Hagyományőrzés néptánccal
2020. november 27., péntekA Vajáni Református Egyházi Alapiskola célkitűzései között mindig is kiemelkedő helyen szerepelt a hagyomány ápolása és továbbadása a gyermekeknek. Fontosnak tartják, hogy a tanulók már egészen fiatal korban elkezdjenek megismerkedni a magyar nemzet kulturális kincseivel. Ezzel a céllal indították el a 2018/2019-es tanévben a néptáncoktatást az iskolájukban.
A táncoktatáshoz szakmai segítséget kaptak a Petőfi Program keretén belül a vidéken szolgáló Balázs Lillától. Az intézmény mindkét tagozatán hatalmas lendülettel kezdte el csepegtetni a gyerekek szívébe a népzene és a néptánc szeretetét, amiben az iskola pedagógusai is nagy segítséget nyújtottak.
Lilla heti rendszerességgel tartott foglalkozásokat az alsó tagozatosoknak, ami nem volt kis kihívás, de meg lett a gyümölcse. 2019 májusában már a színpadon ropták a magyar táncokat, így köszöntötték az édesanyákat, a nagymamákat. A következő tanévben a leglelkesebb tanulókból meg is alakult az első néptánccsoport.Kezdeményezésére a felső tagozat tanulói is örömmel kapcsolódtak be a hagyományőrzésbe, itt már a 2018/2019-es tanévben megalakult az első néptánccsoport Matyi Edit tanárnő vezetésével. A Vadrózsa néptánccsoport tagjai 5–8. évfolyamos tanulók, többségük lány. Néhányan rendelkeznek néptáncos tapasztalattal, de legtöbben először tagjai egy ilyen csoportnak. Ezért is tűzték ki célul, hogy minden tanuló, aki érdeklődik a magyar néptánc és hagyományok iránt lehetőséget kapjon megtanulni és később továbbadni ezeket a kincseket. Nevüket Exupéry: A kis herceg című regénye ihlette: „… ha megszelídíted, felelős leszel a rózsádért. Az idő, amit rá vesztegettél, az teszi olyan fontossá a rózsádat.”„Úgy gondoljuk fontos, hogy időt „vesztegessünk” egymásra, hagyományainkra. Formálhatók vagyunk, ezt szeretnénk a néptánccsoport tagjainak megmutatni, illetve azt, hogy elődeink hagyományai, szokásai tartást, erőt hordoznak magukban. Ebben is sok segítséget kaptunk a Petőfi Programban részt vevő Balázs Lillától. Az ő vezetésével, tanácsaival és a nehéz, de vidám próbákkal elérkezettnek láttuk, hogy közönség előtt is bemutatkozzunk. Első sikeres fellépésünk az alapiskola 2019. március 15-i ünnepi műsorán volt a vajáni kultúrházban. A csoport somogyi táncot mutatott be. Nagyszerűen éreztük magunkat a színpadon, a tanulók alig várták mikor lehet újra megmutatni tánctudásukat. Látván a komoly érdeklődést, őszinte odaadást elhatároztuk, hogy részt veszünk a 15. Szent László Néptánctáborban, amit Dabason rendeztek meg 2019 július végén. Ebben a nemzetközi – Kárpát-medencében élő magyar ajkú néptáncos diákokat összefogó – táborban ismerkedtünk meg a széki táncrend alapjaival Szente János és Cseke-Marosi Eszter vezetésével. Olyan életmesékkel gazdagodtunk, melyek nagyban kihatnak még ma is mindennapjainkra. Nagyszerű tapasztalat volt ez a tanulóknak és újra bebizonyosodott, hogy hagyományaink határokon túl is képesek összetartani bennünket” – idézi fel a Vadrózsa tánccsoport megalakulásának körülményeit Matyi Edit pedagógus.
Rengeteg ötlettel, dallal és tenni akarással indultak neki az elmúlt ében az új tanévnek. 2019. október 26-án szakmai zsűri előtt léphettek fel az I. Bodrogközi és Ung-vidéki Folklór Seregszemlén Nagyszelmencen, amelyen a Dunántúli táncokat adták elő. A zsűri a bemutató után észrevételeivel, tanácsaival látta el őket, támogatva így munkájukat és további szakmai fejlődésüket.
2019. október 9-én lehetőségük adódott részt venni a Népi játékok napja elnevezésű eseményen, melynek célja, hogy a jelzett napon a világ minden pontján az önfeledt játéké legyen a főszerep. Az iskolások ezen a napon a vajáni óvodásokat szólították fel egy kis játékra.A 2018/2019-es tanévben a Vajáni Református Egyházi Alapiskola sikeresen pályázott hagyományőrző programjával a Bethlen Gábor Alapkezelőnél. A pályázati támogatásból mindkét csoportnak népviseleti ruhát vásároltak, aminek köszönhetően a gyermekek a hagyományőrző foglalkozásokon tanultakkal már megfelelő öltözetben tudják gazdagítani az iskolájukat és a magyar közösséget.
„Folytatni szeretnénk a megkezdett munkát nemcsak a felső, hanem az alsó tagozaton is. Terveink között szerepelt egy újabb fellépés 2020. március 15-én és az Összetartozás napján, június 4-én szervezett megemlékezésen is. Sajnos ezeket nem tudtuk megvalósítani a járvány miatt, de amint a szabályozások és a rendelkezések engedik, Isten segítségével folytatjuk munkánkat” – írja beszámolójában Matyi Edit, az iskola pedagógusa.
-ii-
Fotó: iskolai archívum