Igemagyarázat – Jn 8, 12–13

2021. február 03., szerda

„Én vagyok a világ világossága: aki engem követ, nem jár sötétségben, hanem övé lesz az élet világossága. A farizeusok ekkor ezt mondták neki: Te önmagadról teszel bizonyságot: a te bizonyságtételed nem igaz. Jézus így válaszolt nekik: Még ha én önmagamról teszek is bizonyságot, akkor is igaz a bizonyságtételem, mert tudom, honnan jöttem, és hová megyek, ti azonban nem tudjátok, honnan jövök, vagy hová megyek. Ti test szerint ítéltek. Én nem ítélkezem senki felett. De még ha ítélkezem is, igaz az én ítéletem, mert nem egyedül vagyok, hanem én és az Atya, aki elküldött engem."

Jézus kijelentése önmagáról, mint a világ világosságáról a házasságtörő asszony esete után hangzik el. A farizeusok azért rángatják Jézus elé, hogy tőrbe csalják. Az Úr lelki világossága abban nyilvánul meg, hogy a romboló hűtlenséget nem kicsinyli le, nem is szépíti, hanem véteknek nevezi. Ugyanakkor nem leli örömét a vétkes kegyetlen megbüntetésében, hanem Isten bűnbocsátó szeretetének a hozzáállásával fordul hozzá. A bűnt elítéli, a bánkódó bűnöst viszont szereti és azzal a meghagyással bocsátja el, hogy „mostantól fogva többé ne vétkezz!”

Csak sejthetjük, milyen sorsfordító hatással bírt az asszonyra ez a jézusi átvilágítás. Jézus úgy világítja át az ember szívét, hogy rávilágít a rejtegetett ügyeire, megvilágítja a legsötétebb titkait is, és a teljes igazságot láttatja meg az emberrel önmagával kapcsolatban. Engedi, hogy összetörjön a szíve bűnei súlya alatt, de nem hagyja összetörni magát az embert. „A megrepedt nádszálat nem töri össze, a füstölgő mécsest nem oltja ki, hűen hirdeti a törvényt.” (Ézs 42,3) A bűnt napfényre hozza, de egyszersmind hűen, Isten eredeti gondolata szerint felragyogtatja a kegyelemnek, a bűnbocsánatnak az örömhírét is. A bűnösnek nem azt adja, amit érdemel, hanem a megváltozás, a tiszta lappal indulás lehetőségét. Így világítja meg Jézus az embert, és ez a mi nagy esélyünk is.

Ellenkező esetben marad a sötétségben járás. A farizeusok és írástudók ítélkező, önigazoló gondolkodása, szándékosan kekeckedő, kárörvendő magatartása. Nekik mondja Jézus: „Ti test szerint ítéltek.” A test szerint ítélő túl hamar ragad követ, és túl könnyen tör pálcát mások felett, a saját benső sötétségét leplezendő. Hogyan? A legkönnyebben úgy, ha keres valakit, akihez mérten jobban áll. A világosság kerülésének a legbiztosabb tünete a bűnbakképzés, a másikra való mutogatás, a felelősség hárítása, a másik jóhírének elvétele, a karaktergyilkosság. Mert míg a másikkal foglalkozom, addig nem kell szembenéznem önmagammal. Jézus közelében azonban ez a benső sötétség nem marad titokban. Ez a kegyetlen kegyesek esélye is a jézusi megvilágosodásra. Őket is bíztatja: „Aki engem követ, nem jár sötétségben, hanem övé lesz az élet világossága.”

Minket is erre bíztat. Az Ő követésére. Ezekben a vészterhes időkben a benső sötétség még szembetűnőbb. De annál világosabban ragyog azoknak a világossága, akiket Jézus már megvilágított. „Ti vagytok a világ világossága… Úgy ragyogjon a ti világosságotok az emberek előtt, hogy lássák jó cselekedeteiteket, és dicsőítsék a ti mennyei Atyátokat.” (Mt 5 14,16)

Molnár Árpád szepsi lelkipásztor

események továbbiak →