Az edzőért és a csapatkapitányért! – Ismét versenybe szállt a Mustármag bábcsoport

2024. május 24., péntek

Gyémánt sávos minősítést kapott a Kisgéresi Alapiskola és a Kisgéresi Református Egyházközség Mustármag Bábcsoportja Dunaszerdahelyen, a május 21. és 24. között zajló bábcsoportok és gyermekszínjátszó együttesek országos seregszemléjén az Edzőért és a csapatkapitányért! című bábjátékukért.

Vajon ki lehetett az edző és ki volt a csapatkapitány a bábmesében? A Szentírásban vajon hol olvashatunk edzőről és csapatkapitányról? Valószínűleg egyikben sem, de ha egy harci jelenetet megpróbálunk adaptálni egy futballmérkőzésre, akkor talán van némi sejtelmünk. A történet pedig az ószövetségi időkbe visz vissza, amikor a midianiták már hét év óta sikeresen ostromolják Isten népét, Izráelt. A legyőzésükre Isten különös módon elhívja az először még bizonytalan Gedeont, aki végül a túlerőt, a 125 ezres csapatot mindössze 300 harcosával csellel és furfanggal sikeresen legyőzi és elűzi – röviden így összegezhetnénk a sok üzenetet is magába foglaló történetet, amelynek bábos feldolgozása Az edzőért és a csapatkapitányért! címet kapta. Itt elárulhatjuk, hogy a darabban a csapatot motiváló edző maga Isten, a csapatot vezető kapitány pedig Gedeon volt.

A bábelőadást rendező Blanár Gabriella elmondja, hogy az idén azért erre a bibliai történetre esett a választásuk, mert az elmúlt évben a hittanórákon úgy tapasztalta, erre rezonáltak a legjobban az iskolás gyerekek. „Gedeon történetére nagyon tetszett főleg a fiúknak, amelyben tulajdonképpen lejátszódik egy taktikai háború. Teljesen elképedtek attól, hogy a kevés is győzhet a túlerővel szemben. Nem beszélve arról, hogy egy kicsike, magát gyengének, kevésnek érző legényke végül hadvezér lesz. S ez nagyon tetszett nekik, motiválta őket” – meséli a kezdeteket a lelkész.

A hittanos gyerekek lelkesedése vezette őt arra felismerésre, hogy ezt a történetet kellene valamilyen módon feldolgozni bábos előadásban, amellyel majd készülhetnek és megmérettethetik magukat ismét a Duna Menti Tavaszon. „Na, de mégis hogyan valósítsuk meg? – merült fel bennem a kérdés.

Szeretjük aktualizálni a darabjainkat és egy csavart tenni a bibliai történetekbe, hogy érezzék a mai emberek, ennek a nagyon régen megtörtént eseménynek nemcsak akkor volt jelentősége és mélyreható üzenete, hanem most is” – mondja. A csavar pedig onnan jött, hogy nagyon sok fociszurkoló van Kisgéresben, a Liverpool csapatában játszó Szoboszlai Dominik által teljes őrület tapasztalható ezen a téren. A gyerekek például focistakártyákat gyűjtenek és mindenki a fociról beszél. Otthon, a családjában is elég sokat hall a fociról, hiszen hamarosan kezdődik a labdarúgó-világbajnokság, amelyre kijutott a magyar csapat is. Így vált egyre jobban egyértelművé a számára, hogy Gedeonnak a midianiták ellen vezetett csatáját kellene valahogyan összegyúrni egy futballmérkőzésbe.

Blanár Gabriella nem titkolja, hogy teljes mértékben a fociőrület inspirálta őket, illetve az foglalkoztatta, hogy miként lehetne ebből a kettőből összehozni egy jó, élvezetes és érthető bábjátékot, amelyben nem vész el a számukra fontosnak tartott üzenet sem. „Bevallom, nagy kihívás volt, hiszen hogyan lehet egy gedeoni történetet, egy csatát kivitelezni sík bábok segítségével. Sokat gondolkodtunk a megoldáson. Elsősorban is a lelkészférjemmel, Erikkel, aki nagy focidrukker, mellesleg focizni is szeret. A tanító néniknek, Furik Máriának és Fülöp Veronikának pedig előadtam ötleteimet, akik készségesen meghallgattak, s velük együtt tisztáztam, érthető lesz-e majd így a történet” – árulja el a lelkész.

Menet közben, illetve a készülődési folyamatban rengeteg kommentátori poénokat is elolvasott, amelyek egy részét átírva beépített a szövegbe. Közel fél évig töprengett azon, hogy mi vihető be a darabba. „Amikor valami eszembe jutott, rögtön le is írtam, nehogy elfelejtsem. Aztán két hét alatt összeállt a darab, amelynek a szövegét én írtam meg. Majd elemezgettük, hogy a történetünk érthető-e azok számára is, akik nem otthonosak a Biblia világában, vagyis nem ismerik Isten elhívott emberének, Gedeonnak a történetét. Miután mindent letisztáztunk, kezdődtek el a próbák.”

Elmeséli azt is, hogy az országos fesztiválon való fellépésük előző estéjén közösen imádkoztak a gyerekekkel, amikor valaki megemlítette, hogy nem minden úgy van a történetükben, ahogyan egy valós focimérkőzésen. „Elmondtam nekik, gondoljanak bele, Gedeon történetében mekkora csoda van, ott nincs helye a logikus gondolkodásnak. Hiszen hogyan tudhatna egy 135 ezres csapatot legyőzni 300 harcos? Bár Matyi fiam megemlítette, ezért voltak már erre példák a történelemben, én viszont kihangsúlyoztam, azokban mindig ott volt Isten keze. Hatalmas Isten-kezeket készítettünk kartonból, remélem lejött a közönségnek is, hogy ebben az egész történetben, amelyben Gedeon vezetésével végre győzelmet arattak a hét évig szüntelenül győztes csatát vívó midianiták felett az izraeliták, abban Isten keze van.”

Blanár Gabriella az iskolai hittanórákon a bibliai történetek feldolgozásakor feladatlapokat használ, rajzol a gyerekeknek, alkalmazza a feldolgozó játékokat, meg lehet tippelni, ki fog győzni egy-egy történetben. A mai életből vett példákból vezette rá a tanulókat arra is, hogy mi az, amivel tudnának kötődni a mostani történethez.

„Azokat a rigmusokat, amelyek elhangzanak az előadásban: Fociskártya milliónyi, Korsóból nem pohárból, Gumicukorból garmadával, Chipsből jöhet egy hordónyi, a gyerekekkel együtt találtuk ki. Figyeltem, mennyire tudnak ezzel azonosulni, ki tudják-e mondani. Volt olyan javaslat is, hogy Megjöttek a magyarok, húzzátok meg magatok!, ami ugye nem a mi arculatunk, illetve nem a fő üzenetünk, de átírtuk a midianitákra. Tavaly, a fellépésünk után felkerestük a Mol-arénát, ahol végig énekeltük a Nélküled című dalt. Ez ebben a darabban is elhangzik, bár némileg egy kicsit átírtuk” – árulja el a lelkész, majd hozzátette:

A történet legfőbb üzenetét igyekeztünk többször is elmondani, hogy beívódjon a közönségbe – a minőség győz a mennyiség felett.

Egyébként készült erre a témára egy papírszínházas feldolgozás is a darab rendezőjének jóvoltából azzal a céllal, hogy aki kíváncsi a teljes eredeti bibliai történetre, az ott megnézhesse. Ezért az előadás megkezdése előtt a bábcsoport tagjai belépőjegyeket osztottak szét a színházteremben ülő gyerekek között a Midiániták és Izrael közötti mérkőzésre, amelyet az általános információkon kívül egy QR-kóddal is ellátták, hogy a segítségével megnézhessék az egész történetet, honnan indultak el és miért így alakult a darab üzenete.

Közben érdekes lehet Gedeonnak a személye is, hiszen mivé változott egy félénk ember Isten szavának engedelmeskedve, vagyis egy félénkből is válhat bátor ember. „Ez ugyan nem annyira hangsúlyos a mi bábjátékunkban, mert inkább a csapatban való együttműködésre fókuszáltunk. Azt gondolom, a mai világban csapatként kell dolgozni, így teszünk mi is a bábcsoportban. A papírszínházas feldolgozás végén azonban megjelenik a Gedeonra vonatkozó üzenet: Te is lehetsz kevés. Kicsi vagy, de lehetsz győztes. Első helyen végezhetsz és győzhetsz az Úr nevében, ha az Úr veled van. Ott ezt jobban kihangsúlyoztuk, az előadásunkban viszont inkább a csapatmunkára való üzenetet domborítottuk ki” – magyarázza a lelkész. A valós életben nehezen dolgoznak a gyerekek vagy akár felnőttek is csapatban. Mindenki nagyon énközpontú lett.

„De nemcsak a gyerekek, hanem mi magunk is azok vagyunk. Túlságosan szeretjük magunkat, ez sajnos meglátszik a gyülekezeteinken is. Persze, vannak kivételek, ami erősíti a szabályt. Néha én azt látom, hogy kevesen vagyunk az istentiszteleten, az énekkarban, kevesebbet tudunk egymásnak tűrni, elfogadni a másikat. Azt gondolom, hogy igenis – talán mondhatom – önzőbbek vagyunk. Ezt kell legyőzni és felfeledni, hogy csapatban nagyon sok mindenre vagyunk képesek. Remélem, hogy a bábosaim ezt megélték ebben az előadásukban”.

Idén a bábok kartonból készültek. Blanár Gabriella bevallja, kellett hozzá némi kreativitás, hogy az övék ne hasonlítson a többi sík bábhoz, hanem kiemelkedőbb legyen. „Sokat kellett böngésznem a megoldásokon, s olyan tippeket találni, ami látványos, ízléses és jól is néz ki. Szerencsére a világhálón keresztül tudtam inspirálódni a nagy művészektől. A sík bábuk egyébként nem nehezek, ezért is mertem ezt a formát választani, hiszen könnyen mozgathatóak egy irányba. Bár a kezeket és a lábakat jól kellett elkészíteni, mert a mérkőzés cselezésből is állt, a gyerekeknek volt mit tenniük, hogy azokat megmozgassák. A nehézség ebben az volt, hogy időnként az összetételnél szétváltak a kartonok. Nagyon sok ragasztók felhasználtunk, hogy helyrehozzuk őket. Egyfajta kihívás is jelentett a gyerekeknek, hogy ha leesik valamelyik része a bábuknak, azt oldják meg valahogyan. Utasítottam is őket, illetve tanácsoltam nekik, hogy tartsák a leesett fejet úgy, mintha mi sem történt volna. Sajnos, előadás közben leesett egy fej és egy láb is, de ügyesen megoldották, a nézők talán észre sem vették a hibát. Ebben is látszik, milyen profik tudnak lenni” – mondja egy szuszra a lelkész.

A Mustármag bábcsoport a kisgéresi alsó tagozatos alapiskolások közül kerülnek ki, a másodikostól kezdve a negyedikesig bezárólag. „Úgy működünk, hogy akik szeretnének bábozni, azok jöhetnek, részesei lehetnek az új előadásnak. A szülőknek minden évkezdéskor bejelentem, újra indulunk, mikor lesznek a próbák és ez mivel jár. Aki ezt fel tudja vállalni, jöjjön. Aztán a bábcsoportban ott vannak a visszatérők is, akiket mi neveltünk ki. Van, aki már Királyhelmecre jár felső tagozatra, vagy a nyolcosztályos gimnáziumba. Ha akarnak még játszani a darabban, visszafogadjuk őket. Ez azért is jó, mert nekik már van tapasztalatuk és nem egészen az elejéről kell velük kezdeni, a nagyok pedig tanítják a kisebbeket, a kezdőket. Ez is csapatmunka.”

Blanár Gabriella elárulja azt is, hogy a gyerekek nagyon szeretnék végre bezsebelni a gyerekzsűri díját, ezért kíváncsian várják, végül miként döntenek. „Nem igazán az eredmény a fontos, bár az sem mellékes. A fő célunk az, hogy látványos és szép darabot, Istenhez méltót állítsunk színpadra. A gyerekek persze arról álmodoznak, hogy minél jobb eredményt érhessenek el, de nekünk már is nagyon jó, hogy itt lehetünk öt napig. Az első nap délelőttjén bemutattuk az előadásunkat, letudtuk az ezzel járó izgalmakat, a többi szabadnapon pedig élvezhettük a többiek előadását” – osztja meg a gyerekek vágyait a lelkész.

„A Kisgéresi Mustármag Bábcsoport célja sokrétű. Évről-évre olyan darabokat viszünk a színpadra és mutatunk be a közönségnek, melyeknek keresztyén üzenetük van, ezért gyakran bibliai történeteket választunk. Fontos célunk az is, hogy bábjáték közben a gyermekek fejlődjenek előadói készségekben, valamint a csoportmunka terén és jól is érezzék magukat, s maradandó, akár egész életutat meghatározó élményben legyen részük. A csoporttagok évről évre változnak, új gyerekek jönnek az iskolába és el is ballagnak. Évek alatt azt is megtapasztaltuk, hogy nemcsak a gyerekek kovácsolódnak össze a bábjátszás által, hanem a szülők is, akiktől rengeteg támogatást kapunk. A legfőbb célunk mindig eljutni a Duna Menti Tavaszra és ott előadni a darabunkat, ami hatalmas élményt jelent a gyerekeknek és a vezetőknek egyaránt, hiszen számunkra ez az év egyik csúcspontja” – olvasható a Mustármag bábcsoportról a Fürge Irka 48. Duna Menti Tavasz fesztiválújságjában.

A bábcsoport korábban feldolgozta már Sámson és Delila, Dávid és Góliát, József, az álomlátó, valamint Csillagj! címmel Eszter történetét. A víz az Úr? bábjátékukban az özönvíz történetét, de egy különleges utazást megélt, ellenkező irányba induló Jónás is a gazdagítja az előadásaik sorát. Háromszor gyémántsávos minősítést értek el /Dávid és Góliát, A víz az Úr? és a Pásztorajtó bábjátékukkal/ és szintén kétszer aranysávos minősítést. Ezüstös minősítést négy darabjuk kapott.

Ezüstsávos minősítés – 38. Duna Menti Tavasz – 2013 – Az ég három kulcsa

Aranysávos minősítés – 39. Duna Menti Tavasz – 2014 Sámson és Delila

Gyémántsávos minősítés - 40. Duna Menti Tavasz – 2015 – Dávid és Góliát

Aranysávos minősítés – 41. Duna Menti Tavasz – 2016 – József, az álomlátó

Ezüstsávos minősítés – 42. Duna Menti Tavasz – 2017 – Csillagj!

Gyémántsávos minősítés – 43. Duna Menti Tavasz – 2018 – A víz az Úr?

Ezüstsávos minősítés – 44. Duna Menti Tavasz – 2019 – 3+1

Ezüstsávos minősítés – 45. Duna Menti Tavasz – 2022 – Ősök szelleme

Gyémántsávos minősítés – 47. Duna Menti Tavasz – 2023 – Pásztorajtó

A kisgéresi Mustármag bábcsoport több, mint tíz éve bábozik. Évente 8-14 gyermekkel foglalkoznak. Többnyire bibliai történeteket, illetve evangéliumi üzenetű népmesét, mesét is feldolgoztak már.

Örömért, fejlődésért, tapasztalatok szerzéséért, élményekért, barátságok mélyüléséért, hitünk megerősödéséért báboznak.

Vallják, hogy a bábozás a gyerekek testi-lelki fejlődésüket egyaránt segíti. Szociális, társas kapcsolatok, csapatmunka terén is nagyon hasznos a bábos foglalkozás. Sőt, azt is tapasztalják, hogy érzelmek, akár negatív, pozitív feldolgozásában is sokat segít. A beszéd, színpadi mozgás, emberek előtti megnyilatkozásban pedig sokat segít, ami által az esztétikai érzékük is fejlődik a gyermekeknek.

A csapat mottója:

„Hasonló a mennyek országa a mustármaghoz, amelyet fog az ember, és elvet szántóföldjébe. Ez kisebb ugyan minden magnál, de amikor megnő, nagyobb minden veteménynél, és fává lesz, úgyhogy jönnek az ég madarai, és fészket raknak ágai között.” Máté 13, 31-32

Kép és szöveg: Iski Ibolya

események továbbiak →