

2013. június 05., szerda

Június 1-én Rimaszombat adott otthont a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Zsinata VIII. ciklusa 9. ülésének. A korábbi gyakorlattól eltérően, most egynapos tanácskozást hívott össze a Zsinati Tanács tizennégy tárgysorozati ponttal, amely végül még hárommal kibővült.

A képviselők döntése alapján az idén szeptember 1-jén életbe lépő törvénymódosítás szerint a lelkipásztorok szolgálati idejét a hetvenedik életévük betöltése után már nem lehet meghosszabbítani.

A Zsinat ülése, amelyen negyvenegy küldött vett részt, Rácz Elemér és Marek Kačkoš áhítatával vette kezdetét. Az előző ülések jegyzőkönyvének az elfogadása után Fazekas László püspök számolt be az elmúlt év történéseiről, beleértve a bel- és külföldi kapcsolatokat és jelenlétét az egyházi és közéleti eseményeken, felvázolva a távlati lehetőségeket is. A  2012-es év tevékenységéről jelentést terjesztett be a Zsinat elé Diakóniai Központ, az Egyházzenei Osztály, a Missziói Bizottság, Közoktatási Tanács, a Református Cigánymisszió, a Calvin János Teológiai Akadémia, a Szlovákiai Református Keresztyén Nők Egyesülete, Fiatal Reformátusok Szövetsége és a  Re-Mi-Dia non-profit szervezet, amelyet a képviselők elfogadtak.

Az egyik legnagyobb vitát az alkotmánymódosítás váltotta ki. Fazekas László püspök már a márciusi ülésre beterjesztette a lelkészi szolgálati időt módosító törvényjavaslatát, mely szerint az önálló lelkészi állásba megválasztott lelkész megbízatása 70 éves koráig tart, ha a megbízatás korábban nem szűnik meg.” Ezzel megváltozna a jelenleg érvényes jogszabály, amely lehetőséget adott a gyülekezet presbitériumának, hogy még háromszor egy évre meghosszabbíthassa a lelkipásztor szolgálati idejét. Módosításra került az egyházi tisztségek betöltéséről szóló törvény is, mely szerint a törvényben foglalt egyházi tisztségekre csak azokat lehet majd megválasztani, akik az adott választási időszakban nem  töltik be 70. életévüket.  A törvénymódosítások 2013. szeptember 1-jén lépnek életbe.

A  bíráskodásról szóló koncepcionális kérdéseknél a Zsinat úgy határozott, hogy nem állít fel független bíróságokat.

A Zsinat jóváhagyta egy református díjnak a megalapítását, amelyet a javaslat alapján Pálóczi Czinke Istvánról neveztek el. A díj odaítélésének feltételét a megbízott bizottság az őszi ülésre dolgozza ki.

Az egyház közalapjának az építkezési kuratóriuma  beadványát  és a közalap gazdálkodására vonatkozó részletes jelentést a zsinati képviselők tudomásul vették. Az ezzel kapcsolatos problémákra, amely többek között tartalmazza azt is, hogy a közalap pénzügyi keretét megpályázó gyülekezetek többsége nem tudja biztosítani a tervezett munkálatokra az előirt 30 százalékos önrészt, a Zsinat novemberben sorra kerülő ülésen térnek vissza. 

események továbbiak →