II. Zempléni Egyházmegyei Nap

2014. június 12., csütörtök

A Zempléni Református Egyházmegye második alkalommal rendezi meg június 14-én az egyházmegyei napot, melynek ezúttal az örösi gyülekezet ad otthont.

Az alkalom elsődleges célja az egyházmegye gyülekezeti tagjainak összehozása, a közös ünneplés, beszélgetés, az egység és az összetartozás kinyilvánítása. Fontos, hogy a különböző helyről érkező gyülekezeti tagok érezzék, hogy „sokan” vagyunk, akik ugyan abban a hitben, ugyan abban az egyházban vallják Uruknak Krisztust.

A szervező egyházmegye nem titkolt célja, hogy az evangéliumot az utcára kivigye, s hogy egyházként a templom falain kívül is megmutatkozzon. Az egyházmegyei napra a gyülekezetek minden korosztályát várják és ezért a programot is ennek megfelelően szervezik.

A programból:

- gyülekezetek megmérettetése bográcsétel készítésben

- egy-egy előadással mutatkozik be a kistárkányi Matula bábcsoport és a kisgéresi Mustármag bábcsoport

Az elmúlt napokban a felvidéki portálok főhírei között számoltak be a Dunaszerdahelyen megrendezett 39. Duna Menti Tavaszról, s ilyenkor akaratlanul is azt keresi az olvasó, hogy a környezetében működő színjátszó-, ill. bábcsoport eljutott-e erre a rangos eseményre, s ha igen, akkor milyen minősítéssel, milyen eredménnyel térhetett haza. A kisgéresi Mustármag bábcsoport, a bábjátékok kategóriában aranysávos minősítést szerzett. Sokan sajnálják, hogy nem láthatták a „helyiek” előadását. Azonban erre van lehetőség. A bábcsoport itt is bemutatja Sámson és Delila előadását, amelyre az egész napos alkalom megnyitója után, 10.30 órai kezdettel a nagyszínpadon kerül sor.

A kisgéresi Mustármag bábcsoport hat éve alakult meg, vezetője Blanár Gabriella kisgéresi lelkipásztor. A csoport célja, hogy bibliai történeteket, illetve evangéliumi üzenetű meséket vigyenek színpadra. Leginkább iskolákba, óvodákba viszik az elkészült darabokat, de a Latorca Menti Tavaszon, illetve – mint ahogyan legutóbb is – a Duna Menti Tavasz országos báb- és színjátszó találkozón vettek részt. A csoport tagjai a Kisgéresi Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola 1-4. osztályos tanulói.

- gyülekezeti kórusok bemutatkozó szolgálata

Az örösi református gyülekezet énekkara már több mint 15 éves múltra tekint vissza. Az akkor Örösben szolgáló Kassai Gyula lelkipásztor kezdeményezésével és vezetésével indult a szolgálatuk, amelyet most már ifj. Hornyák István kántor irányítása alatt működik. Az énekkar jelenleg 16 tagú. Repertoárjukban többszólamú kórusművek, református énekeskönyvi feldolgozások és ifjúsági énekek is szerepelnek, melyek így, együtt teszik színessé és változatossá a gitárral, orfikus hangszerekkel, illetve esetenként fuvolával és furulyával kísért dicsőítésüket. A kórus lelkes amatőrökből áll, akik szeretnek Isten dicsőségére énekelni.

A kiskövesdi református kórus a gyülekezet énekes hagyományaira épülve női karként alakult 2007-ben. A szándék az volt, hogy az énekkar egybegyűjtse azokat a gyülekezeti tagokat, akik élve az éneklés isteni ajándékával szeretnének közösséget alkotni. 2012 januárjában az I. Zempléni Egyházmegyei Kórustalálkozóra készülve a kórus vegyes karrá bővült. Az énekkar általában gyülekezeti és egyházmegyei ünnepek, kórustalálkozók és rendezvények résztvevője. Emlékezetes és meghatározó élmény volt, hogy két alkalommal is résztvevői voltak a Református Zenei Fesztiválnak Budapesten, amikor együtt énekelhettek a fáklyás zsoltározó menetben és a fesztivál egyesített kórusával a Nemzeti Múzeum lépcsőin. Az énekkar repertoárját zsoltárok, igéből merített szövegű énekek és versfeldolgozások alkotják.

A Kis- és Nagytárkányi Református Egyházközség női kara 2006 tavaszán alakult. Immár 8 éve használják a Calix nevet, mely latinul a kehely szó megfelelője. A kórus főleg egyházi alkalmakkor szolgál a helybéli templomban, de az elmúlt évek alatt énekeltek már sok más templomban is, Sátoraljaújhelyen, Kőröstárkányban, Mezőtárkányban, Semjénben, Szerdahelyen, Miskolcon és a közeli falvakban. Kistárkány község minden egyes ünnepén világi, hazafias dalok éneklésével is hozzájárulnak az ünnepségek színvonalához. A nevezetes Tárkányok Találkozójának is rendszeres résztvevői. A már szétesett Kormorán együttes dalaival sok falunapon szórakoztatják a közönséget úgy hazai, mint magyarországi színpadokon. Az egyházmegyei kórustalálkozókon is mindig szívesen vesznek részt. A Calix kórus vezetője Nagy Katalin.

Az örösi Egyházmegyei Napon a következő énekek hangzanak el a kis- és nagytárkányi kórus előadásában, ill. közreműködésével:

1. Krisztusom kívüled  -  Calix

2. Kormorán: Én Istenem  - Calix

3. Csak Te: Édesanyák köszöntője - hittanos gyerekek

4. Kormorán: Egy angyal - Calix és a gyerekek

A perbenyiki gyülekezet énekkara négy éve alakult, vezetője Sunitráné Szabó Mirjam. A kórus az elmúlt négy évben több helyen szolgált és rendszeresen fellépnek templomukban, a községi kultúrházban vagy falunap alkalmával, de már Magyarországon is dicsérték énekszóval az Urat. Az alkalomra ellátogatók a következő énekeket hallgathatják meg a perbenyiki kórus előadásában:

„Jöjj az Úr vár reád” /hitvalló ének/  Szöveg: Simo Oskar /1863-1936/ Fordította: Hamar István /1941/ Dallam: Oskar Valfrid /1875-1959/

„Ha a keresztre néz szemem”. Szöveg: Watts, Fordította: Dr. Thaly Loránt, Dallam: L.Mason.

A kisgéresi református kórus hét éve alakult meg, vezetője Furik Mária. Szolgálatuk nagy részét gyülekezeti alkalmakon végzik: keresztelőkor, esküvők alkalmával, karácsonykor, március 15-én, passiós áhítaton, falunapon, illetve idősek vasárnapján is igyekeznek meghittebbé, ünnepibbé tenni az együttléteket. A magyarországi Semjénben és az egyházmegyei kórustalálkozók alkalmával is rendszeresen dicsőítik az Urat. Isten kegyelméből, a Szőlőfürt citerazenekarral karöltve, a Debrecenben megvalósult Református Egység Napján is felléphettek az idén. Az egyházmegyei napon ebből az összeállításból mutatnak fel egy szeletet.

- egyházunk múltjával, jelenével és jövőjével foglalkozó kistermi előadások

- komolyzenei koncert

Nyéky Miklós zenei múltjáról és jelenéről a következőképpen vall: Formálódásom a hangszerjátékban néhány tanáregyéniséghez kötődik. A legnagyobb hatást első tanárom Rajman Mária gyakorolta rám, ezért a további tanulmányaimat a kassai Konzervatóriumban folytattam, Melánia Hermanová vezetése alatt. A besztercebányai Művészeti Akadémián Marián Lapšanský és Aleš Solárik tanítottak. Tanáraim között tudhatom Szokolay Balázst is, akinél a németországi Weimarban töltöttem egy fél évet. Jelenleg a kassai Exnár utcai Konzervatóriumban működöm zongora-korrepetitorként és tanárként. Az egyházmegyei nap programjai között a komolyzenei koncertre 11.30 órai kezdéssel a református templomban kerül sor „Táncok és dalok” címmel, a következő repertoárral:

Zongora:

E. H. Grieg: Peer Gynt-szvit (részletek)

Fuvola és zongora:

J. J. Quantz: G-dúr fuvolaverseny

W. Popp: Birdsong 

Zongora:

Bartók B.: 4 bolgár tánc

E. Suchoň: Povedz že mi

Liszt F.: Dacos csárdás

Johannes Brahms: 5. magyar tánc

- kerekasztal-beszélgetés a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház elöljáróival

- evangelizáció

- Reforgó ifjúsági zenekar koncertje

Három évvel ezelőtt a Hatfán megszervezett ifjúsági táborban kezdődött a Reforgó ifjúsági zenekar közös szolgálata. Így visszatekintve, nagyon leegyszerűsítve van ez így, hiszen akkor, abban a bizonyos táborban nem egy zenekar létrejötte volt a cél, hanem, hogy a zeneműhelyben közösen dicsőítsék Urunkat és vezessék a táborozók éneklését. Az öt napos tábor alatt Kiss Miklós örösi és Kendi Csaba bacskai lelkipásztorok vezetésével felszínre került a műhelytagokban szunnyadó zenei tehetség. A tábor lakói számára is egyértelmű volt, hogy ezt folytatni kell,  főleg, hogy ez a fajta zene nem öncélúan szólal meg, hanem mindenkor az élő Istenre mutat. Így bár nagyot nem álmodva, de mégis a fellegekben, vagyis Isten közelében járva kezdődtek el 2011 őszén a próbák, s a csoport tagjai – akik később a Reforgó nevet választották – rendszeresen összejártak gyakorolni. Maguk a próbák is építőek a zenekar tagjai számára, de ők másokat is akarnak építeni, mások hitét erősíteni, figyelmüket Isten felé irányítani, ezért rendszeresen kilépnek az alkalmi próbatermek falai közül, hogy egy-egy gyülekezeti vagy egyházmegyei alkalommal szolgáljanak, esetleg az ifjúsági alkalmak éneklését vezessék. Szolgálni jönnek Örösbe is, ahol a délutáni evangelizációra csendesítik majd el a résztvevők szívét, hiszen koncertjük, Istent magasztaló zenélésük közvetlenül a délutáni igehirdetés előtt, 16.30 órai kezdéssel lesz hallható az egyházmegyei nap színpadán.

- a beregszászi Hajnalcsillag zenekar koncertje

A keresztyén zenekar 2002 júliusában alakult azzal a céllal, hogy Isten szeretetét sugározza a maga módján: dallamba zárt dicséretekkel. Énekek segítségével hirdetik a remény nélkül élőknek: Jézus él!

Az együttes elnevezésével és szolgálatukkal kapcsolatban a következőképpen vallanak: Az elnevezésnek kettős célja van. Egyrészt Jézusra utal, aki Hajnalcsillagként érkezett a bűn sötétjében élő világba, s utat nyitott számunkra az Isten országa felé (2Pt 1,19; Jel 22,16). Másrészt szeretnénk az emberek közé vinni ezt a fényt, reményt adni a reménytelenségben, célt, értelmet mutatni elsősorban a fiataloknak, és mindazoknak, akik hallgatják a dalokat (Fil 2,15).

Nem vagyunk profi zenészek, bár valamennyien tanultunk zenét, és hosszú ideje énekelünk a beregszászi református gyülekezet kórusaiban. Többnyire az ismert és kevésbé ismert ifjúsági énekeket dolgozzuk fel, melyeknek egy része angol eredetű, de számos mai magyar énekszerző dalát is megszólaltatjuk. Előadásunkban elsősorban a szöveg kap hangsúlyt, nem a ritmus. Nagyon sokfelé és sokféle rendezvényen volt már alkalmunk szolgálni: ifjúsági találkozókon, gyülekezeti rendezvényeken, istentiszteleteken, konferenciákon, esküvőkön, ballagási ünnepségen, gyülekezeti családnapokon stb. Ezen kívül szolgálatunkkal segítjük az árva és elhagyott gyermekeket felkaroló Sámuel Alapítvány munkáját.

A Hajnalcsillag zenekarnak 2007 tavaszán jelent meg első lemeze „Rejts most el” címmel. Majd 2008 őszén újabb lemez is forgalomba került „Semmim sem volt…" címmel. Az Egyházmegyei Napon is megvásárolható CD-k árának 40%-a a Sámuel Alapítvány által támogatott család típusú gyermekotthonoknak teszi szebbé az életét.

A programok mellett az egyházmegyei napon különböző sátrakban ismerkedhetnek meg a látogatók az egyetemes egyházban, a zempléni egyházmegyében és a gyülekezeteiben folyó szolgálatokkal, illetve az egyházközségek történelmével, de a sajtókiadványokkal és a különböző missziói területek munkájával is. Lehetőség lesz keresztyén, hitmélyítő könyvek vásárlására és egyháztáji termékek bemutatására is.

Napközben üzemel a FIRESZ kávézó. A szervezők nemcsak gyermekfelügyeletet, de a nap nagy részében foglalkozásokat is biztosítanak a legkisebbeknek.

események továbbiak →