Kupolás bölcsőde Bátorkeszin

2020. november 19., csütörtök

Kívülről már teljesen késznek tűnik a református bölcsőde Bátorkeszin, a kialakított belső terekben azonban még mindig erőteljesen folyik a munka, hogy a terveknek megfelelően a következő év március végén a kivitelező átadhassa rendeltetésének az épületet. A Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében a közel 680 ezer eurós költséggel épülő két tantermes nevelési intézmény felépítését a magyar kormány támogatja a Bethlen Gábor Alapon keresztül.

A Kováts József Magyar Tannyelvű Alapiskola szomszédságában vásárolt telken, még a szemerkélő eső ellenére is, szorgalmasan folyik a munka. A főbejáratát, a kupolát éppen a bádogosok burkolják, a kis piros kanalas gép pedig a köves törmeléket egyengeti, közben egy kis teherautón újabb, munkálatokhoz szükséges szállítmány érkezik.Egy kicsit furának tűnik, hogy a bölcsőde bejárata nem az utcára néz, hanem a szomszéd kertjére, de Czinke Zsolt lelkipásztor elfogadható magyarázattal szolgál. „Igaz, hogy kissé szokatlan az épület elhelyezése, de így sokkal jobban ki lehetett használni a terület adta lehetőségeket, illetve impozánsabb bölcsődét lehetett tervezni. A kaptárra emlékeztető, látványos és egyedi főbejárat már az utcáról jól kivehető és vonzó. Mellesleg, ha a szülők autóval hozzák el a gyermekeiket, „a kis méhecskéket”, akkor nem kell közvetlenül a járda mellett megállniuk, hanem majd az erre a célra kialakított parkolóban hagyhatják járművüket” – magyarázza a lelkipásztor, aki örül, hogy végül mégis ennek a teleknek a megvásárlására esett a választásuk.

Egyrészt azért, mert innen a teljes szervezettségű magyar alapiskola egy karnyújtásnyira van, másrész pedig ez a falu központja, közel 100 méter a főtér, a kultúrház, az éttermek és az üzletsor, szemben pedig a posta épülete található. S valóban, ettől ideálisabb helyet nem is választhattak volna a magyar nevelési nyelvű bölcsőde számára. Mellesleg a református egyházközség által megvásárolt telek évek óta üresen állt. Két református egyháztagé volt, akik eredetileg a gyermekeik számára szerettek volna házat építeni, de mivel ez meghiúsult, a telek feleslegessé vált a számukra. Az egyházközség vezetése azonban meglátta ebben a lehetőséget, hiszen az iskola mellett felépülő bölcsődével a későbbiek folyamán létrejöhet egy oktatási-nevelési központ is. Végül megegyeztek a tulajdonosokkal az eladásban és a vételi árban. Az új intézményre a község vezetése is áldását adta, így kezdődhetett el a kétosztályos, harminc gyermek számára alkalmas bölcsőde több hónapot igénybe vevő tervezése, majd a szükséges engedélyek elintézése. Ezt követően indult el az építkezés, amelyet megelőzött az épület alapkövének az ünnepélyes letétele, amelyre már késő ősszel, 2019. október 27-én került sor.Az azóta eltelt egy év alatt teljes átalakuláson ment át a telek. Nemcsak egy mozgalmas építkezési területté vált, hanem közben kiemelkedett a földből a bölcsőde épülete. Az összes nyílászáró már a helyén van. Sőt, az épületet kívülről már szigetelték, majd nemesvakolatot húztak rá, amelynek alsó része fehér, az ablak feletti része pedig sárga színt kapott. A tetőn pedig már ott díszeleg a vörös cserép.A református bölcsőde látványterve

„Itt kint éppen a tereprendezés zajlik, készülnek a járdák, parkolók és a kerítés. Az épület, ahogyan látható, gyönyörűen néz ki, tető alatt van. Ezen a kupolán keresztül, illetve annak a két oldalán lévő bejáratánál jutunk be az épületbe. Nem szokványos megoldás ez, és elég költséges lett, de a tervező így képzelte el a bölcsődénket, az illetékes bizottság pedig jóváhagyta – magyarázza Czinke Zsolt, akinek a feleségével, Tímeával régi álma valósul meg azáltal, hogy az egyházközségnek saját nevelési intézménye lehet. Eredetileg református óvodát szerettek volna, de végül a bölcsőde mellett döntött az egyházközség. Míg az előbbiből kettő is van a faluban, az utóbbiból egy sem. Régen három óvodája és bölcsődéje is volt a községnek. A kilencvenes években megszüntették az állami bölcsődét, s a hiányát most ezzel kívánják pótolni. A Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program pedig lehetővé tette a bátorkesziek számára is a bölcsőde alapítást.

A földszintes, kétosztályú bölcsődének hatalmas terei vannak. Jobbra haladva azonnal az első nagy helyiségben találjuk magunkat, ahol az éttermet alakítják ki. „Itt étkeznek majd a gyerekek csoportonként vagy akár közösen, hiszen bőven lesz hely a kisasztalok és székek számára. A mellette lévő helyiségben pedig a konyha kap elhelyezést, ahol az előírásoknak megfelelően készülnek a finom ételek. Jelenleg, ahogyan látható, még üresen áll, éppen a kábeleket húzzák a szakemberek” – mutat körbe a lelkipásztor, majd bekukkantunk a raktár- és személyzeti helyiségekbe, a szakácsnők és takarítónők jövőbeli öltözőjébe.  Innen egy folyosóra jutunk, ahonnan egy közel 90 m2-es közösségi terem nyílik a mintegy 15 bölcsis számára, ennyivel terveznek foglalkozni ugyanis egy-egy helyiségben. „Hatalmas játszóteret alakítunk ki a gyerekeknek. Az összes közül ez lesz a legvilágosabb terem. A sok ablak csak úgy fogja ontani a napfényt a gyerekekre. A napi foglalkozások mellett az alvásra is ezt a helyiséget fogják használni. Innen lehet kijutni az öltözőbe és a szociális helyiségekbe is – mondja Czinke Zsolt az épületben tett séta során, melynek keretében eljutunk a másik csoportszobába. „A kettő abban különbözik egymástól, hogy formailag máshogyan néz ki.A két tervező, Csémy Olivér és Csémy Krisztián úgy tervezte meg az épületet, hogy a középső rész íves legyen, amely egyedi és impozáns karaktert ad az objektumnak. De itt még sok egyéb kisebb helyiség is, úgy mint a kültéri játékok raktára, irodahelyiségek az igazgatónak, a nevelőknek, dadusoknak. Az épületben minden szükséges helyiség az előírásnak megfelelően megtalálható lesz. Nem volt beleszólásunk abba, hogy milyen nagyok legyenek, a tervező feladata volt kiszámítani az előírásnak megfelelően a létszámhoz igazodó nagyságot. De örülünk annak, hogy tágasak a terek, ahol a gyermekek bizonyára jól fogják magukat érezni” – mondja meggyőzően a lelkipásztor, s mi reméljük, hogy így is lesz.Belsőépítészeti látványterv

Egyelőre csak a belsőépítészeti látványtervek alapján látjuk, hogy hogyan fognak kinézni a helyiségek, hiszen csupasz falakat látunk, illetve valahol már folyik a gipszkartonozás. A radiátorok és a kazán is megérkezett már, beszerelésükre a következő hetekben kerül sor, így nemsokára működik majd a központi fűtés, hamarosan villany is lesz, így a tél folyamán zökkenőmentesen folyhatnak a belső munkálatok. A villanyszerelők éppen a falból kilógó kábeleket rendezik, szerelik a villanyszekrényt. Ha ezzel végeznek, következik a csempézés, a talajok burkolása, a falak festése, végül a tapétázás. A végére marad a bútorok, a szőnyegek és a játékok elhelyezése, a helyiségek csinosítása.

Az épületből kiérve megnézzük a telek hátsó, zöldövezetes részét is, ahol majd a mai kornak megfelelően alakítják ki a játszóteret a gyerekek számára: hintákkal, mászókákkal, csúzdákkal, homokozókkal és még sok-sok mozgást támogató játékelemmel.

A kivitelezővel kötött szerződés alapján az épületet 2021 március végén kell kulcsrakészen átadni. Mivel a bölcsőde indítása nincs iskolaévhez kötve, így amennyiben az egyházközség megkapja a szükséges működési engedélyt és kiválasztja a személyzetet, azonnal fogadják a gyermekeket. Várhatóan erre akár a következő év őszén is sor kerülhet.Szöveg: Iski Ibolya

Kép: Iski Ibolya, Czinke Csenge

események továbbiak →