Z februárového čísla Kalvínskych hlasov
2025. február 13., štvrtok„Beda vám, farizeji, lebo máte radi popredné miesta v synagógach a pozdravy na námestiach!“ (Lk 11,43) – na základe tohto verša písal svoje myšlienky Szilárd Haris. Jákób Széles porozmýšľal o tom: Čo je skutočne dôležité? Okrem toho, samozrejme, aj v našich obvyklých rubrikách si nájdete zaujímavé články, medzi nimi aj referát o zasadnutí Synodnej rady našej cirkvi a o stretnutí seniorov a kurátorov v Rimavskej Sobote.
Barbara Beranová: Jednota kresťanov a výzva k boju o vieru – „Minulý mesiac sme mali príležitosť zjednotiť sa ako kresťania všetkých denominácií v rámci aliančného modlitebného týždňa. Téma tohto roka „Bojujte o vieru“ nás pozývala zamyslieť sa nad tým, aký význam má pre nás bojovať za vieru v čase, keď je potrebné stáť pevne v pravde evanjelia, aj keď nás svet zvádza k rôznym kompromisom.“
Marianna Sláviková: Stvoriť utvoriť, učiniť – „Stvorenie nie je iba jednorázovým aktom, ktorým na počiatku dejín všetko povstalo k bytiu. Božie stvoriteľské pôsobenie pokračuje i naďalej v dejinách...“
Ján Semjan: Augustín – „K najvýznamnejším predstaviteľom v cirkvi z tohto obdobia patril Aurelius Augustín. Narodil sa v r. 353 v Tagaste (Alžírsko). Je považovaný za jedného z najväčších mysliteľov západného kresťanstva v 4. a 5. storočí. Augustín chápal Boha ako absolútne dokonalú, nemennú a nadprirodzenú bytosť, ktorá z ničoho stvorila všetko živé i neživé. Svet, podľa neho, je výsledkom Božej múdrosti a lásky a v Ňom má svoj pôvod i cieľ.“
Marian Hamari: Reformovaní a ekumenizmus – „Reformované spoločenstvo už desaťročia organizuje rôzne stretnutia a konferencie s predstaviteľmi a teológmi z iných cirkví a tradícií. Priblížme si niektoré medzi-cirkevné dohovory, ktoré majú praktický dopad i na reformovaných kresťanov.“
Zsolt Buza: Štefan Turnský a Bratislava – „Dňa 31. októbra 1949 v evanjelickom kostole na Legionárskej ulici z príležitosti dňa slobody a dňa reformácie pod záštitou Evanjelickej aliancie kresťanských cirkví prednášal na tému Reformácia a požiadavka jednoty. Pre potreby našich cirkevných zborov preložil do slovenského jazyka i II. Helvetské vierovyznanie, ktoré bolo vydané v roku 1957. Štefan Turnský zastupoval i vedenie Generálnej cirkvi na konkrétnych miestach štátnych úradov v Bratislave. Napríklad 4.4.1950 prejednal rozpočet Generálnej cirkvi s prednostom Pavlíkom. Bol určený ako aktívny delegát cirkvi na Konferencii duchovných kresťanských cirkví v Luhačoviciach dňa 2. júla 1950. Bol členom prípravného výboru celej konferencie a vlakom i autom precestoval spolu 1.744 km.“
Tibor Bajus, kurátor reformovaného cirkevného zboru Byster, zostavil a podelil sa s nami s históriou miestneho cirkevného zboru.
Jana Tabačková: Ochota každého dobrovoľníka má cenu ľudského života – „Február je mesiac, ktorý sa nám všetkým zapísal do pamäti ako mesiac, kedy vypukla vojna na Ukrajine. S hrôzou sme zistili, že pokojný život bez vojny nie je až taká samozrejmosť. No ako ubiehali dni, akosi sme si na to zvykli. Ale sú aj ľudia, ktorí neprestali pomáhať. Majú v svojom srdci ľudí, bezbranných a núdznych. Prvým z nich je Ľuboslav Beňo, evanjelický farár v Rankovciach, dobrovoľník v centre Spletinia a Olina Jánošíková, sestra, katechétka, ale predovšetkým hlboko veriaca a zapálená žena, ktorá má v srdci všetkých, ktorým je treba pomôcť.“
Zo spravodajstva: „Januárová Synodná rada –„ Synodná rada sa zišla na svojom ďalšom zasadnutí 11.1. v Rimavskej Sobote. Na zasadnutí rokovala o viacerých bodoch, ktoré boli zobraté na vedomie. Medzi tieto patria ...“ – ktoré? Si to môžete prečítať na str. č.15. Na str. č. 16 si nájdete referát Juraja Gajdošociho o aliančnom modlitebnom týždni v Michalovciach a súhrn Pavla Gurbaľa o Stretnutí seniorov a kurátorov, ktoré sa uskutočnilo 24.januára v Rimavskej Sobote: „Po referátoch bol prítomným predstavený predpis odmeňovania našich zamestnancov. Ten určuje ako budú prerozdelené príspevky, ktoré dostávame od štátu a ktoré sa tiež vyzbierajú z našich zborov. Hlavný synodný radca Sándor Molnár vo svojom príspevku uviedol, že ak by sme sa spoliehali len na príspevok od štátu, tento rok by 88% našich farárov malo iba minimálnu mzdu a budúci rok by to bolo až 99%. Prijatie a prerozdelenie príspevkov od zborov umožní aspoň trochu pridať na mzde väčšine zamestnancom našej cirkvi.“ Z článkov Évy Fritz Beke, Zoltána Varu a Veroniky Mente-Sándor sa dozviete aké podujatia boli v Bratislave, Abovsko-turnianskom senioráte a v Pozbe (Tekovský seniorát). Spomíname aj na Timeu Agćs-Galgóczy, ktorá nedávno zomrela vo veku 41 rokov.
Éva Fritz Beke