Kerekasztal – tanácskozás a külföldi támogatókkal

2013. november 05., kedd

Október 12. és 15. között került sor Csallóközaranyoson a második „kerekasztalra”, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház képviselői és külföldi támogatóinak tanácskozására. A kezdeményezés tavaly ősszel indult Andreas Hessnek, a HEKS volt területi képviselőjének felvetése alapján.

Vendégek október 12-én, szombaton délután érkeztek az ülés helyszínére, a Csallóközaranyoshoz közeli panzióba, akiket Batta István zsinati tanácsos fogadott. Az első nap közös vacsorával kezdődött. Vasárnap délelőtt a külföldi vendégek, akik valamennyien lelkipásztorok is, a környező  gyülekezetekben hirdették Isten igéjét.

Susanne Labsch, a Badeni Egyház küldötte Tanyon, Matthias Herren, a svájci HEKS-től Nemesócsán, Barbara Rudolph, a Rajnai Egyháztól Alistálon, Ulrich Barniske, a németországi Református Szövetségtől Komáromban és Dietmar Arends, a németországi Diakonisches Werk képviselőjeként Ógyallán szolgáltak. Délután az egész társaság Erdélyi Pál és felesége, Erdélyi Anita lelkipásztorok meghívására a vágfarkasdi templom felújításának és építésének 230. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen tette tiszteletét.

A közös tanácskozásra hétfőn került sor. A Szlovákiai Református Keresztyén Egyházat Fazekas László püspök, Fekete Vince főgondnok, Géresi Róbert püspökhelyettes, Molnár Sándor főtanácsos, Rákos Loránt zsinati tanácsos, Ján Semjan lelkipásztor és Batta István zsinati tanácsos képviselte. A megbeszélés elején áhítatot tartott Fazekas László püspök.

A meghívott vendégek Batta István zsinati tanácsostól tájékoztatást kaptak az első kerekasztal óta elvégzett feladatokról, a kihívásokról és gondokról, valamint a folyamatban lévő ügyekről is.  Rákos Loránt zsinati tanácsos a református egyházban elsőbbséget élvező projektekről számolt be. Tóth Zsuzsanna lévita a cigánymisszióban folytatott szolgálatáról szólt a megjelenteknek. Molnár János, a Kálvin János Teológiai Akadémia igazgatója pedig az egyház képzőintézetének  eddigi munkáját, jelenkori tevékenységét és feladatait vette számba. A hallgatóság figyelmét lekötötte Édes Enikő oktatásüggyel megbízott zsinati tanácsos összefoglalója a református egyházi iskolákat érintő ügyekről. A lelkésztovábbképzés kérdésköréről Géresi Róbert püspökhelyettes tájékoztatta a vendégeket. Rácz Jolán, a  Diakóniai Központ igazgatónője a szeretetszolgálat munkáját foglalta össze rövid, tárgyilagos előadásában.

A kerekasztal résztvevői a református egyházban fennálló helyzet megismerése után a lehetséges megoldásokkal, a fennálló lehetőségekkel is foglalkoztak. Kitűzték a soron következő feladatokat, ismertették az együttműködés, az ismeretszerzés, valamint a támogatások lehetőségeit. Az érdemi tanácskozás végén döntést hoztak a következő kerekasztal megbeszélés időpontjáról és felelőseiről.

Mi a kerekasztal? 

Az egykori szocialista, kommunista államokban sínylődő, üldözött, elesett és elnyomott egyházak helyzete segítségre indította nyugat-európai szabad világ lelkészeit, keresztyén szervezeteit. A diktatórikus és hosszú távon életképtelen proletár internacionalizmus összeomlása után a nyugat-európai segélyek nem egyszer célt tévesztettek, felhasználásuk nem felelt meg az adományozók szándékának. Miután a támogatások a diktatúra idején szinte kizárólag személyek bizalmi kapcsolata által jutottak célhoz, hosszan a volt rendszer összeomlása után is ez maradt a gyakorlat. Időközben megváltoztak a viszonyok és a lehetőségek. A megváltozott viszonyok, az új helyzet új, hatékonyabb és célszerűbb megoldásokat tett szükségszerűvé. Ilyen módszert alkalmaz a  Csehtestvér Evangélikus Egyház is, rendszeresen közös tanácskozásra hívja ősze, kerekasztal mellé ülteti külföldi támogatóit, hogy megvitassák közös dolgaikat.

események továbbiak →