Upútavka z marcového čísla Kalvínskych hlasov

2025. marec 17., pondelok

V marcovom čísle Kalvínskych  hlasov sme venavali  niekoľko článkov na pôstne obdobie. Okrem toho sme začali publikovať históriu  našich seniorátov.

Jákób Széles, Szilárd Haris a Zsolt Buza vo svojich článkoch upriamujú pozornosť čitateľa na pôstne obdobie s myšlienkami – Zmysel pašíjneho obdobia je: premýšľať s Ježišom o vlastnom ja... a aby sme prejavili voči sebe a Bohu úprimnosť a vyznanie hriechov, pretože Pán chce s nami ísť ďalej.

 Marianna Sláviková: Bývať v zemi – „Sme povzbudzovaní byť susedmi, žiť a pracovať v blízkosti ľudí. Máme byť susedmi zeme, musíme v nej žiť, ale svoju nezávislú identitu si nemáme nechať vziať, aj keď všetko okolo nás podlieha neustálym zmenám. Nemusíme sa nechať pohltiť zemskými vecami, ktoré musíme zaobstarávať. Bývať na zemi a činiť dobro, živiť sa spravodlivo – sú pozvania žalmistu.“

Ján Semjan: Cirkev v 5. až 10. storočí – „Kresťanstvo v  5. až 10. storočí prešlo významným vývojom, ktorý ovplyvnil jeho šírenie, organizáciu a teologické smerovanie. Po páde Západorímskej ríše (476) cirkev predstavovala v niekdajšom rozľahlom impériu pozoruhodný spoločenský útvar, jeden z mála stabilných v Európe, ktorý zastrešoval významnú väčšinu obyvateľstva, tešil sa ochrane štátnej moci a podpore v boji proti pohanom a zblúdilcom.“

Marián Hamari: Ohliadnutie sa za Týždňom modlitieb za jednotu Kresťanov  – „Tohtoročná téma modlitebného týždňa si pripomína výročie jednotného vierovyznania. A uvedomujeme si, kam sme dospeli v týchto rozdielnostiach. Ústredný biblický text je výzvou pre všetkých k jednote: „Veríš tomu?“ V príbehu z J 11 Ježiš kladie túto otázku po tom, keď povie: „Ja som vzkriesenie a život. Kto verí vo mňa, bude žiť aj keď umrie. Nik neumrie naveky, kto žije a verí vo mňa.“ (J 11,25-26) Takže základ celej kresťanskej viery je viera v Boha skrze Ježiša Krista. Viera v to, čo Boh koná v Kristovi.“

Štefan Šrobár: Tajomný život rastlín – „Človek má chrániť každý kvietok, lebo sa v ňom zrkadlí tvár Stvoriteľa. Žiadny kvet ani ten najmenší nie je bezvýznamný. V prírode nič nie je bezvýznamné, všetko slúži pre dobro celku. Roľník, keď sa vracia domov s krmivom pre zvieratá, nesmie bezmyšlienkovite odtrhnúť žiadny kvet len pre svoje potešenie. Niektoré rastliny obsahujú liečivé esencie, ktoré využíva farmaceutický priemysel na výrobu rôznych liečiv. Naši rodičia mali v minulosti lepšie vyvinutý cit pre rozpoznanie rastlín, ktoré sú liečivé. Bolo to preto, že žili v užšom spojení s prírodou a jej silami. Postupne však ľudia strácali inštinkt pre dynamiku prírodných procesov.“

Éva Fritz Beke: O našich seniorátoch - Ako sa to začalo – „Naši čitatelia si určite všimli, že v prvých dvoch tohtoročných číslach sme predstavili históriu dvoch materských a k nim patriacich dcérocirkevných zborov. Tento mesiac začíname novú sériu článkov o našich seniorátoch, ktoré sa budú striedať s príbehmi našich zborov a kostolov.

Pri predstavovaní jednotlivých seniorátov budeme opisovať jednotlivé zbory. Uvedieme tiež najstaršie a najmladšie, najväčšie a najmenšie zbory a najstaršie a najnovšie kostoly. Pre tých čitateľov, ktorí radi cestujú a spoznávajú nové veci, prikladáme ako upútavku aj zoznam miest na návštevu ale aj kultúrne zaujímavosti. Robíme to bez nároku na kompletnosť,  pretože naše senioráty sa môžu pochváliť množstvom historických pamiatok a miest na oddych a výlety.

 Skôr, než sa však dostaneme k predstavovaniu Bratislavského seniorátu (I), urobme si krátku historickú odbočku podľa článku Juraja Brecka.“

 

Éva Fritz Beke: Sme tu, aby sme mohli aj dávať – „Od založenia neziskovej organizácie TABITA-diakonia, tohto účelového zariadenia Slovenského reformovaného cirkevného zboru Košice, prešlo 10 rokov. Okrem iných činností od roku 2024 vydávajú aj časopis s názvom Živé Slovo dnes. Pri tejto príležitosti sme sa rozprávali s Norbertom Molnárom, ktorý je od marca 2024 riaditeľom tejto organizácie.“

 

Jana Kovaľová: Keď telo povie nie – „Prežívanie stresu má tri zložky. Prvou je udalosť, fyzická alebo emočná, ktorú organizmus vníma ako ohrozujúcu. Druhou zložkou je systém spracovávania, ktorý prežíva a interpretuje význam stresoru. Poslednú zložku tvorí stresová reakcia pozostávajúca z rôznych fyziologických a behaviorálnych zmien, ktorými organizmus odpovedá na vnímané ohrozenie.“

 

Iveta Ballová – Kevin Leman: 5 dní - a váš tínedžer bude iný – „Každý rodič tínedžera si prežíva plus mínus to isté a niekedy má pocit, že by bol najradšej keby jemu alebo jeho dieťaťu lekár predpísal nejaké lieky na upokojenie. Keď sa vrátite o „pár“ rokov dozadu, spomeňte si na vašu vlastnú pubertu. Boli ste iní? Áno, predchádzajúca generácia ešte nebola tak veľmi naviazaná na mobily či sociálne siete, ale mimo tohto ste boli vlastne dosť podobní ako vaše deti. Už ste neboli ani deti, ale neboli ste ani dospelí. Hoci ste veľmi chceli byť.“

Do rubriky Spravodajstvo nám písali: Veroniky Mente-Sándor, Zsolt Buza, Zuzana Géciová, Marianna Sláviková a lúčime sa s naším verným prispievateľom Štefanom Šrobárom, ktorý vo svojich nedožitých 80 rokoch odišiel do večnosti.

Éva Fritz Beke

Sčítanie obyvateľov 2021