Jelentések az elmúlt évről és társulási kérelmek szerepeltek a barsi egyházmegye közgyűlésén

2014. június 09., hétfő

A Barsi Református Egyházmegye 2014. május 18-án a nagysallói református templomban tartotta meg a rendes évi tavaszi közgyűlését, melyen 52 alkotó tag vett részt.

A közgyűlés Kiss Pálné Tóth Ilona farnadi lelkipásztor igehirdetésével kezdődött, aki a Tit 1, 5-9 alapján szólt a megjelentekhez. Az igei üzenet után a 397. ének eléneklésével a közgyűlés résztvevőit Tóth András egyházmegyei gondnok köszöntötte és nyitotta meg tanácskozást, majd ifj. Kiss Pál egyházmegyei tanácstag megállapította a határozatképességet. A megjelenteket Kiss Pál esperes is köszöntötte, majd kinevezte a két jegyzőkönyvvezetőt és a hitelesítőket is, valamint felolvasta a tárgysorozati pontokat és a kiegészítéseket.

A közgyűlés a 2013-as évben történt jelentésekkel folytatódott, illetve ezek tették ki a programpontok jelentős részét is. Először Kiss Pál esperes számolt be az elmúlt esztendőről.

Az esperes beszámolójában elmondta, hogy a 2013-as évben 23 lelkész szolgált az egyházmegye 47 egyházközségében, amelyből kitűnik, hogy kevesen vannak, akik csak egy gyülekezetben szolgálnak, de előfordul, hogy valaki négyet is ellát. Kivétel nélkül minden lelkész azon munkálkodik, - mondta az esperes - hogy szolgálatát a legjobb tehetsége szerint végezze. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy igyekeznek a hagyományos szolgálatok mellett egyéb alkalmakat is szervezni az egyházközségekben, hogy a hűségesek mellett megszólítva az elhidegülők is részt vehessenek a gyülekezeti életben. Az elmúlt évben különböző előadások, evangelizációk, szavaló- és bibliaismereti versenyek, gyülekezeti énekkarok fellépése gazdagította az egyházmegye életét. Az esperes kiegészítésként még elmondta, hogy az elmúlt évben új színfolt került az egyházmegye életébe: első alkalommal sikerült megrendezni az egyházmegyei majálist Hontfüzesgyarmaton. Ennek apropójaként említette meg, hogy istentisztelet, színmű, zenés alkalom, ifjúsági pódium, rögtönzött egyházmegyei énekkar fellépése váltotta egymást. A rendezvény sikeres volt, így a folytatás sem maradt el az idén, s a helyszint ezúttal Vámosladány adta - mondta tájékoztatásul a résztvevőknek az esperes. A közgyűlésen elhangzott azonban az is, hogy vannak parány, alig 4-6 lelket számláló gyülekezetek, amelyeket az esperes szerint  nehezen lehet már egyházközségnek tartani, de a 15-17 lelket számlálók sem igazán életképesek és minden törekvésük mellett emberileg nehéz a jövőről is beszélni.

Az elmúlt év egyházközségi látogatásaival kapcsolatban pedig elhangzott, hogy a hivatalvezetésben sehol nem tapasztaltak kirívó esetet, viszont megállapítást nyert, hogy a gyülekezetek anyagi vállalása mellett a pályázatok és a missziós támogatás igénye került előtérbe. Az elmúlt évben hat kérvény érkezett a közalapi támogatásra az egyházközségek részéről, de csak egyet továbbítottak az egyház vezetése felé – tájékoztatta a közgyűlés résztvevőit az esperes, majd hozzátette, hogy nem szabad elfeledkezni a saját tehervállalásról és Isten iránti hűségről sem.

Az esperes elmondta azt is, hogy az elmúlt évben az egyházmegyében 2 555 istentisztelet magyar, 113 szlovák nyelven lett megtartva. A résztvevők száma 3-110 között mozgott. Hétköznapi istentiszteletet 13 gyülekezetben tartottak, a bűnbánati héten 22 ilyen alkalom volt. Vasárnapokon 900, ünnepnapokon 1500 résztvevői vannak az istentiszteleteknek az egyházmegyében. Gyermek-istentiszteletet 10,  bibliaórák 19, ifjúsági biblia kört két gyülekezetben tartanak, de öt helyen külön presbiterek részére is. Az egyházmegyében 12 gyülekezeti kórus működik. Családlátogatást pedig szinte minden lelkipásztor tart. Az elmúlt évben 35 gyülekezetben volt konfirmációs előkészítés, iskolai hitoktatásban 283 gyermek részesült, gyülekezetiben 143. A barsi egyházmegye területén két egyházi oktatási intézmény működik: a lévai Czeglédi Péter Magyar Tannyelvű Református Gimnázium és az Érsekkétyi Egyházi Alapiskola és Óvoda – sorolta a statisztikai adatokat az esperes.

Kiss Pál az elmúlt évi tisztújítással kapcsolatban tájékoztatást adott arról is, hogy tíz gyülekezetben egyenlő arányban választottak gondnoknak férfit és nőt. 19 egyházközségben több a férfi gondnok, 18-ban pedig a női. Az egyházmegyében 37 férfi és 32 nő gondnok van. A barsi egyházmegyében 117 férfi és 196 nő presbitert választottak. A statisztikai adatok után még az esperes az egyházi épületekkel kapcsolatban elmondta, hogy az egyházmegyében 42 templom, 5 gyülekezeti ház, 16 gyülekezeti terem és 28 parókia van. Ez utóbbinak a felében a lelkész lakik családjával, a másik fele pedig egyéb célt szolgál. Egykori egyházi iskolákból 18 van, négy gyülekezetnek – Ipolyság, Nyitra, Valkház és Oroszka – nincs földje. A gyülekezetek a kiadásaikat az egyházfenntartói járulékból, perselypénzből, Isten dicsőségére befolyt adományból, bérletekből, pályázati pénzekből, segélyalapi támogatásból vagy kárenyhítési tételből fedezték – mondta az esperes.

Kiss Pál az elmúlt évvel kapcsolatban még elmondta az is, hogy az egyházmegyében a nyilvántartás alapján 4 723 református élt, ebből a választók névjegyzékében 3 485 név szerepelt. 2013-ban negyvenegyen konfirmáltak, 17 pár kötött házasságot és 114 temetés volt. Jelentését az egyházmegyében történt események felsorolásával zárta.

Az esperesi jelentés után következett a többi beszámoló: a pénztárit Tóth Zoltán, a diakóniait Demeter Vilma ismertette. Az építési előadó jelentését is Tóth Zoltán ismertette, melynek keretén belül Oros Zoltán ipolysági gondnok tájékoztatást adott a templom és parókia építésének befejezéséről, valamint arról is, hogy a tervek szerint az ünnepélyes szentelésre szeptember 28-án kerül sor. Izsmán Jónás az elmúlt év egyházmegyei missziói tevékenységéről számolt be, amelyet Csernyík Magdolna hontfüzesgyarmati lelkipásztor az általa kezdeményezett böjti imaközösségi alkalmakról való tájékoztatással is kiegészített, majd örömmel számolt be a folytatásról is. Az elmúlt évről szóló jelentéseket az egyházmegyei közgyűlés alkotó tagjai egyhangúlag elfogadták.

A következő napirendi pontban Kiss Pál esperes ismertette az újbarsi egyházközség három ezer euró támogatásra vonatkozó, ablakcserére fordítandó kérelmét az egyházmegye felé.

A társulási törvény alapján az egyházmegye közgyűlése elé újabb egyházközségek - Kisölved és Garamvezekény, Zselíz és Sáró - nyújtották be egyesülési szándékukat jóváhagyás céljából. Az alkotó tagok Kisölved és Garamvezekény társulását megjegyzés nélkül jóváhagyták, amit továbbításra is javasoltak a Zsinati Tanács felé. Zselíz és Sáró társulását is támogatta a közgyűlés azzal, hogy az erről szóló szerződést készítsék el, amelyhez csatolják mind a két egyházközség közgyűlésének az erre vonatkozó határozatát is.

Az esperes az alkotó tagok felé tolmácsolta az oroszkai gyülekezet templom építési szándékát is, amelyet a közgyűlés is támogatott, majd továbbította végleges jóváhagyás érdekében a Zsinati Tanácsnak.

Nyírágó társulása is napirendre került, akik Érsekkétyhez szeretnének tartozni anyaegyházként, viszont csak leányként hajlandóak őket elfogadni. A vita során elhangzott, hogy ha ezt a felkínált lehetőséget nem fogadják el, akkor pályázatot kell meghirdetniük a lelkészi állás betöltésére. A vita során kiderült azonban, hogy az egyházközségnek nincs olyan döntése, hogy lemondana anyaegyházközségi státusáról, sőt inkább megerősítették azt. Korábban a Zsinati Tanács sem foglalkozott a kérelmükkel, hanem visszautalta azt egyházmegyei hatáskörre, tehát az nem hozna megoldást, ha ezt a problémát ismét felterjesztenék - hangzott el a vita során. Fülöp Sándor érsekkétyi lelkipásztor elmondta, két évük volt a nyírágóiaknak a döntéshozatalára, majd felajánlotta nekik a lányegyházközségi státuszt. Végül is az esperes javaslatát szavazta meg a közgyűlés, hogy az egyházmegye döntsön Nyírágó ügyében, vagyis amennyiben a Kálvinista Szemle júniusi számában nem jelenik meg az egyházközség megüresedett lelkészi állására vonatkozó pályázati felhivás, akkor Érsekkéty leányházává válik.

Hasonló kéréssel fordultak a közgyűlés felé az újbarsiak is, akik nem akarnak önálló lelkészi állást fenntartani, de társulnának Lévával. A vita során kiderült, hogy ez törvény szerint nem lehetséges. A lévai egyházközség leányegyházként ugyan elfogadja Újbarsot, de csak akkor, ha a hozzá legközelebb állók közül valamelyikkel nem tud társulni vagy nincs meg erre a szándék. Felvetődött Nagykálna is, de a társulási törvény értelmében ott is csak leányegyházközségi státusza lehetne Újbarsnak. A különféle javaslatok után végül azzal zárult az újbarsiak kérelne, - amit Kiss Pál esperes javaslatára a közgyűlés meg is szavazott, - hogy a lévai egyházközséghez fognak tartozni leányegyházként.

Az egyházmegyei közgyűlés a hozzászólások után az eredeti javaslat alapján a gyülekezeteknek 20 eurós befizetét szavazott meg a gyermektáborok támogatása céljából.

A közgyűlést a napirendi pontok kimerítése után Kiss Pál esperes rekesztette be.

események továbbiak →