Hit és Egység Közép-Európában

2013. november 06., szerda

Október 11. és 13. között rendezték meg Budapesten a Hit és Egység Közép-Európában név alatt futó ökumenikus konferenciát a 17 és 25 év közötti fiatalok számára, akik a visegrádi négyek országaiból, azaz Csehországból, Lengyelországból, Magyarországról és Szlovákiából érkeztek a helyszínre.

A maga nemében  páratlan konferencia hét egyház szervezésében jött létre: cseh, lengyel, szlovák és magyar római katolikus, evangélikus, református, ortodox egyházak, a Csehtestvér Egyház, a husziták, illetve a zsidó hitközségek összefogásával. A szervezők nem titkolt célja volt elősegíteni a népek és vallások közötti kapcsolatteremtést,   a kölcsönös tolerancia jegyében megismerni népcsoportokat,  továbbá  közös pontokat keresni és megfogalmazni a közös problémákat.

A program ismerkedéssel és táncházzal kezdődött.  A hivatalos megnyitóra viszont a Parlamentben került sor, ahol egyebek mellett Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke és Horváth János a parlament korelnöke, a konferencia védnöke köszöntötte a résztvevőket. Jelenits István piarista szerzetes, professor emeritus fontosnak tartotta  a fiatalokkal való találkozást  ökumenikus alapon. Az, hogy a konferencia résztvevői a visegrádi országokból érkeztek, ezen országok, nemzetek összetartozásának gondolatát is feleleveníti – fogalmazott Jelenits István. Azt kívánta, hogy a mostani kezdeményezés bizonyuljon életképesnek, és további alkalmak kövessék majd a jövőben.

Szemerey János evangélikus püspök szerint a tanácskozás azt jelzi: az egyházak és a különféle vallási felekezetek számon tartják egymást. Maga a találkozás is óriási érték – mondta. Létkérdésnek nevezte, hogy megtalálják egymás felé a hangot. Hozzátette: egy olyan Európában, ahol a határokat lebontják, nagyon fontos, hogy megszűnjenek azok a határok is, amelyek előítéleteket keltenek.

Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz ügyvezető igazgatója kiemelte: a konferencia nagyon fontos társadalmi célja, hogy a vallások és felekezetek között folytassa, és erősítse a párbeszédet, hirdesse a toleranciát, egymás elfogadását. Sokkal több köt össze, mint ami elválaszt. A különböző hitek és vallások színesítik egy ország vallási térképét, erősítik a demokratikus értékeket – mondta a felszólaló. Közös feladatnak nevezte a békés együttélés hirdetését. A vallási tolerancia nemzetek és országok felett áll.

Arszeniosz Kardamákisz metropolita rámutatott: a vallásnak és a hitnek elsőrendű szerepe, hogy Istenhez kapcsolja az embereket. Nagyon fontos a fiatalok közötti őszinte párbeszéd, aki a vallás ellen harcol, tulajdonképpen az emberiség ellen folytat háborút. A vallás nevében csak olyan küzdelem folytatható, aminek a célja a megbékélés, a barátság – fogalmazott.

Horváth János a konferencia fővédnöke, az Országgyűlés korelnöke a rendezvény előtt tartott sajtótájékoztatón a keresztény és a zsidó örökség fontosságáról beszélt, hangsúlyozva: számos tennivaló van még a vallások közötti párbeszéd terén.

Majd egy hajókirándulás keretén belül meglátogatták Visegrádot, a visegrádi palotát, majd egy korabeli lovagi torna után a reneszánsz étteremben vacsoráztak meg. A hajóúton sem unatkozhattak, hiszen hétféle műhelymunka közül választhattak.

Szombat reggel Steinbach József, a Dunántúli Református Egyházkerület püspöke  tartott áhítatot, majd Dr. Fabiny Tamás evangélikus püspök témafelvetése következett  A „modern” keresztényüldözés, illetve nemzetek és egyházak párbeszédének lehetőségei cím alatt. A hallottakat a résztvevők csoportokban közösen megbeszélték.

A három napos ökumenikus konferencia résztvevői megtekintették a Mátyás-templomot, majd megfogalmaztak egy dekrétumot.

Ez után az esti Budapest megtekintése következett. Az együttlét a vasárnapi  istentisztelet után ért véget. Az élményekben és lelkiekben gazdag konferenciáért külön köszönet dr. Krasznai Andrea református lelkésznek és a maroknyi szervező gárdának – számolt be az eseményről ifj. Szabó András.

ii, sza,


események továbbiak →