Az idén tovább folytatódik a péderi műemléktemplom felújítása

2020. április 15., szerda

Péder Kassától mintegy 35 km-re található kis község. Református templomát a 13. század második felére keltezték, amelyet a templomon végzett kutatások eredményei felülírtak. A munkálatokat eddig a Teleki László Alapítvány Rómer Flóris Tervének keretében támogatta, az idén egyházunk műemlék alapja is hozzájárul a költségekhez.

A községben található templom két református gyülekezet részére szolgál: a péderi anyaegyházközség reformátusai, valamint a közeli Jánok község szórvány gyülekezete számára. A gyülekezet jelenlegi lelkésze Fecsó Kassai Yvett, akit  2002-ben helyeztek Péderbe. Azóta folyamatosan kereste a lehetőségét annak, hogy a templom felújításra kerüljön, hiszen már a külső jegyek alapján is látta, hogy egy nagyon régi, értékes templomról van szó. De mivel a községbe a magyarországi határ felé vezető mellékutakon lehet eljutni, a főúttól félreeső település templomának értékét a közeli településeken se nagyon ismerték, így nagyon nehéz volt a templom épületét a köztudatba építeni.

„A műemlék épületek sorában hivatalosan 1986 óta szerepel, mégsem került be Kassa megye gótikus útjának templomai közé a megyei és a kulturális intézményi vezetők tájékozatlansága miatt. Alaposabb kutatást, felújítást így sokáig nem is nagyon lehetett tervezni, mivel a támogatandó épületek listáján nem szerepelt. A gyülekezet saját elhatározásából és kezdeményezéséből lehetőségeihez mérten csupán állagmegőrző javításokat tudott megvalósítani” – mondja a lelkipásztor.

Az egyházközség nevében többször is nyújtott be pályázatot támogatás céljából a szlovák kulturális minisztérium felé, sikertelenül. A templom nagyobb javítására 2008-ban került sor. A torony teljes felújítására került sor, a magyarországi Nemzeti Kulturális Alap támogatásának és gyülekezeti gyűjtésnek köszönhetően. Ekkor került lefestésre a templom teljes külső homlokzata is, s egy elfogadhatóbb, egységes színt kapott.

Változatlanul nagyon rossz állapotban volt azonban a templombelső és a tető is.  Használni ugyan lehetett, de a falakon lévő festés sok helyen peregni, hullani kezdett, a padlózat nyári száraz időben is benedvesedett, a tető pedig helyenként beázott. 

A presbitérium részéről a templom felújításának szükségessége már nagyon régóta megfogalmazódott, de nem volt egyetértés a helyreállítási folyamatot illetően. A nagyobb volumenű kutatást eleinte nem támogatták, gyorsabb eredmény reményében annak örültek volna, ha a belső tér falai tiszta fehér színnel kerülnek lefestésre. Ezt azonban a műemlékvédelmi hivatal nem támogatta. Így kisebb felújítási munkákra került sor: a torony bejárati részén a belső falak festésére, járólapok lerakására, ajtócserére, de ezek a munkálatok a templom állagán nem javítottak.

A templom  szakmai szempontból is megalapozott felújítási folyamata azt követően indult el, hogy a Fecsó Kassai Yvett 2014-ben megkereste a Teleki Alapítvány igazgatóját Diószegi Lászlót és Káldi Gyula építészt, kurátort és felhívta a figyelmet a péderi templomra. A szakemberek a községbe való látogatásukkor a templomot tüzetesen megszemlélték, majd értesítették az egyházközséget, hogy az épületet fölvették az örökségvédelmi program keretében felújítandók sorába.

Ennek alapján került sor a templom állapotfelmérése 2015-ben. A régészeti feltárás lebonyolítását és a dokumentáció elkészítését a kassai Műszaki Egyetem Művészeti Tanszékének munkatársai végezték, Peter Tajkov ásatásvezető, régész, Gombos Peter restaurátor, Balogh Árpád technikus és Krcho János műemlékvédelmi építész vezetésével.

Feltárásra került a román kori templom alapozása, valamint részben a falazat egy része, az eredeti járószint. A kutatás során emberi csontmaradványok, pénzérmék, tárgyak, sírok és egy síremlék is előkerült. A kutatásokból kiderült, hogy a templomot egy korábbi temetőre építették rá, amely már az első templom építésekor, vagyis a 12. században létezett.

A lezajlott kutatások után a 2019-es évben a Teleki László Alapítvány Rómer Flóris Tervének támogatásával sikerült felújítani a templom tetőt, amelyre egy nagyon szép sötétszürke - antracit pala került. A kutatások és a tető helyreállításának költsége 16,5 millió forintot tett ki.

„Az alapítvány anyagi támogatásával az idén tovább folytatódnak a munkálatok, melynek a keretében megújításra kerül a templom villámhárítója, a járószintek a rekonstruálása. A teljes elektromos hálózat tervét és kivitelezését, valamint az északi hajó kutatását és rekonstrukcióját a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház támogatja a műemlék rekonstrukciós keretből. Az északi hajó munkálatai az árajánlat alapján 12 600 euróba kerülnek“ – tájékoztat az idei munkálatokról Fecsó Kassai Yvett.

A templom kutatásának és felújításának a folyamatát a gyülekezet vezetése a Teleki László Alapítvány ajánlása alapján fogadja el, akik egyeztetnek a Szlovák Műemlékvédelmi Hivatallal. A munkálatok és a tervek koordinátora Krcho János, aki egyeztet a gyülekezet vezetésével és a presbitériummal. A gyülekezet vezetése saját meglátásaival segíti a folyamatot, a felújítással kapcsolatos dokumentumok, engedélyek biztosítását a lelkész intézi és nyújtja be a tervek és a költségvetés kidolgozása alapján.

A péderi és jánoki gyülekezet reformátusainak száma a népszámlálási adatok alapján közel 100, a gyülekezetbe hivatalosan bejelentkezett reformátusok száma 68, az Istentiszteleteket látogatók száma nagyjából ennek a 15- 20 százaléka. A templom befogadóképessége az oldalhajót is beleértve kb. 150 személy.

A felújítás után az ülőhelyek száma csökkenni fog. Az északi hajóban, amely ülőhelyek szempontjából szinte soha nincs használva, tervben van egy kis galéria kialakítása, ahol a gyülekezet írásos emlékeit, egyéb értékeket lehetne bemutatni, amely mind a gyülekezet tagjainak, mind pedig az ide látogató vendégeknek is érdekes lehet.

A gyülekezet lelkésze reméli, hogy a felújítás eredményeit látva talán azok a gyülekezeti tagok is visszatalálnak a templom padjaiba, akik különféle okok miatt elmaradtak a rendszeres gyülekezeti istentiszteletekről.

Sajnos a templom jelenleg nem használható. Az istentiszteletek a parókia épületében folynak, az ideiglenesen kialakított térben. Mivel a parókia épülete is folyamatos felújítás alatt áll, ezért jelenleg a parókia lakrészében sikerült megoldani, de a 2020-as évben a gyülekezet szeretné az elkezdett gyülekezeti terem felújítását is befejezni, ahol a gyülekezeti alkalmak zavartalanul folyhatnak.

  „A templom felújításának további tervei attól függnek, hogy az idei évben hogyan sikerül megvalósítani a tervezett feladatokat. Sajnos a koronavírus járvány miatt jelenleg templom tetőn is dolgozó kárpátaljai kivitelezők egyelőre nem tudják folytatni a munkájukat. A járvány miatt a tervezés fázisai is késnek, csak remélni tudjuk, hogy az engedélyeket sikerül időben beszerezni, és az építkezési anyagok biztosításában a járvány miatt  nem lesz fennakadás. Sok idő telt el a presbitérium tervei és a munkák megvalósulása között. Általánosságban elmondható, hogy minden építkezés, rekonstrukció nagyon lassan halad. Minden lépést, minden időszakot a gyülekezettel együtt nagyon meg kellett küzdeni, s minden tervünk megvalósítása által egyben a hit harcát is harcoltuk. De hisszük Isten szavát, hogy véghez viszi terveit, hogy az ő mennyei építményének alapját itt a földön vetette meg, s ennek építésében mi is eszközök vagyunk“ – mondja a lelkipásztor.

„A mennyben építette meg palotáját, és a földön vetett alapot boltozatának. /Ámos 9,6/

Iski Ibolya

Kép: gyülekezeti archívum


események továbbiak →