Ex Libris-díj

2014. május 13., kedd

A budapesti székhelyű Magyar Művészetért Alapítvány május 16-án Ex Libris díjjal tünteti ki többek között B. Kovács Istvánt, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Tudományos Gyűjtemények igazgatóját, gömörológust és a rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnáziumot.

Az Ex-Libris Díjat 1987-ben alapitották. A Magyar Művészetért Díjrendszerbe tartozik, amelyet fokozatosan különféle díjakkal bővítettek ki. Ezt az elismerést olyan kárpát-medencei magyarok is megkaphatják, akik hazájukban sokat tesznek a magyar művészetért, kultúráért, a magyarság megmaradásáért. Az Ex Libris Díjat 8 önálló regionális kuratórium döntései alapján adományozzák.

Az ünnepségre, amelynek diszvendége lesz a 102. életévét betöltött Tamás Aladárné Ilonka néni, a rimaszombati városháza disztermében kerül sor 15.00 órakor.

A kitüntetetteknek a díjakat Gubcsi Lajos, a kuratórium elnöke és Csáky Pál, a kuratórium felvidéki társelnöke adja át.

-------------------------------------------

B. Kovács István Rimaszombatban született 1953. július 5-én. A Rimaszombathoz közeli Baraca községben nevelkedett, alapiskolába is ott járt. Középiskoláit Tornalján és Kassán végezte, ez utóbbi helyen érettségizett, majd Budapest következett. Az ELTÉ-n szerzett néprajzból és régészetből diplomát, később, ugyanott bölcsészdoktori oklevelet.

Az oklevél megszerzése után hazatért szülővárosába, ahol a helyi Gömöri Múzeum régésze lett, majd a rimaszécsi Honismereti Ház vezetője. 1990-től négy éven át a Gömöri Múzeum igazgatója, ezután a nyitrai egyetem tanára, később a Gömör-Kishonti Múzeum régésze. 2002-től a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház rimaszombati székhelyű Tudományos Gyűjteményeinek az igazgatója. Több civil szerveződés tagja, a Gömör-Kishont Múzeum Egyesület újraindítója és elnöke. A Gömörország című folyóirat alapítója és főszerkesztője, a Rimaszombat és Vidéke Társulás elnöke. Szakmai tevékenységét 14 önálló kötet és több mint 150 tanulmány tanúsítja.

Két nyelven írt publikációinak száma ma már megközelíti a háromszázat. Kutatásait jelenleg a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Egyházi Gyűjtemények intézményének égisze alatt végzi, annak igazgatójaként.

Szerkesztői-kiadói tevékenysége a Gömör-Kishonti Téka keretében 21 kötetben mérhető, folyóirat vonatkozásában 15. éve folyamatosan történik. Ide tartozik a Gömörország nevű folyóirat, a Rimaszombat Várostörténeti Barangolások kötetet vagy a korábbi években (1995-2009) megjelent könyvek.

2013-ban Magyar Örökség-díjat kapott.

---------------------------------

A Tompa Mihály Református Gimnázium 1999. szeptember 1-jén kezdte meg működését, amely  az Egyesült Protestáns Gimnázium szellemi örökségét kívánta tovább vinni. Az iskola a nyolcosztályos gimnázium első osztályával indult, 30 kisdiákkal. A négyosztályos gimnáziumba az első diákok 2001-ben iratkoztak be. 2002-ben kezdte meg működését az iskola saját diákotthona, amelyet a legelső egyházi fenntartású kollégiumként 2004. január 1-jén soroltak be az oktatási intézmények hálózatába.

A 2013/2014-es iskolai évben a Tompa Mihály Református Gimnáziumban 10 osztályban 112 diák tanul. Iskolai művelődési programunk címének - Litteris et virtutibus – A tudományért és erkölcsért - megfelelően arra törekszünk, hogy a mai kihívásokkal teli korban is lehetőséget nyújtsunk minden diákunknak, hogy megismerje és ápolja magyar és keresztyén értékeinket, a választott tudományokban felkészült legyen, a társadalomban érvényesülni tudjon.

események továbbiak →