A Cédrus ruhabolt és élelmiszerbank a rászorulók szolgálatában

2022. július 06., szerda

Rimaszombatban, a Petőfi-ház egyik pár négyzetméteres helyiségében a polcok roskadásig megteltek a különböző korosztály számára szükséges ruhadarabokkal. Sőt, még a padlózaton lévő dobozok sem tátonganak üresen. Van miből válogatnia a Cédrusba betérőnek. A Diakóniai Központnak ez a harmadik szociális ruhaboltja, amelyet ünnepélyes keretek között május végén adtak át, bár már októberben megnyitotta a kapuját.

Október elsejétől működtetjük védett műhelyként a Cédrus szociális ruhaboltot és az élelmiszerbankot – mondja Pilát Tünde, a Diakóniai Központ koordinátora hozzátéve, hogy az alacsony jövedelemmel rendelkezőeknek, illetve szociális segélyen élő kispénzűeknek igényük van ilyen üzletre.

Diakóniai Központ először Királyhelmecen Liliom, majd Komáromban Írisz néven nyitotta meg a szociális ruhaboltját, s az ottani pozitív tapasztalatokból kiindulva gondolkodtak el azon, hogy Rimaszombatban is hasznos lehetne egy ilyen üzlet.De mivel előtte nem hirdették meg az adományozás lehetőségét, ezért nyitás előtt a ruhákat és lábbeliket az előző két helyről szerezték be, hogy legyen megfelelő készletük, illetve a betérők tudjanak miből válogatni. Majd fokozatosan a helyiek, illetve a környékbeliek, de a gyülekezeti tagok is elhozták a feleslegessé vált, de még jó állapotban lévő ruhaneműiket, köszönhetően a szociális hálón megjelent felhívásoknak, illetve a Petőfi ház kapujára is kifüggesztett hirdetésnek – emlékszik vissza az indulásra Pilát Tünde, akit korábban a Diakóniai Központ ápolóként alkalmazott.

A betérők válogathatnak a gyermek- és felnőttruhák között, de vannak lábbelik, törölközők, ágyhuzatok, babakocsik és egyéb szükséges holmik, sőt, játékok is, amelyeket a Cédrus munkatársai odaajándékozzák a gyerekeknek.

„A bejáratnál helyeztünk el egy dobozt különféle, adományozott játékokkal, s kifelé menet lehet belőle válogatni. Az elvihető ruhamennyiség száma azonban korlátozva van. Egy személy havonta legfeljebb öt darab ruhát vihet el térítésmentesen. Korábbi tapasztalatból kiindulva ugyanis az emberek jobban megbecsülik azokat a dolgokat, amelyekért fizetni kell, még akkor is, ha szimbolikus összeget kérnek érte. A ruháknak nincs egységárúk, 10 cent és egy euró közötti összeget kérünk el, attól függően, hogy az milyen minőségű és mennyire viseletes“ – mondja tájékoztatásul a koordinátor.Az öt darab ingyenes ruhaszám /nadrág, szoknya, blúz, alsónemű, ruha/ egy személyre értendő, a többgyermekes család számára ez a mennyiség értelemszerűen megnövekszik. Vannak, akik öt vagy akár nyolc gyermeket is nevelnek, ők akár 15 – 20 darabot is elvihetnek magukkal. A Cédrusba betérők szükség szerint tartós élelmiszercsomagot is kapnak az élelmiszerbankból.

„Napi szinten mindig vannak új arcok és visszatérők is. A nyitvatartási időben legalább tízen mindig betérnek hozzánk, akár elvétve is, vagy irányítottan. Kapcsolatban vagyunk a rimaszombati területi munkaügyi hivatallal, ezért a hozzájuk érkezőket tájékoztatják arról, hogy eljöhetnek hozzánk a Cédrusba, ahol ruhát és élelmiszert kaphatnak. Így egyre többen keresnek fel bennünket a közeli vagy távolabb eső falvakból is. De a szociális munkásokkal is együttműködünk. Válsághelyzet esetén, például, ha leég egy ház vagy akár egyéb probléma adódik, felveszik velünk a kapcsolatot, s jelzik, hogy mire lenne szükség, mi pedig összeállítunk  számukra egy csomagot, amelyet aztán eljuttatnak az érintettek számára“ – ismerteti az állami szervekkel való kapcsolattartás előnyét a rászorulók érdekében Pilát Tünde.

Hozzáteszi: Jó szót is mindig vihetnek tőlünk. Úgy vélem, hogy szeretnek hozzánk betérni a szegénységben élő, hátrányos helyzetűek, mert emberszámba vesszük őket és szeretettel szólunk hozzájuk. Az üzletben csökkent munkaképességűeket is alkalmaznak, akik időnként a ruhák rakodásában, hajtogatásában segítenek. 

A Cédrus munkatnapokon reggel nyolctól délig, majd délután egytől kettőig tart nyitva, ahová várja az adományozók felajánlásait, illetve a rászorulókat.

A Diakóniai Központ ismét tanszergyűjtést szervez a nehéz körülmények között élő tanulók számára. Amivel segíteni lehet: használt, de jó állapotban lévő iskolatáskával, tolltartóval, tornazsákkal, íróeszközzel, zsírkrétával, vonalzóval, körzővel, ragasztóval, vízfestékkel, színes ceruzákkal, radír gumival, füzetekkel és füzettartókkal. Az adományok gyűjtőpontjai a komáromi, királyhelmeci és a rimaszombati szociális ruhaüzlet.

Iski Ibolya

Fotó: Szarvas László

események továbbiak →