Feled adott otthont a gömöri egyházmegye közgyűlésének

2014. május 30., péntek

A Gömöri Református Egyházmegye 2014. május 7-én a feledi református templomban tartotta meg a tavaszi Egyházmegyei Közgyűlését. Az elmúlt évről szóló beszámolók mellett többek között a társulásokról és az anyaegyházak leányegyházakká való minősítésről szóló kérelmeket is jóváhagyták a küldöttek. Az alkalom résztvevőit köszöntötte Szőnyi Tamás, a Borsod-Gömöri Református Egyházmegye esperese.

A közgyűlés Gál László simonyi lelkipásztor szolgálatával kezdődött, aki 1 Móz 4, 1-15 alapján szólt a megjelentekhez. A lelki bevezető után az egyházmegye esperese, Nagy Ákos Róbert tett jelentést az elmúlt év történéseiről. Beszámolóját Máté 25, 16-20-ben olvasható igékkel vezette fel: „A tizenegy tanítvány pedig elment Galileába arra a hegyre, ahova Jézus rendelte őket. Amikor meglátták őt, leborultak előtte, pedig kétségek fogták el őket. Jézus hozzájuk lépett, és így szólt: „Nekem adatott minden hatalom mennyen és földön. Menjetek el tehát, tegyetek tanítvánnyá minden népet, megkeresztelve őket az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek nevében, tanítva őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam nektek; és íme, én veletek vagyok minden napon a világ végezetéig.”

„A hat éves választási ciklus utolsó jelentését teszem az Egyházmegyei Közgyűlés előtt“ – mondta az esperes, majd hálát adott Istennek a szolgálati lehetőségéért és az őt hordozó lelkészi közösségért,valamint a világi munkatársaiért. „Úgy érzem, látva sajátos helyzetünket, hogy mi magunk is hasonlóak vagyunk az egykori 11 apostolhoz. Mint ők, leborulunk a mi Krisztusunk előtt, dicsőítjük őt, mint életünk Urát, Megváltóját, hisz ez, vagy legalábbis ez lenne a mi szolgálatunk lényege: szavainkkal, cselekedeteinkkel dicsőíteni és magasztalni őt. Ugyanakkor érvényes az is ránk, hogy miközben szolgálatunkkal Őt igyekszünk dicsőíteni, a mi életünk sem mentes a kétségektől. Régiónk nehéznek tűnő gazdasági helyzete, ennek következtében a nagy arányú elvándorlás, a gyülekezetek létszámának csökkenése, az olykor megtapasztalható érdektelenség, úgy tűnik joggal elbizonytalaníthat mindannyiunkat. De éppen ekkor szólít meg bennünket Krisztus, aki azt üzeni: „Nékem adatott minden hatalom mennyen és földön...” Bármi elbizonytalanítana szolgálatunkban, nehezítve körülményeinket, helyzetünket. Soha nem téveszthetjük szem elől, hogy az igazi hatalom Krisztusnál van. Aki arra hív bennünket, hogy az Ő tanítványaivá tegyük az embereket, hiszen ez a mi küldetésünk. Azt is meg kell jegyeznem, hogy nem az „olcsó”, nem a formális keresztyénség programját hirdeti meg Jézus, hanem épp ellenkezőleg, a hiteles keresztyénség programját: “tanítva őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam nektek”.  Vagyis nem az a célja a tanítványok küldetésének, - mondta igei üzenetében az esperes - hogy minél több egyháztagot szerezzenek a választói névjegyzékbe bármilyen életet is éljenek azok, hanem éppen az, hogy valódi, Krisztus akaratát kereső, követő hiteles keresztyének legyenek a mindenkori tanítványok. „Ez a mi küldetésünk és szolgálatunk lényege is. Ezt a célt szolgálta minden egyes hittanóra, bibliaóra, istentisztelet, gyülekezeti és egyházmegyei alkalom. Nem is kívánhatok mást, minthogy a jövőben még hitelesebben és eredményesebben végezhessük tanítványi szolgálatunkat“ – biztatta a további munkálkodásra a hívek érdekében a megjelenteket Nagy Ákos Róbert esperes.

Az elmúlt év számadatainak ismertetésével kapcsolatban elmondta, hogy a Gömöri Református Egyházmegyében a 2011-es népszámlálás 9 736 reformátust jegyzett, ebből viszont csak 5 775-öt tartanak nyilván az egyházközségek. A választói névjegyzékben pedig 4 144 személy neve szerepel. Az elmúlt évben 75 alkalommal tartottak keresztelést az egyházmegyében, 57-en tettek bizonyságot a hitükről a konfirmáció alkalmával és 20 pár kérte házasságának megáldását.

Az esperes örömét fejezte ki az adatokkal kapcsolatban, ugyanakkor megjegyezte azt is, hogy elgondolkodtató, miért mutat évről évre csökkenő tendenciát ezen alkalmak száma. Szomorú tényként kezelte, hogy a temetések száma viszont emelkedik (152), ami több mint kétszerese a keresztelések számának. Bizakodásként azonban elmondta, hogy az elmúlt évben 571 gyermek részesült hitoktatásban.

Az egyházmegye 28 anya- és 29 leányegyházközségében 22 lelkipásztor végez szolgálatot. Az elmúlt évben 70. életévének betöltése után nyugdíjba vonult Orémusné Basa Ilona rimaszécsi lelkipásztor, a Zeherjén és Alsópokorágyon szolgáló  Androvics Erzsébet lelkipásztort pedig az egyház vezetése az ungi egyházmegyéhez tartozó nagykaposi gyülekezetbe helyezte át beosztott lelkésznek.

Az esperes az egyházmegyei alkalmakkal kapcsolatban elmondta, hogy kéthavonkénti rendszerességgel igyekeztek megtartani a lelkészi kiskört, de ezen kívül voltak lelkészértekezletek és továbbképzések is. Az egyházmegye három autóbuszt indított a Kassán megrendezett Északkeleti Reformátusok találkozójára. Az elmúlt év szeptemberében pedig családi napot szerveztek, amelynek Rimaszombat adott otthont. Megszervezték a gyülekezetek kórusainak a találkozóját, amelyen 12 gyülekezet énekkara vett részt. „Konfi +” név alatt kéthavi rendszerességgel tartottak alkalmat a konfirmáció utáni korosztály számára, a konfirmáció előtti korosztálynak pedig „Konfi” elnevezésű három napos együttlétet szerveztek Borzován.

Az esperes beszámolt arról is, hogy heti rendszerességgel próbál a lelkészkórus, melynek vezetését Szőkéné Orémus Zsuzsanna vette át, de a lelkipásztorokból összeállt zenekar is rendszeresen gyakorol. Ez utóbbi szolgált a családi napon, evangelizációkon, bibliaismereti versenyen és a „konfi” rendezvényeken is. Az egyházmegyei szintű bibliaismereti versenyen pedig már több mint százan vettek részt, sőt néhány felnőtt is bekapcsolódott a tudáspróbába. A gyülekezeti előljárók továbbképzése céljából pedig presbiteri estekre is sor került a Hanvai Diakóniai Otthonban átlagosan 100-120 fő részvételével.

Nagy Ákos Róbert esperes beszámolt arról is, hogy a romák között is tovább folytatódik a missziói munka. Rimaszécsen Fejes Ágnes esperesi beosztott lelkész átvette az iskolai hitoktatást is. Bihari László Rihárd pedig a pálfalusi keresztyén roma közösséggel munkálkodik együtt. Tovább folytatódik a „szószékcsere” program, erre is két havonta, vasárnap kerül sor. Az esperes elmondta, hogy a gyülekezetek visszajelzése egyértelműen pozitív ezzel a szolgálattal kapcsolatban.

A gömöri egyházmegyében az elmúlt évben is voltak evangelizáció alkalmak, többek között Simonyiban és Tornalján, valamint több gyülekezet is megszervezte a napközis táborát: Gömörhorka, Tornalja, a Vály-völgyi gyülekezetek, Nagybalog, Rimaszombat, Bátka, Gömörszkáros, Simonyi és Hanva.

Az esperes beszámolójában elmondta azt is, hogy ébredés és aktivitás jellemzi az egyházmegye közösségi életét. De feladat továbbra is a közös szolgálatokba  bevonni az eddig attól távol maradó lelkipásztorokat is.

A 2013-as évben az egyházmegye területén a közalapi támogatásnak köszönhetően felújítások valósultak meg az alsókálosai, a tornaljai és a simonyi parókián. Folyamatban van a serkei és a rimajánosi parókiák javítása is. Magyarországi pályázati támogatásnak köszönhetően az elmúlt évben tovább folytatódhatott a simonyi Missziói Központ építése és megújulhatott a feledi református templom is.

Az esperes beszámolója végén röviden értékelte a Gömöri Református Egyházmegye életét is az elmúlt hat éves választási időszak tükrében. Elmondta, hogy miközben a gyülekezetek egy része a megmaradásért harcol, vannak szép példái is a lelki megújulásnak. A sok-sok terv, gyülekezeti program, a megújuló épületek, mind azt jelzik: az egyházmegye református közösségei élni akarnak. Az egykor gyakran érzékelhető búskomor, olykor kilátástalanságtól és lemondástól sem mentes közhangulatot több helyen felváltotta a remény, a bizakodás hitbeli megújulásból fakadó érzése.  Ebben pedig a lelkipásztorok, gondnokok, presbiterek helyi szolgálata mellett kiemelkedő szerepe volt és van az egyházmegyei alkalmaknak és a különböző programoknak is .

Az esperes végezetül köszönetet mondott mindazoknak, akik kivették a részüket a gyülekezetek és az egyházmegye közösségében végzett szolgálatokból. „Mi pedig soha ne feledjük, bármit is elértünk, vagy terveinkből csak egy keveset tudtunk is megvalósítani: „Egyedül Istené a dicsőség!” – ezzel zárta az elmúlt évről szóló beszámolóját Nagy Ákos Róbert esperes.

Az esperesi jelentés után beszámoló hangzott el 2013-as évi egyházmegyei gazdálkodásról, valamint megvitatásra kerültek az egyházközségek jogállásával kapcsolatos javaslatok.

Az Egyházmegyei Közgyűlés tagjai a felterjesztések alapján jóváhagyták a balogiványi és a radnóti anyaegyházközségek közötti társulási szerződést. Leányegyházközséggé minősítették a beretkei anyaegyházközséget, amelyet a gömörhorkai anyaegyházközséghez csatolták a csoltói és lekenyei leányegyházközségekkel együtt.

Leányegyházközséggé minősítették a zeherjei anyaegyházat, amelyet az alsópokorágyi leányegyházközséggel együtt a rimaszombati anyaegyházközséghez csatoltak. Szintén leányegyházzá minősült a felsővályi anyaegyházközség, amely az alsókálosai anyaegyházközséghez fog tartozni.

Az Egyházmegyei Közgyűlés szeretetvendégséggel zárult.

események továbbiak →