Cesta za poznaním

2023. september 20., streda

Naša košická duchovná Erika Domonkošová vybrala trasu Žarnov, Turňa nad Bodvou, Rimavská Sobota a Chanava. Všetko sú to maďarské zbory a mnohí z nás, z účastníkov výletu, sa do týchto miest dostali po prvýkrát. Po  chladných a upršaných dňoch sa práve táto sobota teplotne vydarila na výbornú.

Či nezabúdaš často roztvoriť prižmúrené svoje oči?

Ak chceš počuť pozorne, nuž poriadne počúvaj!

Myseľ nech je neprestajne čistá, poriadne ju zamestnaj

a svoje srdce, pripravené pravej viere, ochotne otváraj!

I dedičom bude súdené, poznať Tvoje cesty.

 

V zmysle vyššie uvedených slov, aj toto leto som chopila svoje zmysly, otvorila som oči a uši, myseľ zresetovala od pracovných povinností a vydala som sa akom  dedička, ktorej je umožnené  poznávať cesty, po ktorých kráčali nohy našich predkov.

Žarnov – malá obec v okrese Košice-okolie, 450 obyvateľov, tichučká, obkolesená lesom. Kostoly zvyknú byť postavené na vyvýšených miestach, ale tento v Žarnove, vôbec nie je vidieť z miestnej komunikácie. Kostol, akoby ukrytý v zajatí stromov na okraji dediny pochádza z r. 1810, zvonku čiastočne zrekonštruovaný, organ z roku 1910 je t.č. nefunkčný, miestna duchovná dochádza na bohoslužby z Turne nad Bodvou. Hneď vedľa kostola je cirkevný pozemok s rozľahlou trávnatou plochou, ovocnými drevinami a úplne novou prízemnou stavbou farského úradu. Hotová oáza pokoja, len veriacich ubúda. Priemerná účasť na bohoslužbách? Z môjho pohľadu to môže vyzerať ako rodinné posedenie so zopár veriacimi. Bohoslužby sa vykonávajú len v maďarskom jazyku.

Turňa nad Bodvou – aj tu, aj v Žarnove nás v slovenskom jazyku sprevádzal manžel farárky Angély Fülöp, generálny kurátor Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku Ing. Ferenc Porubán. Obec leží len 5 km od Maďarska, na polceste medzi mestami Rožňava a Košice. Prevláda tu maďarský jazyk a rómske obyvateľstvo. V Turni nad Bodvou bol kedysi Baťov obchod s bytom na poschodí a presne na tomto mieste stojí  dnes reformovaný kostol. Realizácia výstavby kostola je datovaná v roku 2016 – 2021. Z čelného pohľadu by ste si ani nevšimli, že za jej múrom vystavaným z pôvodných tehál z premonštrátskeho opátstva sa nachádza moderný reformovaný kostol. Rozsah objektu sa nezmenil, len sa rozšíril o komunitné centrum a kanceláriu farára. Vybavenie kostola dýcha modernosťou čo sa týka hlavným osvetlením, alebo lavicami tyrkysovej farby úplne ladiacimi s jednoduchým dizajnom bielych stien a kazateľnice bez zbytočným okrás.

Rimavská Sobota – tu sme sa zdržali najdlhšie a navštívili sme aj evanjelický kostol z roku 1790 za prítomnosti milej domácej farárky. Bohoslužby sa konajú každú nedeľu v slovenskom a maďarskom jazyku. Na kostole sa začínajú vonkajšie úpravy, hneď vedľa kostola je poschodová cirkevná budova, ktorá tiež prejde rekonštrukciou.

V tomto meste kedysi sídlila židovská synagóga. Na jej mieste je pamätník holokaustu obetí druhej svetovej vojny.

A po prehliadke sme mali naplánovaný obed. Lenže to nebol taký obyčajný obed, ale naše pozvanie prijal bývalý biskup RKCS Gejza Erdélyi, ktorý žije v Rimavskej Sobote. Hneď som ho spoznala, hoci som ho nevidela roky a vôbec sa nezmenil. Prajeme mu ešte veľa síl a Božieho požehnania.

Hovorí sa, že Rimavská Sobota je slovenským Rímom pre reformovaných veriacich. Tu nás sprevádzal zodpovedný zástupca a farár Mgr. Sándor Molnár. Prečo zodpovedný zástupca? Pretože v Rimavskej Sobote má reformovaná cirkev niekoľko nehnuteľnosti, okrem kostola v centre mesta aj napr. materská a základná škola, gymnázium Mihálya Tompu (všade s vyučovacím jazykom maďarským), cirkevná školská jedáleň a Cirkevný penzión s konferenčným strediskom Csillagház (Hviezdy dom). V tejto historickej budove, ktorá otvorila svoje brány pri príležitosti 500. výročia reformácie je okrem cirkevného penziónu aj konferenčné stredisko s jedálňou, modernou posluchárňou a zasadačkou. Takýchto priestorov má naša cirkev veľmi málo a nedá sa okliešťovať len na bohoslužby v kostole.

Kostol patriaci reformovanej cirkvi sa nachádza v centre mesta a je historickou pamiatkou pochádzajúcou z r. 1784, neskôr rozšírený o neogotickú zvonicu.

Chanava – cestou domov bola našou poslednou zastávkou obec Chanava v okrese Rimavská Sobota. Tu z nás prítomných doposiaľ nebol nikto. Opäť malá dedinka (711 obyvateľov)  obkolesená krásnou prírodou, kde sa nachádza Diakonické centrum reformovanej cirkvi, n.o. – domov dôchodcov. V súčasnosti v ňom žije 46 občanov rôzneho vierovyznania, preto aj bohoslužby sa vykonávajú ekumenicky. Toto centrum v strede obce, je na vyvýšenom priestranstve, v historickej budove pôvodnej fary,  obohnaná množstvom zelene a kvetinovým parkom, kde sú umiestnené aj drevorezby. Aj v Chanave nájdeme reformovaný kostol z r. 1830 a pri ňom je busta básnika Mihálya Tompu z r.1940.

I dedičom bude súdené, poznať Tvoje cesty.

Cesty, po ktorých išli, nie vždy ochotne naše nohy.

Rozumej – kde všetky údy, tam tečie láska čistá.

Pri mnohom dobrodení, sme telo Pána Krista.

 

Výletom posilnená Milena Česláková

Presbyterka Slovenského reformovaného cirkevného zboru v Košiciach

Sčítanie obyvateľov 2021