A pozsonyi egyházmegye megtartotta jelölő- és rendes évi közgyűlését

2014. május 06., kedd

Nagymegyeren, a református templomban tartotta meg tavaszi közgyűlését a Pozsonyi Református Egyházmegye. Ennek első részében, amelyet rendkívüli közgyűlésként hirdettek meg megtörténtek a jelölések azokra az egyetemes egyházi és egyházmegyei tisztségekre, amelyekre majd a gyülekezetek presbitériumai választanak. A rendes tavaszi közgyűlésen pedig az egyházmegye elmúlt évéről hangzott el jelentés, valamint beszámolók az egyes bizottságok tevékenységéről is. A jelölőközgyűlésnek 47 alkotótagja volt, a rendes közgyűlésnek pedig 52.

A református templomban a közel hét órát kitevő közgyűlés Bothné Bereczky Ágota csilizradványi lelkipásztor igehirdetésével vette kezdetét, aki 2Móz 4,10-12 alapján szólt a megjelentekhez. A Mózes életét három szakaszban felvázoló gondolatok után a megjelenteket Szabó András esperes köszöntötte. A rendkívüli jelölő közgyűlés megalakulását – 28 lelkészi és 19 világi taggal – Görözdi Miklós lelkészi jegyző jelentette be. A programpontok elfogadása, a lelkészi és világi elnökök, a jegyzőkönyv hitelesítőinek és a szavazatszámláló bizottság tagjainak megválasztása  után került sor az egyetemes egyházi, az egyházmegyei és a zsinati  tisztségekre való jelölésekre.

A titkos szavazás után Szabó András esperes szünetet rendelt el, majd elkezdődött a rendes egyházmegyei közgyűlés 52 alkotó taggal. A napirendi pontok elfogadása után Görözdi Miklós egyházmegyei főjegyző ismertette az előző közgyűlés határozatait. A 2013-as évről  Szabó András esperes tett jelentést, aki a Jelenések könyvének 3,13 alapján: „Akinek van füle, hallja meg, mit mond“ igével kezdte a beszámolóját. „Volt- e fül a hallásra, a meghallására annak, amit a Lélek szólt?“ – tette fel a kérdést, majd ismertette az elmúlt év statisztikai adatait. A pozsonyi egyházmegyében  2660 istentisztelet tartottak, amelyeken átlagosan ötvenegyen vettek részt. 197 alkalommal volt úrvacsorai közösség.  A rendszeres és alkalmi istentiszteleteken több esetben vendég igehirdetői szolgálat által is szólt az üzenet. Több gyülekezetben volt rendszeres hétköznapi istentisztelet is. Kevés esettől eltekintve –  rendszeresen voltak egy, vagy több alkalommal bűnbánati istentiszteletek az úrvacsorai közösség előtt. Kétémagyarázatos istentiszteletet a jubileumi év kapcsán 23 gyülekezetben tartottak – mondta az esperes.

A beszámoló alapján a pozsonyi egyházmegyében 26 felnőtt bibliakör működik többnyire lelkipásztorok vezetésével. Hét  gyülekezetben volt külön presbiteri bibliaóra is, tizennégy gyülekezetnek pedig ifjúsági bibliaköre, amelyek esetenként katechéták, illetve hívő fiatalok bevonásával zajlanak. Az egyházmegye területén pedig 22 vasárnapi iskolás csoport működik. Szabó András a jelentésében kitért arra is, hogy az elmúlt évben százan konfirmáltak, kisebb részük felnőttként, többségük viszont gyermekként, 14 évesen tett vallást hitéről a gyülekezet közössége előtt két évi előkészület után.  Megemlítette azt is, hogy voltak olyan gyülekezetek, akik a konfirmandusok részére külön tábort  szerveztek. A statisztikai adatok szerint az egyházmegye területén a 2013-as évben 839 alap- és középiskolás részesült hitoktatásban. Ezen kívül  212 gyermekkel foglalkoztak gyülekezeti hitoktatás formájában is.

Az előző évekhez hasonlóan több helyen „templomkerti napok“ megnevezéssel tartottak gyülekezeti rendezvényeket, ahol az igeszolgálat mellett kötetlen formában keresték egymással a közösséget a jelenlevők. A jubileumi alkalmak mellett az egyházmegye gyülekezeteinek jelentős része  bekapcsolódott a Szeretethíd napok és a Nyilas Misi Karácsonya  rendezvényeibe, így is közösséget vállalva a hittestvérekkel.

Szabó András esperes az elmúlt évben elkezdődött az általános tisztújítással kapcsolatban azt mondta, hogy a  presbitériumokban lezajlott tisztújítás ellen egyetlen panasztétel sem érkezett az esperesi hivatalba, így minden egyházközség élén 2014 januárjától megújult presbitérium kezdhette el a munkáját a következő hat éves ciklusra. A presbitériumok összetételével kapcsolatban jelentésében pedig arról számolt be, hogy voltak gyülekezetek, ahol több fiatalabb korú presbitert is választottak, de rámutatott arra is, hogy a női presbiterek száma is egyre növekszik.

A pozsonyi egyházmegyében a 25 lelkészi állásból – egy kivételével – mindegyik be van töltve. A megválasztott lelkipásztorokkal együtt az egyházmegyében 34 lelkipásztor szolgál, akik közül egy anyasági szabadságát tölti, ketten intézeti lelkészek, a többiek beosztott lelkészek.

Az esperes jelentésében beszámolt arról is, hogy az egyházmegye az elmúlt évben hiány nélkül teljesítette a közalapi befizetési kötelezettséget. Az egyházmegye – ezen kívül – választónként három éven át egy euróval támogatja az alistáli Református Egyházi Alapiskolát. A rászoruló gyülekezetek megsegítésének céljából a 2013-as évben az egyházmegye létrehozott egy önkéntes egyházmegyei támogatási alapot, az EMTA-t.

Az elmúlt évben az egyházmegye területén két gyülekezetben zajlottak építkezések: Tanyon  gyülekezeti otthon, Dióspatonyban pedig lelkészlakás és gyülekezeti terem épült. Ez utóbbi helyen a lelkipásztor és családja már beköltözhetett az épülő lelkészlakba, Tanyon pedig az idén adták át a közösségi célokat is szolgáló épületet.

Szabó András esperes a lelkipásztori jelentések és az egyházlátogatások tapasztalatai alapján azt mondta, hogy a gyülekezetek élik megszokott életüket. „Akik már hallják a Lélek szavát, azok keresik a megújulást és munkálkodnak is azon, másokat pedig ébresztgetni kell. Van reménységünk, hogy Isten meghallgatja kérésünket és elhozza a megújulás idejét“ – mondta az esperes, majd minden egyes gyülekezet elmúlt évi történéséről – a lelkipásztori jelentések alapján – még külön is beszámolt.

Az esperesi jelentés után a missziói, a diakóniai, az építési  és a sajtó bizottság előadóinak a beszámolója következett. A pénztárosi és a számvevőszéki jelentés után az alistáli Református Egyházi Alapiskola igazgatója, Édes Enikő adott tájékoztatást az iskola helyzetéről, az elért tanulmányi eredményekről, a különböző versenyeken elért sikeres szereplésről, valamint a tanulók létszámának kedvező növekedéséről. Beszéde végén megköszönte az egyházmegye anyagi  támogatását.

Molnár Rudolf egyházmegyei gondnok pedig az elmúlt évben megalakult Pozsonyi Egyházmegye Önkéntes Támogatási Alapja (EMTA) tevékenységéről számolt be. Elmondta, hogy a 2013-as évben a tíz alapító tag  befizetése és egyéb kapott adományok révén 5 470 euró érkezett az EMTA számlájára. Az összeg egy részéből az idei befizetésekkel együtt a beérkezett kérvények alapján két gyülekezet már meg is kapta a támogatást: a csicsóiak kétezer eurót a templomtorony süvegének, a lakszakállasiak pedig 850 eurót a harang javítására.

Az egyházmegyei közgyűlés az esperesi jelentést és a bizottságok beszámolóit  elfogadta. A határozati javaslatokban pedig többek között jóváhagytak egy 200 eurós egyházmegyei támogatást a nemesócsai gyülekezet életéről is szóló, „Adalékok Nemesócsa történetéhez“ című könyv megjelentetésére. Köszönetet mondtak Bődök Dénesnek, az egyházmegye világi jegyzőjének, aki minden gyülekezetnek gipszből elkészítette az egyetemes egyház címerét, valamint Mátyás Lajos magyarországi ny. esperesnek a pozsonyi egyházmegye templomairól készített akvarell képekért.

A rendes egyházmegyei közgyűlés után tett jelentést a szavazatszámláló bizottság a titkos szavazással történő jelölések eredményiről, amelyet a közgyűlés egy elfogadó határozattal is megerősített. A választás eredményét az egyházmegye az egyetemes választási bizottság elé terjeszti.

A pozsonyi egyházmegye következő rendes közgyűlésére 2014. október 18-án kerül sor, melynek a jókai református templom ad majd otthont.

események továbbiak →