Výtvarná súťaž "Putovanie dejinami s Cyrilom a Metodom"
2018. marec 08., štvrtokPri príležitosti tohtoročných osláv 100. výročia vzniku samostatného československého štátu neziskové združenie Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda v spolupráci so Slováckým múzeom v Uherském Hradišti vyhlasuje v rámci projektu „Cyrilo-metodská tradícia v novodobých československých dejinách“ výtvarnú súťaž pod názvom "Putovanie dejinami s Cyrilom a Metodom".
Cieľom výtvarnej súťaže je priblížiť školskej mládeži spoločné korene českej a slovenskej kultúry v priebehu 100. výročia osláv štátnosti. Veľká Morava bola v 9. storočí prvým štátnym útvarom na území dnešnej Českej a Slovenskej republiky a ďalších krajín. Po príchode byzantskej misie v r. 863 - Konštantína (neskôr prijal meno Cyril) a Metoda, bratov a rodákov z gréckeho Solúna, zažila kultúrny rozmach. Témy súťaže:
1. "Na počiatku bolo Slovo" - Konštantín s Metodom naučili našich predkov čítať a písať ...
Keď byzantský cisár Michal povolal do čela misie na Veľkú Moravu Konštantína Filozofa, postavil ho tak pred veľmi náročnú úlohu. Konštantín vedel, že ak chce šíriť vieru v jazyku Slovanov, musia pre tento jazyk vytvoriť písmo. Ešte pred začatím misijnej cesty tak vytvoril písmo hlaholiku a začal s prekladom evanjelií. Takto pripravený prichádza v roku 863 so svojím bratom Metodom na Veľkú Moravu. "Keď potom dorazil na Moravu, prijal ho Rastislav s veľkou poctou a shromaždiac učeníkov, zveril mu ich na učenie." Vtedy sa začínajú písať dejiny slovanského písomníctva a kultúry.
2. Kto "prahne po takýchto mužoch?" – cyrilo-metodský odkaz (nielen) pre dnešný svet
Dňa 6. apríla roku 885 zomrel arcibiskup Metod. Po jeho smrti je dielo oboch bratov na Veľkej Morave vyvrátené a ich žiaci vyhnaní. Útočisko nachádzajú predovšetkým v Bulharsku, kde vznikajú dve významné literárne školy. Odkaz solúnskych bratov tak nebol zabudnutý a na ich diele sa už vyše 1150 rokov rozvíja kultúra slovanských národov. V roku 1980 boli vyhlásení pápežom Jánom Pavlom II. za spolupatrónov Európy.
Školské kategórie:
I. kategória - 2. stupeň základných škôl (7.- 8. trieda) a zodpovedajúce ročníky gymnázií
II. kategória - stredné školy (1.- 3. ročník) a zodpovedajúce ročníky gymnázií
III. kategória - základné umelecké školy
Umelecké techniky / formát:
maľba, kresba, grafika, koláž, keramická mozaika, textil a prírodné materiály, počítačová grafika / formát A5, A4, A3
Harmonogram súťaže:
Zaslanie podmienok súťaže na vybrané školy v ČR a SR: január 2018
Vyhlásenie súťaže na školách: február 2018
Termín pre doručenie prihlásených prác: 18. 5. 2018
Vyhodnotenie prihlásených diel porotou súťaže: 23. 5. 2018
Príprava katalógu úspešných prác a výstavy: jún - august 2018
Vyhlásenie výsledkov a odovzdanie ocenení za 1. - 3. miesto v každej kategórii, resp. zvláštnych ocenení v rámci vernisáže putovnej výstavy: 21. 9. 2018 (Pamätník Veľkej Moravy, Staré Město, ČR)
Putovná výstava vybraných diel: september - december 2018 (Staré Město, Mikulčice, Nitra) Porota súťaže:
Jan Pijáček (Zlínsky kraj, Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda), Mgr. Marie Martykánová a MgA. Lukáš Malina (Galéria Slováckého múzea v Uherskom Hradišti), doc. PhDr. Luděk Galuška, CSc. (Moravské zemské múzeum), Radmila Doskočilová (ZUŠ Uherské Hradiště), PaedDr. Jiří Jilík (Historická spoločnosť Starý Velehrad) a PhDr. Václav Mílek (Krajská galéria výtvarného umenia Zlín).
Sedemčlennú porotu menuje vyhlasovateľ súťaže. Porota si v deň hodnotenia 23. 5. 2018 v prednáškovej sále Slováckeho múzea (Štefánikova 1285, Uherské Hradiště) zvolí svojho predsedu. Súťažné diela sú organizátorom porote predkladané anonymne. V každej kategórii vyberie najlepšie tri diela pre ocenenie a ďalšie diela. Celkom vyberie porota max. 50 diel pre putovnú výstavu a max. 20 diel pre katalóg vybraných diel. Pokiaľ nedôjde k zhode porotcov pri oceňovaní, o konečnom poradí rozhodne predseda. Porota môže udeliť zvláštnu cenu/y.
Termín a miesto odovzdania prác:
Výtvarné práce je potrebné doručiť osobne (po dohovore na tel.č. +420 572 501 844) alebo zaslať do piatku 18. 5. 2018 na adresu:
Archeologické oddělení, Slovácké muzeum Štefánikova 1285, Uherské Hradiště 686 01, ČR
Zásielku označte slovami CM výtvarná súťaž. Obdržané výtvarné práce sa nevracajú.
Ďalšie podmienky:
Prosíme priložiť vyplnený prihlasovací lístok obsahujúci stručný popis námetu obrázku/diela, zvolenú tému a identifikačné údaje (meno a priezvisko, adresu, triedu, meno a adresu školy, vek, telefón a e-mailovú adresu).
Na zadnú stranu obrázku/diela prosíme napísať meno, priezvisko a triedu. Neoznačené diela nebudú hodnotené.
Hodnotenie doručených diel porotou súťaže sa uskutoční 23. 5. 2018 v Uherskom Hradišti. Proti rozhodnutiu poroty a vyhlasovateľa sa nie je možné odvolať.
Vybrané práce budú vystavené v Pamätníku Veľkej Moravy v Starom Meste (september - október 2018), v Slovanskom hradisku v Mikulčiciach (október - november 2018), v Nitre (december 2018). Následne budú putovať po ďalších miestach Českej a Slovenskej republiky podľa záujmu. Úspešné práce budú tiež spracované do katalógu vybraných diel súťaže.
Odmeny pre ocenených autorov: balíčky tradičných regionálnych produktov a výtvarných potrieb, diplomy
Úspešní autori budú kontaktovaní organizátorom súťaže a pozvaní na vernisáž, ktorá sa uskutoční v piatok 21. 9. 2018 od 16,00 hod v Pamätníku Veľkej Moravy v Starom Meste pri Uherskom Hradišti za účasti významných hostí a bude spojená s kultúrnym programom. Ak sa ocenení autor nebude môcť zúčastniť na vernisáži, odmena mu bude odovzdaná osobne, alebo zaslaná poštou podľa individuálnej dohody. V prípade záujmu škôl prihlásených do súťaže môže byť putovná výstava po dohode s organizátorom inštalovaná v ich priestoroch.
Súťaž je vyhlasovaná na školách a pridružených školách UNESCO, ďalších základných a stredných školách a ZUŠ predovšetkým v partnerských regiónoch Cyrilo-metodskej cesty (Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský a Jihomoravský kraj, Trenčiansky, Trnavský a Nitriansky samosprávny kraj), resp. v ďalších pohraničných oblastiach (Žilinský, Bratislavský samosprávny kraj).
Súťaž vyhlasuje a organizuje neziskové združenie Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda v spolupráci so Slováckým múzeom v Uherském Hradišti, členmi združenia a ďalšími partnermi projektu „Cyrilometodějská tradícia v novodobých československých dějinách“ podporeného Ministerstvom kultúry Českej republiky v programe Podpora regionálnych kultúrnych tradícií - pripomienka a oslava významných výročí roku 2018 spätých s našou štátnosťou (1918, 1968, 1993).
Kontakt na organizátora:
Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, z.s.p.o.
www.cyril-methodius.eu, info@cyril-methodius.eu
tel. +420 577 043 904, mob. +420 733 161 674
Prihlasovací lístok do školskej výtvarnej súťaže "Putovanie dejinami s Cyrilom a Metodom"
Meno a priezvisko: ......................................................................................................... Adresa bydliska: ............................................................................................................ Vek: ...................... Trieda: ...................... Telefón: ....................................... ...E-mail: .................................................................. Názov školy:. ................................................................................................................. Adresa školy:. ................................................................................................................
Téma (nehodiace sa škrtnite): 1. Na počiatku bolo Slovo / 2. Cyrilo-metodský odkaz (nielen) pre dnešný svet
Stručný opis námetu diela:
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Poznámka: Prihlasovací lístok prosíme vyplniť ručne veľkými písmenami, alebo elektronicky (k stiahnutiu na www.cyril-methodius.eu) a doručiť spoločne s dielom
do 18. 5. 2018 na adresu:
CM výtvarná súťaž
Archeologické oddělení, Slovácké muzeum Štefánikova 1285, Uherské Hradiště 686 01, ČR
viď. aj prílohy