A biztonság és a béke szigete Érsekkétyen

2022. március 22., kedd

A Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programnak köszönhetően több, mint húsz év után költözhetett saját épületbe az egyházközségi fenntartású óvoda, illetve az alapiskola alsó tagozata. A református templom szomszédságában felépült zöldmezős beruházás költsége 807 ezer eurót tett ki. Az épület átadására március 22-én került sor.

„Nem könnyű a magyar keresztyén nemzet fiainak és leányainak lenni – az elszakított részeken különösen nem. Nem árulunk zsákba macskát, amikor gyermekeiteket magyar református intézményeinkbe hívogatjuk, ahol garantáluk, hogy egy olyan nemzet tisztes gerincű embereivé neveljük őket, amelyikbe minden rosszakarónknak beletörik a bicskája“ – hangsúlyozta többek között a 2Tim 2,19 alapján megtartott áhítatában Rákos Lóránt püspökhelyettes a református templomban megtartott ünnepi istentisztelet elején, hozzátéve, hogy erre a magyarságnak a világ civilizációjában betöltött kihagyhatatlan szerepe, az Istentől kapott őrálló, az istentelenséget szüntelenül megállító, problémamegoldó és feltaláló küldetése a garancia.

Rákos Loránt püspökhelyettes

Kifejtette, hogy Krisztus alapjára akarjuk gyermekeitek életét építeni, aki azért járt itt e földön, s hagyott itt nekünk alapokat, hogy arra építsünk. Kevesebb csalás, áldozat, nélkülözés és oktalanság lenne, hiszen aki az Úr nevét vallja, az nem állhatja a környezetében a gonoszt. Az nem lop, az nem hazudik, nem csal, nem háborúzik, de még csak a háborúba sem akar belépni – nyomatékositotta Rákos Loránt.

„Azért vagyunk e templomban, hogy kezünk munkájának gyümölcsét megköszönjük: elsősorban Istennek a lehetőséget, Magyarország Kormányának a támogatást, az építőknek a megvalósítást, a gyülekezetnek a helytállást. S kérjük ez eredményre Isten további gondviselő áldását, hogy lássa meg a nagy világ: a fennmaradás és fejlődés csak Istennel együtt lehetséges.

Beszédében kihangsúlyozta, hogy a világ elviaskodhat magának körülöttünk, de amit Krisztus ismeretével a szívünkbe sikerül átmentenünk, azt nem lehet eltüntetni. – Hiszünk abban a folyamatos, az értékeinket a szívekbe és elmékbe átmentő munkában, amit Wass Albert is megüzent haza, miszerint „jönnek majd újra boldog építők /és kiássák a fundamentumot/ s az erkölcs ősi, hófehér kövére / emelnek falat, tetőt, templomot” (Üzenet haza) – mondta beszéde végén a püspökhelyettes.

Az egyházközségi fenntartású óvoda, amelynek egyik szárnyában helyt kapott a teljes szervezettségű általános iskola alsó tagozata, a református templom közvetlen szomszédságában, a gyülekezeti tulajdonban lévő telken épült fel. Azon a helyen, ahol már korábban is református iskola és tanítói lakás állt, de mivel az állaguk az ezredfordulóra nagyon megromlott, így lebontásra kerültek – ezekkel a gondolatokkal kezdte beszámolóját Fülöp Sándor lelkipásztor.

Fülöp Sándor lelkipásztor

A gyülekezetnek régi vágya volt, hogy az általa fenntartott iskola és óvoda saját épületbe költözhessen. Erre azonban a közösség anyagi teherbíró képessége sajnos nem volt elégséges – tette hozzá a lelkipásztor, kifejtve, hogy több, mint két évtizeden át közösségi épületekben kapott helyet az intézmény, de egyúttal utalt arra is, hogy az alapiskola felső tagozatának viszont továbbra is a községi tulajdonban lévő épület ad otthont.

A közelmúltban az épület bérleti szerződésének bizonytalansága nyomán fellépő kényszerhelyzet egyre sürgetőbbé tette, hogy  megnyugtató megoldás szülessen az óvoda helyét illetően. Végül a Szlovákiai Református Kesztyén Egyház a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programba való bekapcsolódása révén kínálkozott lehetőség a gyülekezet számára, hogy saját épületetbe költözhessen az intézmény.

A beruházás, amely a magyar kormány támogatásával valósult meg mintegy nyolcszázhétezer eurót tett ki. „Köszönjük Magyarország kormányának a nagylelkű adományát, megerősítve ezzel a felvidéki magyar református egyházi oktatás pozícióit, megmaradásunkat, s a magyar jövőnkbe vetett hitünket“ – mondta a lelkipásztor, aki örömét fejezte ki azért is, hogy az építkezést koordináló bizottság nem csak az óvodai épület beruházásához járult hozzá, hanem egy 80 személyes étkezde és teljes felszereltségű konyha, illetve egy másik épületszárny megépitéséhez is, ahol két osztálytermes alsó  tagozatos iskolai rész kapott elhelyezést.

A 2020 őszén kezdődött zöldmezős beruházás egy év és három hónap alatt készült el. Januárban berendezték az óvodai és iskolai helyiségeket. Az alsó tagozatos tanulók a második iskolai félévet már az új épületben kezdték el. „Köszönet mindenkinek, aki segítette álmunk megvalósulását. Emberé a munka, Istené az áldás. A seregek urának áldásra maradjon velünk. Az épületünk és a benne folyó munka pedig hirdesse az Ő örök dicsőségét. Soli Deo Glória“ – mondta beszéde végén Fülöp Sándor.

Grezsa István miniszteri biztos

„Kettős érzés uralkodik bennem: Furcsa és felemelő érzések“ – fogalmazta meg köszöntése elején Grezsa István, a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program koordinálásáért felelős miniszteri biztos, majd kifejtette: felemelő az, hogy a pandémia végén vagunk és a hatodik évébe lépett a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program, amelyben az egyik legfontosabb partnerünk, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház 25 intézményt vállalt fel. Ebből huszonkettő új építésű, ide tartozik Érsekéty is. A jelenlegi aktuálpolitikai helyzetre utalva kifejtette: Érsekkétyen átadjuk a biztonság és a béke szigetét a helyi gyermekeknek, miközben a határokon bőrönddel érkező bizonytalan tekinthető gyerekek ezrei jelennek meg. Kihangsúlyozta, ez már a második olyan esemény, amely után biztosan nem lesz olyan a világ, mint amilyen az év elmúlt évtizedekben volt.

„A világjárvány után ez a mostani háború is olyan alapvetően befolyásolja az életünket, amely nemcsak a jelenünkre, hanem a jövőnkre is rányomja a bélyegét. Ebben a bizonytalan helyzetben adunk át Érsekkétyen egy oktatási-nevelési intézményt, amely az idejáró gyermekek számára nemcsak oltalmat jelent, hanem egyúttal reménységet is nyújt abban, hogy érdemes magyarnak lenni és megmaradni“ – fogalmazott Grezsa István.

Felidézte, hogy az elmúlt tizenkét évben a magyar nemzeti kormány nemcsak a határon belüli közösségnek, hanem az egész közösségnek, határon túli magyarok számára is segítséget nyújtott. Ennek egyik zászlóshajója az egész Kárpát-medencét átívelő óvodafejlesztési program, amelynek keretében felépül 179 intézmény, 713 újul meg, s több mint négyszáz játszótér létesül, /a legtöbb már megvalósult/ s oktatási-nevelési módszertani segítséget kapnak az intézményekben dolgozók és az azokat látogató gyermekeknek.

„Amikor bizonytalanná válik a világ, akkor próbálkozzunk a biztos kapaszkodók felé fordulni. Az 1100 éves történelmi magyar nemzet úgy tudott megmaradni, hogy magáénak tudhatta az Isten, haza és a család hármas jelszavát. Ha ezek bármelyikét eldobjuk magunktól, akkor megroppan az az egyensúly, amely a nehéz időkben át- és megmentett bennünket. A jövő felé mutató üzenete van annak, hogy az új intézmény a valamikori református iskola alapjaira épült fel. Ha képesek vagyunk összefogni, akkor minden nehézséggel szemben is egy sikeres nemzet tagjaivá válhatunk" – jelentette ki Grezsa István.

A hálaadó istentisztelet végén a gyülekezet átvonult az óvoda épületéhez, ahol az alapiskolás tanulók kis műsorral kedveskedtek, majd Fülöp Sándor lelkipásztor, Štefanko Alexandra, az intézmény igazgatóje, Géresi Róbert püspök és Grezsa István miniszteri biztos ünnepélyes szalagátvágással átadták az épületet rendeltetésének.

Az épületben helyt kapott egy 24 férőhelyes, külön hálórésszel rendelkező óvoda, amelyet a februári hónap folyamán el is foglalták a gyerekek. A másik, külön bejáratú szárnyban pedig a mintegy ötven tanulóval rendelkező alapiskola alsó tagozatos tanulói kaptak elhelyezést két osztályban. A gyermekek étkeztetését pedig a mai kor követelményeinek megfelelő konyha biztosítja, amelyhez egy nyolcvan férőhelyes étterem is tartozik.

Kép és szöveg: Iski Ibolya

események továbbiak →