Huszonötéves a Magyar Népfőiskolai Társaság

2013. november 18., hétfő

November 14-én Budapesten tartotta meg a Népfőiskolai Mozgalom újraindítása 25. évfordulója alkalmából megrendezett jubileumi díszkonferenciáját a Magyar Népfőiskolai Társaság. A szakmai találkozón megemlékeztek az alapító elnökről, Benda Kálmán akadémikusról is. A rendezvényen a Szlovákiai Református Keresztyén Egyházat és a Johannita Lovagrendet Batta István képviselte.

A magyar népfőiskolák a felnőttoktatás, közművelődés, ifjúságnevelés eredetileg főleg felekezet közeli intézményei, mozgalmai. Nemcsak Magyarországon van hagyománya, hanem észak és nyugat-Európában már évszázados múltra tekinthet vissza.

A népfőiskolák két világháború közötti beindításában és működtetésében nagy szerepe volt Benda Kálmánnak. Néhai Benda Kálmán, Marci bácsi, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, nemzetközi hírű, református történész volt, derűvel viselte a kommunista diktatúrát. Állami elismerésben a rendszerváltozás után részesült.

A  Benda Kálmán-emlékülésen Szigeti Tóth János, a Magyar Népfőiskolati Társaság elnöke arról emlékezett meg, mit köszönhet a Magyar Népfőiskolai Társaság a szervezet első elnökének. „A tudós és a néptanító” címmel Kálmán Attila igazgató, volt országgyűlési képviselő és ex-államtitkár tartott beszédet, „Személyes emlékeim” címmel pedig Turóczyné Veszteg Rozália, Gódor András, Ács Sándorné, az Magyar Népfőiskolati Társaság tagjai szólaltak fel.

Az élethosszig tartó tanulás európai kihívásairól magyar felnőttképzési szakemberek, határon túli magyar partnerszervezetek küldöttei közép-európai országokból érkezők cserélték ki gondolataikat.  A „Békévé oldott emlékezés – és rendezni végre közös dolgainkat” programrészben az alapítókra emlékezés és az elődök előtti tisztelet kapott hangsúlyt, majd a társaság fennállása alatt összegyűlt tapasztalatokról és a jövő kihívásairól népfőiskolás hallgatók, a Magyar Népfőiskolati Társaság tagjai, vezetői mondták el véleményüket.

 


események továbbiak →