A közalapi támogatásokról és a tervezett egyházmegyei címerről is szó volt a barsi egyházmegye közgyűlésén

2016. november 23., szerda

A Barsi Református Egyházmegye 2016. november 17-én tartotta meg az őszi egyházmegyei közgyűlését, amelynek a lévai gyülekezet adott otthont.

A közgyűlés a református templomban istentisztelettel vette kezdetét. Az igehirdetés szolgálatát Kuczy Lajos garammikolai lelkész végezte a 2Kor 11, valamint Hós 3, 5a alapján. Beszédében kihangsúlyozta, hogy Isten féltőn szerető Atya, aki megbocsátva a bűnöket újabb és újabb esélyt ad népének!

Az igehirdetést követően az igehirdető jubiláló lelkészt 70. születésnapja alkalmából a barsi egyházmegye nevében Kassai Gyula esperes köszöntötte a 2Kor 3,6 alapján: „Ő tett alkalmassá minket arra, hogy az újszövetség szolgái legyünk, nem betűé, hanem Léleké, mert a betű megöl, a Lélek pedig megelevenít.” A jubiláló lelkipásztornak Antala Éva esperes helyettes adta át az egyházmegye ajándékát egy virágcsokor kíséretében.

A közgyűlés a volt gimnázium épületének dísztermében folytatódott, ahol Kiss Pál egyházmegyei gondnok köszöntötte a megjelenteket. Ezt követően Kassai Gyula esperes szólt a megjelentekhez, amelyet a 2Kor. 6,16a alapjára épített: „Mert mi az élő Isten temploma vagyunk.” 

A barsi egyházmegye területén működő református iskolák igazgatóinak beszámolóiból kiderült, hogy hol tart a közösség élete s milyen célokat tűztek ki maguk elé. Szót kapott az érsekkétyi Egyházi Óvoda és Iskola igazgatója, Hajdú Árpád is, aki beszámolóját „Mindeddig megsegített bennünket az Úr!” 1Sám. 7,12-re alapozta. Elmondta, hogy jelenleg hatvanhat tanulóval büszkélkedhet intézményük, s a minőségi oktatást a tanulók képességeik szerint kapják meg hitre neveléssel egybefonva. Ugyanakkor örömmel közölte azt is, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumának köszönhetően az Egyetemes Egyháznak nyújtott támogatásból megújult az iskola műszaki felszereltsége és felújították az informatikai szaktantermeket.

Kiss Beáta, a Czeglédi Péter Református Gimnázium igazgatója felszólalásában elmondta, hogy az iskola kiemelkedő eredményeiben tükröződik, hogy több versenyben és projektben vesznek részt a diákok. Az intézményben az Emberi Erőforrások Minisztériumának köszönhetően a fizika szaktanterem új felszereléssel bővült, de felújították az informatika szaktantermet, valamint a kémiai labort is.

Az egyházmegyei közgyűlésen Mente Róbert pozbai gondnok bemutatta az egyházmegyei címer javaslatát. A címer kapcsán megfogalmazódott, hogy az teljes egészében türközze a hovatartozást, utalva a múltra és irányt mutatva a mennyei cél felé. A címerben megjelent szimbólumok mindegyike komoly jelentést hordozzanak a református identitásra tekintve.

A tanácskozás további részében szó esett az egyházmegyei istentiszteletről is, amelyen az Emberi Erőforrások Minisztériuma által folyósított támogatásból megvalósult beruházásért adnak hálát Nagysallón, december 11-én, délután két órai kezdettel. Az istentiszteleten tiszteletét teszi Fazekas László püspök, Fülöp Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes államtitkára, Rákos Lóránt zsinati főtanácsos, valamint az egyházmegye valamennyi gyülekezetének képviselete.

A tárgysorozati pontok között szerepelt a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Közalapjának építkezési keretéhez támogatásra szánt pályázatok, amelyek sorrendje a következő képen alakult: Fegyvernek, Garamsalló, Peszek, Hontfüzesgyarmat. Az egyházmegyei alapból a 2017-es évben két egyházközség kap hozzájárulást beruházásaira: Kiskoszmály és Sáró.

A közgyűlésen szó volt „Reformáció 500” név alatt a 2017-es évben megvalósuló emlékünnepségekről. Az egyházmegye részéről is érkeztek javaslatok az ötszázadik évforduló megünneplésével kapcsolatban, de az egyházközségek felé is elhangzott a felhívás, hogy mindenki készüljön a lehetőségeihez mérten. Az erre vonatkozó javaslatok a tavaszi közgyűlésen kerülnek majd elfogadásra.

A közgyűlés Kassai Gyula imádságával és  25. zsoltár 2. versének eléneklésével zárult.

Sándor Veronika

események továbbiak →