A szórványosodásról is szól volt a lévai közgyűlésen

2018. április 23., hétfő

A Barsi Református Keresztyén Egyházmegye 2018. április 15-én a lévai református templomban tartotta Rendes Évi Közgyűlését.

A közgyűlés nyitó istentiszteletén Révész Tibor zselízi lelkipásztor hirdette Isten Igéjét a 2 Kor.6, 1-10 alapján. A 196. dicséret után megtartott szünetben megtörtént a számbavétel, majd ifj. Kiss Pál egyházmegyei gondnok tájékoztatott arról, hogy a vendégeken kívül jelen van 33 alkotótag, majd megnyitotta a határozatképes közgyűlést és felolvasta a tárgysorozati pontokat. A gyűlés a jegyzőkönyvíró és hitelesítők megválasztásával folytatódott, majd a jelentések következtek.

Kassai Gyula esperes Igével köszöntötte az egybegyűlteket Luk 12,35 versei alapján. A 2017-es évet értékelve kiemelte a szépet, a jót, ha minden ékes, szép renddel ment, de nem hallgatta el a problémákat sem. A jövőben gondolkodva előrevetítette a gyülekezetek státuszának kérdését, jelezve, előbb-utóbb bekövetkezik majd, hogy a leányegyházközségek elszórványosodnak, az anyák leányosodnak, s ott, ahol aktív élet van, ott kell erősíteni, az egyes szolgálati területeket szétosztani, s majd ezeknek a megerősödött gyülekezeteknek kell felemelniük a kicsiket. Tíz erős gyülekezetet sorolt fel, akikre oda kell figyelni – támogatásokkal is – Léva, Zselíz, Nagykálna, Ipolyság, Nyitra, Nagyölved, Nagysalló, Érsekkéty, Pozba, Oroszka.

Tóth Zoltán pénztári beszámolója következett, majd Révész Csilla olvaste fel a missziói jelentését. Annak közgyűlés általi elfogadása után, kérte lemondása elfogadását, amelyet a többség támogatott.

Tóth Zoltán az építkezési, Kassainé Mártha Tímea a diakóniai, Szathmáry Zsuzsanna a lelkigondozói, Ambrus Erika pedig a sajtóügyi-média beszámolóját ismertette a megjelenteknek, a közgyűlés mindegyiket elfogadta

Az egyházmegyei gondnok a tárgysorozati pontokat tovább folytatta a beadványok tárgyalásával. Kassai Gyula esperes ismertette a felsőszecseieknek a lévai egyházközséghez való csatlakozásukról szóló kérvényüket, amelyet a közgyűlés elfogadott.

A garammikolai és farnadi gyülekezetekkel kapcsolatban az esperes elmondta, hogy minél hamarabb lépniük kellene és döntést hozniuk arról, hogy melyik egyházközséghez csatlakoznának és milyen formában. Kérte, hogy az őszi közgyűlésre nyújtsák be az erre vonatkozó döntésüket és kérelmüket.

A szórványosodó gyülekezetekkel kapcsolatban az esperes elmondta, hogy nézzünk szembe a jelennel és adjunk a kis közösségeknek is több figyelmet. Csernyík Magdolna hontfüzesgyarmati lelkipásztor megjegyezte, hogy ez nem olyan egyszerű, mert a legnagyobb gondot ebben a kérdésben a vagyon okozza. Hozzátéve, hogy az anyaegyházközségeknek kell majd törődni a szórványgyülekezetek vagyonával, ezért javasolta, hogy az esperes és az egyházmegye vezetése keresse fel a gyülekezeteket és tájékoztassa őket a lehetőségekről. Kassai Gyula esperes is azt szorgalmazta, hogy olyan megoldást kell keresni, ami mindenkinek jó. Csernyík Magdaléna erre megjegyezte, hogy az elnéptelenedés tág fogalom. Feltette a kérdést: Mennyien vagyunk papíron és a valóságban? Szerinte a mérvadó az, hogy hányan járnak a templomba, majd kérte a vezetőséget, hogy keressék fel a kis gyülekezeteket. Révész Csilla hozzászólásában elmondta, hogy szórványvidékről származik arra intett, hogy nem kell sietne a szórványosítással, kérdezzük meg, hogy másutt hogyan működik, mert ez nagyon veszélyes dolog. Úgy vélte, az lenne a legbölcsebb, ha az egyházmegye vezetése végiglátogatná ezeket az érintett vidéket például. Magyarországon. Az esperes hozzátette: az a cél, hogy a templomok ne maradjanak üresen. Nem pedig az, hogy megszüntessünk gyülekezeteket, hanem mentsük, ami még menthető. S arra van szükség, hogy felkaroljuk a kicsiket.

A magyar kormánynak az Emberi Erőforrások Minisztériumán keresztül érkező 2018-as évi támogatással kapcsolatban az esperes beszámolt arról, hogy az egyházmegyei tanács 33 kérelmet támogatott, s várják az Egyetemes Egyház erre vonatkozó döntését.

Az esperes ismertette a 2018-as eseménynaptár legközelebbi eseményeit is.

Ficzere Tamás nyitrai lelkipásztor pedig felvetette, hogy a közgyűlés megfogalmazhat-e olyan kérést, hogy azoknak a gyülekezeteknek, akik oktatási intézményt tartanak fenn engedjék el a közalapba való befizetést. Ha nem támogatható ez a kérés, akkor pedig az egyházmegye területén választójoggal rendelkezők 3 euróval támogassák ezeket az intézményeket íly módon is segítve őket. A közgyűlés végül azt a döntést hozta, hogy megbízza az esperesi hivatalt, kérvényezze az összes egyházi iskola esetében a közalap elengedését.

A közgyűlés áldásmondással ért véget, a beszélgetés azonban tovább folytatódott a szeretetvendégségen.     

Reformata, Ambrus Erika, II


események továbbiak →