Börtönmissziós konferenciák Vevey-ben és Freiburgban

2013. szeptember 16., hétfő

A Nemzetközi Testvéri Börtöntársaság európai központjának meghívására egyeztető tárgyalásokra kapott meghívást Vevey-be a Szlovák Testvéri Börtöntársaság részéről Antala Éva nagyölvedi lelkipásztor, a Szlovák Börtöntársaság ügyvezető igazgatója. A Német Evangélikus Egyház Freiburgban megtartott börtönlelkészi továbbképzőjén is képviselte a Szlovákiai Református Keresztyén Egyházat.

A Szlovákiai Református Keresztyén Egyház börtönmissziós szolgálata szerves részét képezi a Nemzetközi Testvéri Börtöntársaság munkájának. Mivel a nemzetközi társaság világméretű, gyakorlati szempontból az egyes kontinenseknek megfelelően központi koordinációs irodákat hoztak létre. Az európai iroda a svájci Vevey-ben található, vezetője Ivan Sotirov igazgató. Az április 10-12-ei találkozón az igazgató ismertette és bemutatta az európai iroda működését és feladatait. Hasznos volt a személyes találkozás és tapasztalatszerzés, mert közösen elemezhettük a részünkről eddig elvégzett munkát és a lehetőségekhez mérten megterveztük a legfontosabb programokat, amit az elkövetkezendő időszakban szeretnénk megvalósítani.

Április 22–26. között Freiburgban tartotta éves börtönlelkészi továbbképzőjét a Németországi Evangélikus Egyház. Az „Építészet és lélek a börtönben" címmel megtartott alkalmon a SZRKE-t Antala Éva képviselte. A továbbképző első fő előadásában Dr.Andrea Seelich belsőépítész elemezte, hogy mennyire fontos a lelkigondozás szempontjából, hogy a lelkigondozói foglalkozás és maga a lelkigondozói helység egy olyan helyen legyen kialakítva és megtartva, ahol a fogvatartott szabadon érezheti magát, nyugalomban. Felvezette a kezdetleges középkori börtönök építészetének történetével és az egyes évszázadokon keresztül láthatóvá vált, hogy a börtönépítészet tükörképe volt a büntetés-végrehajtás rendszerének, bármilyen országról vagy kontinensről beszélünk. Közép-Európa területén mind a mai napig nagyon sok börtönt láthatunk, amely a kedvelt ún.pennsylvaniai modellt használja. Viszont ezekben a börtönökben a „köztes helység, vagyis a szabadság helységének" kialakítása a struktúrájuk szempontjából nem mindig a legmegfelelőbb helyre kerül. A mai börtönépítészetben egyre kiemeltebb helyet kap a börtönkápolna, vagy a lelkigondozói helység megfelelő kialakítása és a helymegválasztása, aminek tükröznie kellene, hogy az ember ott nemcsak fizikailag, hanem lelki síkon is egy más világban érezheti magát. Ezeket a helységeket úgy építik meg, hogy a fogvatartottnak és a lelkigondozónak is ideális teret biztosítsanak, hogy valóban Istenre tudjanak figyelni, és a külső körülmények ne akadályozzák őket ebben.

A pódiumbeszélgetéseken is érdekes kérdéseket boncolgattak: Milyen hatása van a börtönépítészetnek az emberre? Milyen egy ideális börtön? A lelkigondozó hogyan találhatja meg a lelkigondozásra legmegfelelőbb helyet a börtönben? Dr.Susanne Büttner börtönlelkész Luk.3,16-21 alapján bibliatanulmányozásában felvetette, hogy a lelkigondozó feledata, hogy Istenhez vezesse a fogvatartottat, hogy a „vakok látókká, a siketek hallókká" váljanak. Szakmai börtönlátogatásra is sor került a freiburgi büntetés-végrehajtási intézetben, ahol bemutattak egy ideális börtönkápolnát. Egy belsőépítész–képzőművész Dr.Raphael Seitz előadásában elmondta, hogy a kápolna kialakításánál melyik elemet miért tartotta fontosnak, figyelembe véve azt is, hogy egy kápolna nemcsak egy felekezet alkalmait szolgálja. E továbbképző előadásai utat nyitottak egy más világ felé, hogy fontos odafigyelni az istentiszteletek helyének méltó megválasztására, kialakítására és rendbetartására nemcsak a börtönfalak mögött, hanem azokon kívül is. „A mi feladatunk, hogy becsüljük meg, tegyük vonzóbbá és szebbé azok számára, akik keresik az utat,és ha kell, ily módon is segítsünk ebben, hogy megtalálják az Istent" – zárta beszámolóját a börtönlelkészi továbbképzéséről Antala Éva nagyölvedi lelkipásztor, a Szlovák Börtöntársaság ügyvezető igazgatója.

események továbbiak →