Feladatunk: Karbantartani és ápolni

2020. december 09., szerda

Huszonötezer euróból hőszigetelték a negyedi gyülekezet közösségi termet is magába foglaló parókiáját, amellyel szeretnék elérni a fűtési költségek csökkentését. A negyven évvel ezelőtt átadott épület külső megújulását a Bethlen Gábor Alap támogatásából és a hívek adakozásából fedezték.

A református gyülekezet parókiája a hetvenes évek második felében épült Fekésházy Gyula lelkipásztor negyedi szolgálatának kezdetén. A régi lelkészlak már nagyon elavult, ezért a gyülekezet és annak vezetősége szükségét látta egy korszerűbb otthon felépítését gyülekezeti összefogással és támogatással. Az akkori döntésért mindmáig hálásak a hívek, hiszen az egyes helyiségek ésszerű megtervezése és beosztása lehetővé teszi még egy nagycsaládos lelkész kényelmes lakhatását is.A parókia épületében helyet kapott egy külön bejáratú nagy gyülekezeti terem és iroda is a hozzá tartozó mellékhelységgel. Ezzel teljesen elkülönül a hivatali rész a lakóegységtől, ahová külön bejáraton lehet bejutni. Az épület részét képezi a garázs is, valamint az alagsor, amelyből akár két szobát is ki lehetne alakítani lakhatás céljából. Az emeleten található a nagy gyülekezeti terem, ahol a hétköznapi alkalmakat tartják meg, úgymint a gyermek-istentiszteleteket, kátéórákat, presbiteri és más jellegű tanácskozásokat, de itt fogadják a gyülekezeti tagokat és más vendégeket. A lelkészi iroda pedig dolgozószobaként funkcionál, amely alkalmas a magánjellegű beszélgetésekre is. A lakórészt a teljes felső emelet képezi négy szobával, konyhával és fürdőszobával, de a földszinten is található még két használatban lévő szoba.

Csonthó Aranka megválasztott lelkipásztor családjával 2016 nyarán érkezett a gyülekezetbe, költözésükkel egyidejűleg került sor az ablakok és a bejárati ajtók részleges cseréjére, beleértve a garázsajtót is. A nyílászárók modernizálását az Emberi Erőforrások Minisztériumától érkező forrásból finanszírozta az egyházközség, a támogatás elnyeréséhez szükséges pályázatot a helyettesítő lelkipásztor, Erdélyi Pál menedzselte le, illetve szervezte a munkálatokat. Ezzel befejeződhetett a nyílászárók teljes cseréje, amely három évvel korábban kezdődött el.

„Akkor az épület hátsó részén lévő ablakok és a hivatali bejárati ajtó újult meg. Mivel aránylag nagy épületről van szó, rengeteg nyílászáróval, az egyházközség nem tudta saját forrásból egyszerre megvalósítani a modernizálást. Korábban a gyülekezeti tagok adakozásából és összefogásával az Isten dicsőségére végzett munkának köszönhetően az egész épületet lecsempézték, beleértve a pincehelységeket is, de megújult a fürdőszoba és a mellékhelység is. Az idén az épület hőszigetelését terveztük be. Előtte az Egyetemes Egyház közalapi támogatásának és Diakonisches Werknek köszönhetően megtörtént az épület tetőzetének a szigetelése gátat vetve ezzel az esővíz beszivárgásának, de elkerülve ezzel a nyári időszakban a meleg beáramlását. Nagyon örülünk, hogy ezt a két fázist sikerült összeegyeztetni, s így már teljes egészében megújulhatott az egész épület, amely reménység szerint újabb évtizedekig szolgál majd az utánunk jövőknek is” – mondta a jelenben és a közelmúltban megvalósított beruházásokkal kapcsolatban Csonthó Aranka lelkipásztor, aki hozzátette, hogy így sikerült nemcsak jelentősen csökkenteni a fűtési költségeket, de környezettudatosabbak is lettek, mert a kevesebb fogyasztás kisebb levegőszennyezéssel is jár. Mellesleg a természetesebb kőzetgyapottal szigetelték a polisztirol helyett, hogy ezzel is még inkább a természetességre és az épület „egészségesebb levegőzésére” törekedjenek.Az egyházközség még nyáron szerette volna a tervezett beruházást megvalósítani, de a koronavírus-járvány miatt csúszott az áru beszerzése, így a helyi kivitelező cég csak később, október közepén tudta a munkát elkezdeni, amelyet másfél hónap után, november végén fejeztek be, még a hideg beállta előtt.

Mivel elég nagy épületről van szó, a hőszigetelése 25 ezer eurót tett ki. A Bethlen Gábor Alaptól – a pályázatot elbíráló komáromi egyházmegyei tanács javaslata alapján - az egyházközség 10 ezer eurós támogatást kapott. A különbséget a hívek adományaiból és a korábbi megtakarításokból fedezték. Kétezer euróból újult meg az épület csatornarendszere és az ablakpárkányok is. Az egyik gyülekezeti tag pedig saját költségére végezte el a villámhárító rendszerének a cseréjét.„Újra megtapasztaltuk Urunk kegyelmét abban, hogy gyülekezetünk tagjai jó szívvel járultak hozzá a kiadáshoz pénzbeli adományaikkal. Ezért nagyon hálásak vagyunk. Reménykedünk abban, hogy a nagy költségek ellenére sikerül úgy zárnunk az évet, hogy a rendszeres kiadásainkat is fedezni tudjuk” – mondta a lelkipásztor, aki elárulja, hogy a gyülekezet szeretne egy kicsit megpihenni az építkezésektől, ezért egyelőre  nem terveznek nagy kiadásokkal járó felújításokat. A jövőbeli terveik között azonban szerepel az egykori, használaton kívüli iskolaépület felújítása, ami a későbbiek során gyülekezeti házként funkcionálhatna.„Köszönjük az Egyetemes Egyháznak a pályázati lehetőséget és a Bethlen Gábor Alapnak a hozzájárulását. Nem kevésbé gyülekezetünk tagjainak a támogatást és a negyedi kivitelező csapatnak a munkáját. De leginkább Mindenható Istenünknek adunk hálát, hogy nem csak ránk bízta ezeket a földi kincseket, hanem lehetőséget ad arra is, hogy rendben és karban tartsuk ingatlanjainkat szolgálva ezzel azt a célt, amire adattak: Isten Egyházának a javára és Istenünk dicsőségére. Mindezt annak a jegyében, ahogyan idézi a templom bejáratánál elhelyezett örökbefogadott reformációs emléktábla Kálvin János gondolatát: Olyan ugyanis az élet, mint egy őrállomás, ahová az Úr helyezett minket. De Konrád György idézete is ezt sugallja: „A protestáns etika az ösztönökben is győzött. Mi más feladata volna az embernek, aki elégedett a hellyel, ahova tétetett, mint az, hogy karbantartsa, hogy ápolja a rendjét?” – mondta végezetül Csonthó Aranka lelkipásztor.

Iski Ibolya

Fotó: Negyedi Református Egyházközség

események továbbiak →